Top 10 potravin barvících zuby

Co způsobuje skvrny na zubech?

Chemické sloučeniny zvané chromogeny dodávají určitým potravinám a nápojům jejich výraznou barvu a tyto sloučeniny mohou barvit naše zuby. Potraviny a nápoje obsahující látku zvanou tanin mohou také způsobit skvrny. Kyseliny mohou opotřebovat vaše zuby, což zvyšuje pravděpodobnost, že se vaše zuby zabarví. Obecně platí, že pokud by vám něco mohlo zašpinit oblečení nebo jazyk, je pravděpodobné, že to také zašpiní vaše zuby.

Běžné potraviny, které barví zuby

Zde jsou některé z nejběžnějších druhů potravin a nápojů, které mohou zabarvit zuby. Některé z nich obsahují vitamíny a minerály, které mají mnoho zdravotních výhod. Nemusíte je všechny vyškrtávat ze svého jídelníčku, zvláště pokud je nekonzumujete pravidelně. Pokud se však obáváte zabarvení zubů a některé z níže uvedených položek hodně jíte nebo pijete, možná budete chtít přemýšlet o snížení.

 • Čaj a káva. Čaj (včetně zeleného) a káva obsahují třísloviny, které způsobují barvení.
 • Červené víno. Pití červeného vína je jednou z nejčastějších příčin barvení zubů.
 • Cola. Tmavé zbarvení koly může způsobit skvrny. Obsahuje také kyseliny, které mohou opotřebovat vaši sklovinu, takže cola je pro vaše zuby jednoznačné ne.
 • Ovocné džusy. Tmavě zbarvené ovocné šťávy, jako je brusinková, borůvková a hroznová šťáva, mohou zanechávat skvrny na vašich zubech.
 • Omáčky na bázi rajčat. Rajčata jsou skvělým zdrojem mnoha důležitých živin. Ale pigment způsobující jejich tmavě červenou barvu z nich dělá klíčového pachatele barvení.
 • Kari. Kari může mít výrazné, hluboké zbarvení a často obsahuje kurkumu, která může způsobit skvrny. Není tedy divu, že konzumace velkého množství kari může zanechat na vašich zubech výrazné známky.
 • Balzámový ocet. Může to být chutný dresink na salát, ale hluboká pigmentace balzamikového octa znamená, že musíte dávat pozor na jeho účinky na zuby.
 • Sójová omáčka. Je to klasický doplněk ke každé dobré smaženici, ale tmavé zbarvení sóji může na zubech přetrvávat ještě dlouho po dojídání.
 • Bobule. Konzumace ovoce, jako jsou bobule, může být skvělým způsobem, jak dostat své pětky denně. Ale ať jsou jakkoli zdravé, dalším viníkem špinění zubů jsou bobule.
 • Červená řepa. Červená řepa obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a existují tvrzení o jejích zdravotních přínosech. Ale pokud jste někdy manipulovali s červenou řepou, budete vědět, jak moc může obarvit.

Jak můžete zabránit tomu, aby vám jídlo zabarvilo zuby?

Někomu se zuby barví snadněji než jiným. To může být způsobeno množstvím skloviny (povlak, který chrání naše zuby), genetikou a dokonce i množstvím slin, které máme. Ale největším faktorem, který zvyšuje vaše riziko zabarvení zubů, je špatná ústní hygiena. Dobrou zprávou je, že je to něco, co můžete zlepšit.

Zde je sedm jednoduchých kroků ústní hygieny, které vám pomohou udržet vaše zuby zářivě bílé.

 • Pokud máte špinění, protože konzumujete hodně určitého jídla nebo pití, zkuste to omezit nebo hledat alternativy. Mohli byste nahradit normální šálek čaje lehkým bylinkovým čajem nebo ochucenou horkou vodou?
 • Po jídle nebo pití něčeho, co vám může zabarvit zuby, si vypláchněte ústa vodou.
 • Při pití studených nápojů, jako je cola nebo džus, používejte brčko, které vám může zabarvit zuby.
 • Žvýkačka obsahující xylitol (náhradu cukru) může pomoci stimulovat více slin, které čistí ústa.
 • Jezte hodně křupavého ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, mrkev a celer. Zvyšují tvorbu slin a čistí zuby, působí jako přírodní odstraňovače skvrn.
 • Ujistěte se, že si čistíte zuby dvakrát denně a podle doporučení vašeho zubního lékaře.
 • Navštivte svého zubního lékaře nebo hygienistu tak často, jak vám doporučí. Mohou vám doporučit některé produkty, které můžete zkusit snížit barvení. Mohou vám také říci více o všech službách, které mohou nabízet, jako je profesionální čištění nebo bělení zubů.

Lze odstranit zubní skvrny?

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro odstranění nebo snížení zubních skvrn. Například čištění zubů dvakrát denně může pomoci snížit skvrny. Můžete také navštívit svého zubního lékaře pro profesionální čištění zubů a prodiskutovat možnosti bělení zubů.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *