Vliv úrovně aktivity na klidovou srdeční frekvenci

27. ledna 2022

Vzorek dat z uživatelských účtů Garmin Connect ukazuje, že čím aktivnější je člověk, tím nižší je jeho klidová tepová frekvence.

Pohled dolů na chytré hodinky Garmin na vašem zápěstí a pohled na něco, co vypadá jako abnormálně nízká klidová tepová frekvence, může způsobit trochu obavy. Údaje získané od vzorku uživatelů Garmin Connect™ však ukazují, že nízká klidová tepová frekvence může znamenat zvýšenou úroveň kardiovaskulární zdatnosti.

Co je klidová srdeční frekvence?

Vaše klidová srdeční frekvence je počet úderů vašeho srdce za minutu (bpm), když je vaše tělo ve stavu klidu – obvykle když po probuzení spíte nebo ležíte v posteli. Rychlé online vyhledávání vám ukáže, že „normální“ klidová srdeční frekvence u zdravých dospělých by měla být někde mezi 60-100 tepy za minutu, v závislosti na faktorech, jako je pohlaví a věk.

Jak vypočítat klidovou tepovou frekvenci

Vaše chytré hodinky Garmin za vás vypočítají vaši klidovou tepovou frekvenci. Přímo na svém zápěstí můžete vidět svou průměrnou klidovou tepovou frekvenci za 7 dní, ale je důležité otevřít aplikaci Garmin Connect, abyste získali úplnější obrázek. Pohled pouze na jeden den nebo týden neposkytne vždy úplný příběh – faktory, jako jsou nemoci nebo infekce nebo abnormálně aktivní či neaktivní týdny, mohou data zkreslit, takže pro přesnější informace prozkoumejte své průměry v průběhu měsíce nebo roku číslo.

Pokud vidíte, že vaše průměrná klidová tepová frekvence je skutečně trvale nižší než 60, nepropadejte panice. To může být dobrá věc.

Proč mají sportovci nižší klidovou tepovou frekvenci?

Intenzivní cvičení posiluje srdeční sval, což v konečném důsledku znamená, že je efektivnější při pumpování krve do celého těla. Obecně platí, že silnější srdce může pumpovat stejné množství krve za méně tepů, zatímco slabší srdce musí pumpovat vícekrát, aby dosáhlo stejného objemu. Výsledkem je, že atletičtí jedinci – jako například běžci – mívají nižší klidovou srdeční frekvenci.

Ale nemusíte nás brát za slovo. Vzorek dat získaný od uživatelů, kteří umožnili sledování svých dat v Garmin Connect, interaktivním nástroji, který používají miliony milovníků fitness po celém světě, činí korelaci křišťálově jasnou. Čím aktivnější jste, tím zdravější bude vaše srdce – a tím snáze mu uděláte svou práci.

Pokud nejste sportovec nebo se nevěnujete pravidelným, přísným fitness cvičením, může nízká klidová tepová frekvence znamenat problém. Pokud nejste aktivní, ale máte abnormálně nízkou klidovou srdeční frekvenci, může to být něco, o čem byste se měli poradit se svým lékařem, protože to může být indikátorem poruchy srdečního rytmu nazývané bradykardie nebo jiných stavů.

Kardio aktivity a klidová tepová frekvence

Není šokující, že pravidelné, intenzivní kardiovaskulární cvičení je pro vás dobré. Uživatelé Garmin Connect milují běh, kolo, plavání a další – aktivity, které poskytují spoustu zdravotních výhod. Vzhledem k popularitě těchto aktivit a obrovské hodnotě přidané ke zdraví vašeho srdce, konkrétně prováděním kardia, jsme se rozhodli podívat se na počet kumulativních hodin strávených běháním, jízdou na kole a plaváním, protože korelovaly s průměrnou klidovou tepovou frekvencí uživatele. Výsledky jsou jasné – až 15 hodin, čím více času uživatel věnuje těmto činnostem, tím nižší je jeho průměrná naměřená klidová tepová frekvence.

Celkový počet hodin aktivity a klidová tepová frekvence

Ale co lidé, kteří rádi provozují aktivity mimo (nebo kromě) běhání, plavání a cyklistiku? Nebojte se – také jsme se na ně podívali. Bez ohledu na to, na kterou aktivitu v rámci ekosystému Garmin Connect se zaměřujete – od jízdy na kajaku po jógu, golf až po silový trénink – korelace je stále jasná. Čím více času věnujete aktivitě, tím nižší by měla být vaše klidová tepová frekvence.

Graf ukazuje, jak byla RHR (klidová srdeční frekvence) nižší u sportovců, kteří byli aktivní po dobu 7 dnů.

Denní počet kroků a klidová tepová frekvence

Jste fanatik do plnění svých denních kroků? Nebo dáváte přednost ztišení upozornění na pohyb po celý den? Obojí je naprosto v pořádku, ale možná se budete chtít podívat na data níže, pokud neuvádíte slušný průměr denních kroků. Čím více kroků za den stihnete, tím silnější je vaše srdce… možná je připomenutí, abyste si udělali krátkou procházku do kancelářské kuchyně a vzali si sklenici vody, prospěšnější, než jste si mysleli.

Graf ukazuje, jak byla RHR (klidová srdeční frekvence) nižší u lidí, kteří byli aktivní po dobu 7 dnů.

Jak mohu zlepšit svou průměrnou klidovou tepovou frekvenci?

Odpověď je pravděpodobně velmi jednoduchá – hýbejte se! Výše uvedené grafy ukazují, že pro průměrného zdravého dospělého vede aktivnější životní styl ke zdravějšímu srdci. Pokud jste ještě nenašli aktivitu, která vás baví, nevadí. Chytré hodinky Garmin mají až 37 profilů aktivit, které můžete vyzkoušet, ať už hledáte jeden koníček, který vás bude určovat posouvat se vpřed, nebo jen máte chuť to zkombinovat.

Mějte však prosím na paměti, že každý je jiný. Pokud po přečtení tohoto článku stále máte pocit, že je vaše klidová srdeční frekvence neobvyklá, je důležité, abyste se poradili se svým lékařem, protože on nebo ona s vámi bude moci spolupracovat a určit, zda není něco v pořádku.

Ještě nemáte chytré hodinky Garmin? To je jednodušší řešení – naše řada chytrých hodinek a fitness trackerů je dostupná online a navržena speciálně tak, aby vám pomohla překonat včerejšek.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *