Udržujte svou mysl svěží a jídlo čerstvé

Všichni pociťujeme následky únavy COVID, ale věděli jste, že určité životní styly mohou pomoci zvýšit výkon vašeho mozku? Rostoucí pole výzkumu neuroplasticity, což je způsob, jakým se mění a rostou neuronové sítě, nabízí způsoby, jak můžeme pomoci našemu mozku zůstat zdravý a fungovat co nejlépe. Erin Nella, neurovědecká dietoložka z UC Davis Health, sdílí tipy na stravování, které vám pomohou udržet zdravý mozek.

Zvyšte příjem ryb pro funkci mozku

Vliv příjmu ryb na mozkové funkce je v posledních několika desetiletích oblíbenou oblastí výzkumu. V poslední době analýza z roku 2020 zahrnující více než 7 000 účastníků zjistila, že vyšší příjem ryb byl spojen s vyšší funkcí mozku a pomalejší mírou mentálního úpadku. Samostatná studie z roku 2017 na více než 500 dětech zjistila, že „častá konzumace ryb souvisela jak s menším počtem problémů se spánkem, tak s vyšším skóre IQ“.

Zkuste si užít dvě nebo více porcí týdně ryb s vyšším obsahem Omega-3 a nižším obsahem rtuti, jako je losos, ančovičky, sardinky a sladkovodní pstruzi. Odborníci při přípravě ryb doporučují pečení nebo grilování.

Zelená s listovou zeleninou

Možná vás nepřekvapí, že zelená listová zelenina je zdravá pro vaše tělo, ale věděli jste, že je také dobrá pro váš mozek? Studie z roku 2017 na 960 lidech ve středním až starším věku zjistila, že u těch, kteří konzumovali více z následujícího, došlo se stárnutím k menšímu poklesu mozkových funkcí:

  • fylochinon (listová zelenina, brokolice, zelí a mořské řasy)
  • lutein (listová zelenina, hrášek a zimní dýně)
  • α-tokoferol (mandle, rajčata a listová zelenina)
  • β-karoten (mrkev, sladké brambory, listová zelenina a meloun)

Samostatná analýza z roku 2020 zjistila, že nižší příjem zeleniny byl spojen s horším celkovým zdravím mozku a rozhodováním. Zkuste přidat do jednoho jídla každý den další zeleninu a udělejte je co nejpestřejší.

Udělejte z něj krásné bobule pro posílení paměti

Jsou víc než jen hezké jídlo – bylo zjištěno, že bobule při pravidelném příjmu zvyšují paměť a výkon mozku, což by mohlo oddálit zhoršení zdraví mozku. Studie z roku 2017 zjistila, že starší dospělí, kteří denně jedli borůvky, měli po 90 dnech výrazně lepší skóre v různých kognitivních testech. Borůvky jsou oblíbené zejména při výzkumu výkonu mozku.

Přidání lesních plodů ke snídani nebo jako odpolední svačina je snadný způsob, jak sníst více. Mnoho výzkumů používá mrazem sušené borůvky, takže nemusíte vždy kupovat čerstvé. Chcete se však ujistit, že se vyvarujete jakýchkoli přidaných cukrů.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *