Výhody brambor pro zdraví a proč byste měli jíst více řízků

Brambory jsou všude, od bramborové kaše, vroubkovaných sýrových brambor a smažených pokrmů z rychlého občerstvení. Jsou zdaleka jednou z nejoblíbenějších zelenin v Americe. Jsou ale brambory dobré pro vaše zdraví?

Zdá se, že existuje mnoho mylných představ o zdravotních přínosech brambor. Dietetická stážistka UC Davis Health Adrienne Posnerová rozebírá nutriční fakta o bramborách a proč je možná budete chtít podávat při příštím jídle.

Jsou brambory zelenina?

Ano. Brambory jsou stonkové hlízy a jsou považovány za škrobovou zeleninu. Jak název napovídá, tato zelenina obsahuje více škrobu ve srovnání s ostatními. To není špatné. Znamená to, že zelenina dodává více kalorií a obvykle méně vlákniny.

Škrob je typ sacharidu, který naše tělo štěpí na glukózu, aby jej využilo jako energii. Škrobové potraviny by proto mohly být dobrým zdrojem potravy, pokud chcete přidat kalorie nebo přidat výběr potravin pro doplnění jídla.

Mnoho kultur podává k jídlu přílohu rýže, těstovin nebo brambor. Tyto možnosti přidávají kalorie a dávají hladovým rodinám „plný pocit“. Mezi další druhy škrobové zeleniny patří:

  • kukuřice
  • zelený hrášek
  • zimní dýně, jako je ořešák nebo žalud
  • sladké brambory a jamy
  • fazole a čočka

Brambory pro zdraví a výživu

Brambory obsahují kromě škrobu vitamíny, minerály a vlákninu. Jsou bohaté na vitamín C, což je antioxidant. Brambory byly v raných dobách život zachraňujícím zdrojem potravy, protože vitamín C zabraňoval kurdějím. Další hlavní živinou v bramborách je draslík, elektrolyt, který pomáhá při činnosti našeho srdce, svalů a nervového systému. Slupka brambor obsahuje vlákninu, která je důležitá pro zdraví trávení.

Různé druhy brambor, zejména ty, které se dodávají v jiných barvách, obsahují více živin, které mají zdravotní přínosy. Obecně platí, že čím tmavší brambora, tím více antioxidantů obsahuje. Batáty jsou dobrým zdrojem vitamínu A, důležité živiny pro imunitu a zdraví očí. Fialové brambory jsou bohaté na antioxidanty včetně anthokyanů, které mohou předcházet srdečním onemocněním a rakovině a posilovat zdraví mozku.1

Druhy brambor

Brambory přicházejí ve všech barvách, tvarech a velikostech. Existuje mnoho různých odrůd brambor. Některé z běžných typů ve většině obchodů s potravinami zahrnují:

  • Prstnaté brambory: Malé, podsadité, prstovité brambory
  • Ryzavé brambory: Velké brambory s tmavě hnědou slupkou a bílou dužinou
  • Batáty: Velké brambory s jasně oranžovou dužinou a sladkou chutí
  • Bílé a červené brambory: Mnoho velikostí a tvarů s bílou nebo červenou slupkou
  • Fialové brambory: Brambory oválného tvaru s purpurově černou slupkou a fialovou dužninou

Co dělá brambory nezdravými?

Obecně platí, že brambory se přesouvají do kategorie méně než zdravé, když jsou naplněny zálivkami, jako je sýr, zakysaná smetana a slanina. Když budete mít na paměti jak velikost porce, tak polevy, mohou brambory poskytnout pohodlí a spokojenost s jakýmkoli jídlem.

Proč tedy jíst brambory?

Kromě toho, že jsou brambory šetrné k rozpočtu, mají brambory mnoho zdravotních výhod. Jsou bohaté na energii, vlákninu, vitamíny a minerály. Zkuste do svého jídelníčku zařadit různé odrůdy brambor, abyste maximalizovali nutriční přínosy.

Recepty na zdravé brambory

Tyto tři zdravé bramborové recepty z knihy Dobré jídlo je dobrý lék, které si můžete vychutnat k snídani, obědu nebo večeři.

Tento blog napsala dietetická stážistka UC Davis Health Adrienne Posner a zkontrolovali jej dietologové registrovaní v UC Davis Health.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *