Vysvětlení módních diet

Co je to módní dieta?

Neexistuje oficiální definice módních diet, ale bývají to diety, které dodržujete krátkou dobu. Můžete je zde také nazývat nárazové diety. Obvykle tvrdí, že vám pomohou zhubnout. Módní diety mají tendenci vcházet a vycházet z módy a v průběhu let bylo mnoho různých. Často jsou podporovány celebritami nebo propagovány na sociálních sítích.

Způsobí snížení sacharidů hubnutí?

Možná jste slyšeli o lidech, kteří snižují množství sacharidů, které jedí, aby se pokusili zhubnout. Často se tomu říká „nízkosacharidová“ dieta. Mezi známé nízkosacharidové diety patří:

 • Atkinsova dieta
 • Dukanova dieta
 • ketogenní dieta
 • rychlých 800

Myšlenka nízkosacharidových diet spočívá v tom, že když budete jíst méně sacharidových potravin, vaše tělo začne spalovat tuky na energii. To způsobí, že zhubnete. Existují také určité důkazy, které naznačují, že nízkosacharidové diety vám mohou pomoci zhubnout o něco více než nízkotučné diety. Pokud chcete snížit množství méně výživných sacharidových potravin, které jíte, může vám k tomu pomoci tato dieta.

Pokud však dodržujete dietu s nízkým obsahem sacharidů, můžete také zjistit, že jíte méně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Snížíte tak množství vitamínů, minerálů a vlákniny ve vaší stravě. Někteří lidé také pociťují nepříjemné vedlejší účinky nízkosacharidových diet, včetně:

Není mnoho důkazů o tom, jak bezpečné je dlouhodobě jíst nízkosacharidovou dietu. Někteří lidé se také těžce nezdravili z dodržování nízkosacharidových plánů. Také pro vás může být těžší držet se takto omezující diety po dlouhou dobu.

Mám vynechat konkrétní potraviny?

Existují také diety, které omezují konkrétní seznamy potravin. Tyto seznamy jsou obvykle založeny na tvrzeních s malým nebo žádným vědeckým důkazem. Mezi známé příklady patří:

 • paleo dieta (také označovaná jako dieta jeskynního člověka)
 • alkalická dieta
 • diety podle krevních skupin

Některé z těchto dietních plánů vám mohou pomoci vytvořit zdravější návyky. Často vás například nabádají, abyste jedli méně zpracovaných potravin, méně soli a cukru a více ovoce a zeleniny. To vám může pomoci cítit se lépe a zhubnout.

Ale tyto diety mohou být také velmi omezující a obtížné je dodržovat. Mohou po vás vyžadovat:

 • vzdát se zdravých potravin, jako jsou obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky
 • utratit více peněz než obvykle za nákup specializovaných potravin
 • trávit spoustu času plánováním a přípravou jídel

Můžete mít také potíže získat všechny živiny, které potřebujete, z omezeného seznamu potravin. Je zapotřebí více výzkumu o dlouhodobé bezpečnosti tohoto druhu stravy.

Je půst dobrý způsob, jak zhubnout?

Půstové diety zahrnují konzumaci normální zdravé stravy mezi obdobími půstu. „Půst“ může znamenat nejíst žádné jídlo nebo jíst jen malé množství. Možná jste slyšeli o:

Existují určité důkazy, které ukazují, že období půstu může mít určité výhody. Studie například zjistily, že v krátkodobém horizontu můžete zhubnout podobně jako při dietě s kontrolovaným příjmem kalorií.

Tyto plány mohou být přitažlivé, pokud nechcete počítat kalorie. Ale mějte na paměti, že neexistují žádné dlouhodobé údaje o tom, jak dobře fungují. Pro mnoho lidí je také těžké se jich držet. Existují také vedlejší účinky, které se mohou objevit, když se postíte, jako například:

 • nedostatek energie
 • potíže se soustředěním
 • pocit točení hlavy
 • zácpa
 • bolesti hlavy

Také nevíme, jak bezpečné nebo užitečné je dodržovat dietu, která zahrnuje dlouhodobý půst.

Jaký je nejzdravější způsob hubnutí?

Tento seznam nezahrnuje všechny dostupné diety. Je mnoho dalších, které jsme nepokryli. Pokud uvažujete o změně jídelníčku, je důležité vědět, které z nich jsou založeny na nevědeckých radách nebo zavádějících tvrzeních.

Některé z hlavních věcí, na které je třeba dávat pozor, jsou diety, které:

 • zahrnují vyhýbání se nebo přísné omezení celých skupin potravin
 • zahrnovat jíst pouze jeden druh jídla
 • slib, že rychle zhubneš
 • se snaží prodávat produkty, jako jsou tyčinky nebo koktejly
 • nejsou podloženy žádnými dobrými důkazy

Pamatujte, že mnoho diet je populárních, protože jsou vnímány jako „rychlé řešení“, ale ve skutečnosti nic takového neexistuje. I když možná ze začátku zhubnete, často hubnutí dlouhodobě neudržíte. Jakmile přestanete omezovat, co jíte, pravděpodobně znovu přiberete na váze. A přísná omezení mohou být nebezpečná a zvyšují riziko dlouhodobých zdravotních problémů.

Daleko lepší je zamyslet se nad svou celkovou stravou a životním stylem. Zaměřte se na zdravou a vyváženou stravu a zařaďte do svého každodenního života nějakou aktivitu. Jezte pravidelná jídla s rozumnou velikostí porcí.

Pokud uvažujete o nějaké módní dietě nebo stravovacím plánu, který zahrnuje omezení určitých potravin nebo půst, promluvte si nejprve se svým praktickým lékařem nebo dietologem. Mohou vám pomoci ujistit se, že neohrožujete své zdraví.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *