Zdravotní přínosy vs. realita

V dnešní době existuje mnoho populárních dietních trendů a může být obtížné rozhodnout se, jaké potraviny jíst. Abychom vám pomohli procházet informace, dietoložka Melinda Gongová registrovaná v UC Davis Health probírá některé z nejpopulárnějších trendů roku.

Keto dieta

Nárok: Zhubněte rychle, aniž byste měli pocit hladu.

Realita: Jedná se o dietu s velmi vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů. Nedávná studie zjistila, že keto dieta nemá žádné dlouhodobé výhody při hubnutí. Potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, které se většinou konzumují při keto dietě, mohou zvýšit hladinu špatného cholesterolu, což zvyšuje vaše šance na srdeční onemocnění. (Informace z Journal of Clinical Lipidology)

Pegan Diet – Paleo + Vegan = Pagan

Nárok: Jezte jako jeskynní muž pro lepší zdraví.

Realita: Plán peganského jídla přebírá principy z paleo a veganské stravy. Důraz je kladen především na konzumaci ovoce a zeleniny. Součástí jídelníčku je také libové maso, ryby, vejce a ořechy. Obtížnost tohoto jídelníčku je v tom, jak je omezující. Lidé nesmějí jíst obiloviny, mléčné výrobky, luštěniny, cukr nebo sůl, což by mohlo vést k nedostatku určitých vitamínů nebo minerálů. Může být také obtížné ji dlouhodobě udržovat. Výsledkem je zaměřit se na každodenní konzumaci méně zpracovaných potravin a více ovoce a zeleniny.

Alternativy masa

Nárok: Rostlinná masa jako Impossible nebo Beyond Burgers jsou zdravější.

Realita: Tato rostlinná masa nemusí být nutně zdravější než libová mletá svíčková nebo mletá krůtí prsa, protože obsahují podobné množství nasycených tuků a mají mnohem více sodíku. Pokud chcete jíst méně masa a více rostlin, zvažte výběr zdravější alternativy, jako je fazolový burger, který byl minimálně zpracován. (Informace od Americké lékařské asociace)

Více z blogu: Jsou bezmasé burgery zdravější nebo jen humbuk?

Jablečný ocet

Nárok: Pití jablečného octa pomůže snížit hladinu cukru v krvi, cholesterol a pomůže s hubnutím.

Realita: Studie se stále provádějí s jablečným octem. Někteří ukazují, že může pomoci s cukrovkou a kontrolou cholesterolu, ale výzkum je stále sporný. S jablečným moštem jsou spojeny také některé škodlivé účinky, jako je žaludeční nevolnost nebo poškození zubní skloviny kvůli kyselosti octa. Dokud nebude proveden další výzkum, může být lepší používat jablečný ocet jako součást vašeho vaření nebo dresinku na salát.

Pokud potřebujete další pomoc s výživou, požádejte svého lékaře, aby navštívil registrovaného dietologa, který vám poskytne individuální výživové rady, nebo absolvujte jednu z lekcí zdravé výživy nabízených na UC Davis Health.

Melinda Gong je registrovaná dietoložka pro oddělení zdravotního managementu a vzdělávání UC Davis Health. Pokud byste vy nebo váš pacient mohli využít některou z jejich mnoha bezplatných wellness a preventivních lekcí a programů, zavolejte prosím na číslo 916-734-0718, podívejte se na webové stránky Living Healthy nebo se zaregistrujte přímo na MyUCDavisHealth.

Další z blogu Dobré jídlo je dobrá medicína:

Personalizované diety: Jedna velikost nesedí všem

Má celerová šťáva skutečně výhody?

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *