Zimní běžecké tipy a triky

13. ledna 2022

Běh v zimních měsících představuje den co den stejnou otázku – běžet uvnitř nebo ven? To je téma, o kterém se diskutovalo a bude i nadále diskutovat. Pro lidi, kteří se zimním běháním začínají, může být obtížné najít motivaci vyjít ven kvůli počasí, množství světla, zvládnutí toho, co si vzít na sebe, nebo jednoduše zvládnout svá vlastní očekávání. Spousta ostřílených běžců vám potvrdí, že zvládnout vlastní očekávání je polovina úspěchu.

Pro perspektivu, v současné době žijeme v moderní době fitness technologií a zdroje, které mají běžci k dispozici, jsou bezprecedentní. Jedním z největších rozhodnutí pro běžce je zvolit si boty a jít. Jakmile se zavážete k běhu, technologie to udělá za vás. Používání Garmin Forerunner® a ekosystému Garmin Connect™ může každému běžci pomoci překonat tyto „důvody, proč neběhat“. To je krása, když – běžíte a váš Forerunner myslí.

Aby byl trénink snesitelnější a upřímně řečeno zábavnější, je zde několik funkcí, které vám pomohou udržet běh během zimních měsíců.

Pokud běžíte uvnitř:

Běhat uvnitř znamená oddat se obávanému běžeckému pásu. Pro většinu lidí to ze své podstaty znamená běhat stejným tempem a přitom neustále sledovat televizní pořad nebo zírat do stejné zdi. Jedním ze snadnějších způsobů, jak prolomit monotónnost a zkrátit čas, je použít kompatibilní tréninkovou aplikaci třetí strany, jako je Zwift, s kompatibilními chytrými hodinkami Garmin, jako je Forerunner® 745. Profil virtuální běhové aktivity vám umožňuje spárovat hodinky s aplikaci třetí strany k dokončení vašeho běhu a zajistí, že se vaše data o běhu objeví ve vašem účtu Garmin Connect. Pokud se po běhu nemůžete podívat na své statistiky – můžete se divit: Opravdu se to stalo? Ale největší kus, který lidem chybí, je změna rutiny. Použití intervalového tréninku, který je již na zařízení, znamená změnu hry na běžeckém pásu. Během intervalového tréninku budete vyzváni k úpravě tempa nebo zóny tepové frekvence na časové bloky. Mít tento typ rozptýlení a soustředění pomůže udržet negativní myšlenky na uzdě a čas uletí.

Pokud běháte venku:

Mít rovnováhu je důležité a běhání venku v zimních měsících může být opravdu zábavné. Užijte si krásné slunečné dny, ale přijměte také dny, které nejsou dokonalé. Po dokončení běhu v mrazu nebo po boji se sněhovou bouří je cítit určitý úspěch. Jen si dávejte pozor na led.

Při běhání venku jsou klíčové metriky, jako je VO2 max, monitor srdečního tepu jako HRM-Pro™ nebo využití tepové frekvence na zápěstí, vylepšeny díky signálu GPS. VO2 max měří kardiorespirační zdatnost a aerobní výkonnostní kapacitu. Schopnost vidět aktuální úroveň zdatnosti a sledovat změny v průběhu času pomůže běžcům stanovit si vhodné cíle, vyhodnotit pokrok a určit efektivitu svého tréninku. Může také poskytnout motivaci potřebnou k pokračování a dosažení cílů. Pokud běháte pouze uvnitř, nedivte se, že si všimnete, že vaše VO2 max zůstává stejné nebo se snižuje. To neznamená, že se vaše kondice snižuje; to jednoduše znamená, že vaše zařízení potřebuje signál GPS častěji, takže je to dobrá připomínka, abyste si to zaměnili.

Když přemýšlíte o datech, poslech vašeho těla nebyl nikdy jednodušší díky funkci Body Battery™ a sledování spánku vašich chytrých hodinek Garmin. Umožňují vám činit informovaná rozhodnutí ve dnech, kdy uvažujete o dni odpočinku. Ignorování toho, co vaše tělo říká, může vést k neproduktivnímu tréninku nebo zranění. Kterýkoli z nich by mohl vést k pochybnostem o sobě a negativnímu postoji, které mohou způsobit stejně velké škody jako skutečné zranění. Je potěšující, když se ráno probudíte a zjistíte, že vaše spánkové skóre je na úrovni 90 let kvůli dobře vyváženému nočnímu spánku. To vám zase pomůže s regenerací, náladou a z hlediska výkonu vám dá nejlepší šanci vydat ze sebe maximum. Trik je zopakovat to, co jste udělali, abyste dosáhli té noci dobře vyváženého spánku.

Ráno může být zima a tma, a pokud nemáte kamaráda na běhání, musíte najít způsob, jak se zodpovídat. Držet se tréninkového plánu s jasně definovaným cílem je bezproblémový způsob, jak toho dosáhnout, a v rámci Garmin Connect existuje několik bezplatných možností. Trenér Garmin adaptivní tréninkové plány nebo jeden z tréninkových plánů Garmin Connect nabízí mnoho možností, které vám pomohou orientovat se. Kromě toho může použití tréninkového plánu a trenéra z aplikace třetí strany, jako je TrainingPeaks®, také pomoci vytvořit odpovědnost. Skvělé je, že se tréninky synchronizují přímo s vašimi kompatibilními chytrými hodinkami.

Když se chystáte ven, je dobré dát svým přátelům a rodině vědět, kde jste a kam půjdete. V Garmin Connect se v nabídce nastavení ujistěte, že byly nastaveny vaše nouzové kontakty. Budete muset běžet s telefonem, ale to je zvláště užitečné, pokud se necítíte bezpečně nebo pokud vaše hodinky vycítí, že došlo k incidentu. Může poslat zprávu vašim nouzovým kontaktům s informacemi o vaší poloze. Použití funkce LiveTrack může dát vašim přátelům a rodině klid, protože během aktivity vytváří zobrazení vaší polohy v reálném čase. Pokud sledujete konkrétní kurz, vaše kontakty přesně uvidí, kam jedete. To je příjemná funkce, pokud se s vámi někdo setká na kávě po běhu. Nemusí vás obtěžovat – mohou jednoduše kliknout na odkaz a zjistit, kdy se blížíte.

Běžným chybným krokem běžců během zimních měsíců je ignorování potřeby hydratovat a zůstat nabití míli za mílí. To, že je venku zima, neznamená, že můžete pít méně vody. Vaše tělo pokračuje v práci stejně tvrdě jako během teplejších měsíců. Jednoduchým způsobem, jak na to nezapomenout, je nastavit nutriční upozornění na chytrých hodinkách Garmin. Upozornění na výživu a hydrataci lze nastavit v nastavení profilu aktivity. Každé upozornění lze nastavit na základě času nebo vzdálenosti. Někteří lidé se diví, který typ spouštěče výstrahy je lepší. Záleží na vaší preferenci. Neexistuje špatná odpověď. Vyberte si jeden a experimentujte, abyste zjistili, zda vám vyhovuje.

Není důvod se tuto zimu zdržovat. Pokud čekáte na dokonalý den, možná nikdy nepřijde. Začněte s tréninkovým plánem ještě dnes, vyzkoušejte si nějaké intervaly, večer předem si vybalte oblečení – a zjistěte, co vám vyhovuje, abyste si sezónu užili. S trochou pokynů od společnosti Garmin to nikdy nebylo jednodušší.

Sledujte @GarminFitness na Instagramu pro další tipy, triky a postřehy o zimním tréninku.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *