Získejte fakta o ochraně před sluncem

Léto je konečně v plném proudu a vy se možná těšíte, že budete častěji chodit ven, abyste získali sezónní „záři“ opálení. Sluneční záření je sice nezbytné pro produkci vitaminu D, ale dlouhodobé vystavování může být nebezpečné a podle Skin Cancer Foundation nic takového jako zdravé opálení neexistuje!

Jakékoli opalování, které je výsledkem UV záření – ať už venku nebo uvnitř – zvyšuje vaši šanci na rozvoj rakoviny kůže, poškozuje kožní buňky a urychluje stárnutí. Rakovina kůže je nejčastější ze všech typů rakoviny. Každý rok je ve Spojených státech diagnostikováno více než 3,5 milionu lidí s rakovinou kůže – to je více než u všech ostatních druhů rakoviny dohromady! Než vyrazíte ven, nezapomeňte chránit svou pokožku pomocí těchto tipů.

  • Vyhněte se účelovému opalování. Strávit den u bazénu nebo na pláži? Naložte si opalovací krém a vyhněte se pouhému ležení na přímém slunci. Vyhněte se soláriu, tečka.
  • Aplikujte opalovací krém s ochranným slunečním faktorem (SPF) 30 nebo vyšším alespoň 30 minut před pobytem na slunci a aplikujte znovu alespoň každé 2 hodiny
  • Noste sluneční brýle s celkovou UV ochranou
  • Zůstaňte co nejvíce ve stínu. Vyhněte se přímé expozici, jak je to jen možné, během hodin nejvyššího UV záření, mezi 10:00 a 14:00.
  • Noste klobouky se širokou krempou, které zakrývají a chrání oblasti, jako je hlava, krk, obličej a uši
  • Noste oblečení z hustě tkaných látek, které mají světlé barvy
  • Pokud už vás spálilo slunce, zůstaňte uvnitř, dokud se to nezahojí. Pokud musíte jít ven, noste košile a kalhoty s dlouhým rukávem, abyste předešli dalšímu poškození kůže.

Pokud si všimnete jakýchkoli podezřelých skvrn na kůži nebo se cítíte nepříjemně kvůli tomu, jak se krtek mění, je důležité promluvit si se svým lékařem. Ve skutečnosti byste měli kožního lékaře navštěvovat jednou ročně na kontrolu kůže nebo častěji, pokud je to doporučeno na základě vaší rodinné a lékařské anamnézy.

Prameny:

Americká akademie dermatologie. https://www.aad.org/media/stats-skin-cancer

Nadace pro rakovinu kůže. https://www.skincancer.org/risk-factors/tanning/

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *