VYSPAT SE | Neuroveda Health Blog

Spánek může být někdy nepolapitelný. Toužíme po tom, ale často se to nedaří najít. Spánek je ale pro zdravý mozek zásadní. Potřebujeme spánek. Lidé jsou cirkadiánní bytosti a vyvinuli se tak, aby vyžadovali určitý rytmus, který zahrnuje zdravé spánkové vzorce. Bez spánku se nemůžeme učit, pamatovat si, cítit ani fungovat. Musí to být důležité, protože když spíme, ztrácíme schopnost se bránit nebo se živit.

co je spánek? Spánek zahrnuje cyklování fází REM a NREM. Celý cyklus trvá asi 90 minut. Tento cyklus se pak opakuje 3-6krát za noc. Anatomicky je spánek komplikovaný a ve skutečnosti jde o nedostatek bdělosti. Mechanismy bdělosti, zjednodušeně řečeno, vyžadují koordinovanou činnost spojení thalamu, hypotalamu, kůry a mozkového kmene – všech částí mozku.

Když přijde na spánek, můžeme být svými nejhoršími nepřáteli. Stáváme se úzkostnými ze spánku a to narušuje kritický přenos neurotransmiterů, které nám pomáhají usnout. Musíme se naučit důvěřovat svému tělu a mozku, aby dělaly to, k čemu jsou přirozeně naprogramovány.

  1. Choďte spát každou noc ve stejnou dobu a vstávejte každé ráno ve stejnou dobu. Opět platí, že my lidé prospíváme rytmu a cirkadiánní rytmy jsou klíčové pro zdravý mozek. Když je tento rytmus narušen, může snadněji dojít ke špatnému fungování a degeneraci. I když spíte přibližně stejný počet hodin za noc, pokud to není mezi stejnými hodinami, může to být narušení našeho rytmu.
  2. Přemýšlet. Mediace nejen podporuje přirozenou fyziologii spánku, ale také nám pomáhá přivést naše tělo do uvolněného, ​​klidného a kontemplativního stavu, a tím snížit úzkost a paniku.
  3. Večeři 3 hodiny před spaním a snažte se jíst jídla, která jsou lehce stravitelná a nezpůsobují velké výkyvy fyziologických hormonů. To znamená vyhnout se živočišným produktům, mléčným výrobkům, smaženým jídlům, sladkým jídlům a průmyslově zpracovaným potravinám.
  4. Strávte venku 20 minut ráno mezi 6:00 a 22:00, podle toho, kdy je ve vaší oblasti světlo. Úhel slunce v tu denní dobu vysílá do vašeho mozku zprávu, že je ráno a zbrusu nový den – začátek cyklu.
  5. Cvičte pravidelně. Nemusíte se stát triatlonistou. Choďte, cvičte jógu, běhejte, jděte na túru, na kole. Rozprouďte svou krev a unavte svaly a napumpujte srdce a plíce.
  6. Vidět přírodu, dotýkat se přírody. Studie prokázaly, že pravidelný pobyt v přírodě zklidňuje naši mysl, snižuje krevní tlak a dotýká se naší duše.
  7. Používejte nervová tonika. Mezi mé oblíbence pro zklidnění a omlazení spánku patří mučenka, meduňka a levandule. Tyto rostliny jsou uklidňující, nikoli sedativní a mohou pomoci zmírnit strach, který máme z toho, že nebudeme moci usnout, když nastane noc.
  8. Přírodní pomůcky na spaní mohou být užitečné, když se poprvé snažíte vytvořit svůj rytmus. Ty zahrnovaly melatonin, kozlík lékařský, 5-HTP, L-theanin a kava. O vhodném dávkování a použití se prosím poraďte se svým poskytovatelem.
  9. A samozřejmě vyhledejte léčbu všech základních poruch, které mohou přispívat k vašim potížím se spánkem.

Rád pomáhám svým pacientům najít přirozenější řešení pro korekci jejich rytmu, dobrý spánek a posílení jejich mozku a konečného zdraví a pohody. Sladké sny!!

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *