Výhody, jak to funguje a je to pro vás to pravé?

Přerušovaný půst je pravděpodobně něco, co jste zkoušeli nebo slyšeli o pokusu přítele. Tento trend hubnutí nadále získává velkou pozornost lidí, kteří chtějí zhubnout. Dietoložka Melinda Gongová, registrovaná v UC Davis Health, vysvětluje přerušovaný půst a některé výhody a nevýhody stravovacího plánu.

Kde se vzal půst?

Abychom objasnili některé definice, půst je záměrně nejíst jídlo. Naproti tomu hladovění znamená, že nemůžete jíst kvůli faktorům, které nemůžete ovlivnit, jako je nedostatek potravin.

Počátky praktikování půstu sahají do starověku, kde bylo běžnou praxí půst, aby pomohl uzdravit tělo. Má také kořeny v náboženství, kde se říká, že pomáhá prohloubit vaše spojení s vaší vírou. Jedním z příkladů je během svatého měsíce ramadánu, kde je půst podporován od úsvitu do soumraku.

Jak funguje přerušovaný půst?

Myšlenka přerušovaného půstu spočívá v tom, že omezením jídla bude naše tělo rychleji a efektivněji využívat naše tukové zásoby pro energii. Zatímco glukóza ze sacharidů je naším nejpřímějším zdrojem paliva, spalujeme tuky na energii, když glukóza není k dispozici. To se stává ještě více v době nedostatku potravy. Naše schopnost ukládat tuk je neomezená.

Přerušovaný půst lze provádět různými způsoby. Neexistuje žádný „dokonalý“ plán půstu a měl by být založen na tom, co ve vašem životě funguje nejlépe.

Jednou z metod je půst denně po stanovenou dobu, obvykle 12 hodin nebo více. Průměrný člověk spí asi 7 hodin za noc, což se započítává do doby půstu. Pokud nebudete jíst po večeři, pak byste mohli snadno dosáhnout každodenního půstu, abyste pomohli tělu efektivněji spalovat tuky. Tento typ půstu by mohl dobře fungovat pro někoho, kdo má tendenci být noční svačinou.

Další formou přerušovaného půstu je půst obden. To je místo, kde jíte, co chcete 5 až 6 dní v týdnu a vyberte si 1 nebo 2 dny v týdnu pro půst. Během těchto dnů půstu je podporována voda a vývar, abyste nebyli dehydratováni. Tento typ půstu by mohl být prospěšný pro někoho s pracovním rozvrhem, který může být některé dny opravdu nabitý a nemůže pravidelně jíst.

Pamatujte: Když jíte, vybírejte si zdravé potraviny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, libové maso, rostlinné bílkoviny a netučné nebo nízkotučné mléčné výrobky.

Je pro vás přerušovaný půst vhodný?

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Celkově je důležité určit, proč chcete vyzkoušet přerušovaný půst a čeho chcete dosáhnout. Je to něco, co plánuješ dělat navždy?

Mnoho lidí zkouší půst, aby zhubnuli, ale pokud to není něco, co můžete dělat navždy – a pokud plán není udržitelný – můžete tuto váhu získat zpět. Přerušovaný půst může pomoci s hubnutím, protože vám může pomoci jíst celkově méně. To platí zejména tehdy, jíte rozumné porce a volíte vyvážená jídla v době mimo půst.

Zamyslete se nad svými stravovacími návyky. Pokud si všimnete, že máte tendenci v noci hodně svačit, přerušovaný půst vám může zkrátit čas a pomoci vám jíst méně. Pokud si všimnete, že vaše poslední jídlo dne je pozdě večer, možná můžete jíst dříve, abyste svému tělu umožnili v tu dobu začít půst.

Jaké jsou další zdravotní přínosy přerušovaného půstu?

Stále není dostatek výzkumů, zda přerušovaný půst může pomoci zvládnout chronické stavy. Pokud uvažujete o přerušovaném půstu, poraďte se nejprve se svým týmem zdravotní péče. Jakýkoli typ půstu může být nebezpečný, pokud užíváte určité léky nebo máte určité stavy. Poskytovatel zdravotní péče může zkontrolovat vaši zdravotní historii a poskytnout vám pokyny.

Je důležité zkoušet metody, které vám udělají radost a nezpůsobí újmu vaší mysli a tělu. Pokud se vám dodržování určitých pravidel, kdy jíte, zdá stresující, pak pro vás přerušovaný půst nemusí být to pravé.

Chcete-li získat další rady ohledně výživy, obraťte se na registrovaného dietologa, který vám vytvoří plán, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů v oblasti zdraví a pohody.

Melinda Gong, RD CDCES CSOWM, je registrovaná dietoložka v UC Davis Health. Je certifikovaná jako specialistka na péči a vzdělávání v oblasti diabetu a specialista na regulaci hmotnosti. Vede kurzy zdraví, které se zaměřují na to, aby umožnila lidem, aby si sami spravovali své zdraví. Pokud máte zájem zúčastnit se kurzu a dozvědět se více o výživě nebo jiném zdravotním stavu, podívejte se na naše kurzy výchovy ke zdraví.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *