Začínáte s novoročním předsevzetím? Dietolog vám dá 5 SMART tipů na zdravé stravování

Je to roční období, kdy je vina za to, co jste jedli o svátcích, v plném proudu a novoroční předsevzetí začala. I když většina z nás začíná rok s nejlepšími úmysly stát se zdravějším člověkem, mnohým se nedaří dosáhnout nebo udržet svůj cíl předsevzetí.

Klíčem k úspěchu je stanovit si SMART cíle, tvrdí dietoložka Tiana Carey registrovaná v UC Davis Health. Provede nás tím, co to znamená být SMART:

Charakteristický: Při stanovování cílů buďte co nejjasnější a nejstručnější. Samotné konstatování „chci být zdravější“ neposkytuje konkrétní cíl. Co pro vás znamená zdravější?

Měřitelný: Poskytněte kvantifikovatelný ukazatel, abyste zjistili, zda jste splnili svůj cíl.

Dosažitelné/dosažitelné: Buď realista! Pokud aktuálně nejíte zeleninu pravidelně, nedělejte si měřítkem úspěchu 5 porcí denně. Totéž platí pro snížení příjmu něčeho, co pravidelně konzumujete. Nechoďte z nuly na 60 nebo nebuďte o přestávkách. Pokuste se omezit počet předsevzetí – pokud si stanovíte příliš mnoho cílů, můžete být zahlceni a žádného nedosáhnete.

Relevantní: Podívejte se sami na sebe a podívejte se na celkový obrázek. Odpovězte na tyto otázky (upřímně): Co je pro vás důležité? Je pro vás toto usnesení prioritou? Je to důležité pro vaše celkové životní cíle?

včas: Uveďte cílové datum dokončení. U mnoha novoročních předsevzetí je konečným datem konec roku, ale vždy můžete nastavit dřívější čas ukončení. Možná jste zpočátku nastavili kratší koncové datum, abyste se mohli přihlásit a posoudit, zda je cíl i nadále SMART.

Příklady SMART cílů:

  • Konzumujte alespoň dvě zeleniny denně, pět dní v týdnu
  • Cvičte třikrát týdně 30 minut
  • Denně vypijte dva litry vody

Spolu s nastavením SMART cílů je také důležité si uvědomit, že nikdo není dokonalý. To, že jste dnes nedosáhli svého cíle, neznamená, že se musíte vzdát. Zítra je nový den.

To může platit i v případě, že jste začali pozdě a tento cíl není novoročním předsevzetím. Měli bychom si stanovovat cíle v průběhu roku a podle potřeby je přehodnocovat, abychom zajistili, že cíle, které jsme si stanovili, jsou SMART.

Zjistěte více s těmito výživovými vzdělávacími materiály

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *