Joseph’s/Candler OB/GYN Dr. Jessica Mullinix vysvětluje rizika spojená s těhotenstvím a dehydratací
Savannah v červenci – parné vedro a téměř 100procentní vlhkost vzduchu ve většině z nás vyvolávají pocit, že jdeme po slunci. A teď si představ, že jsi v osmém měsíci těhotenství.
Zůstat v pohodě a hydratovaný je v letních měsících důležitý pro každého a u nastávajících maminek to platí dvojnásob. Teplo a vlhkost mohou ovlivnit ženy ve všech fázích těhotenství. V prvním trimestru se ženy mohou cítit tepleji kvůli fyziologickým změnám, ke kterým dochází v těhotenství, říká Dr. Jessica Mullinix, která je součástí týmu OB/GYN z My Telfair Doc.
Vazodilatace nebo dilatace krevních cév je v těhotenství běžná a může způsobit, že pokožka bude teplejší, říká Dr. Mullinix. Vazodilatace je také to, co způsobuje, že se těhotné ženy po posazení nebo vleže cítí lehkou hlavou při rychlých pohybech nebo příliš rychlém vstávání.
„Navíc je v těhotenství větší objem krve, což může způsobit, že se ženy cítí teplejší a způsobí zvýšení srdeční frekvence v klidu,“ dodává Dr. Mullinix.
Později v těhotenství je riziko přehřátí spojeno spíše s dehydratací a nerovnováhou elektrolytů. Dehydratace je v těhotenství běžná, protože je těžké pít dostatek vody, říká Dr. Mullinix.
„Se zvýšením množství filtrace ledvin, ke kterému dochází v časném těhotenství a přetrvává během těhotenství, ženy neustále používají toaletu,“ říká Dr. Mullinix. „Mají pocit, že vždy chodí na záchod, a proto mají pravděpodobně pocit, že jsou dostatečně hydratovaní.“
Není tomu však vždy tak. Dr. Mullinix říká, že cílem by mělo být mít moč, která je čirá až světle žlutá, na rozdíl od tmavé moči.
V pozdním druhém a třetím trimestru dehydratace nejčastěji způsobuje závratě, křeče a kontrakce. Dobrou zprávou, říká Dr. Mullinix, je, že tyto příznaky lze mnohokrát zvrátit rehydratací, ochlazením a odpočinkem.
„Je důležité věnovat pozornost příznakům dehydratace, abyste mohli reagovat, dokud jsou příznaky reverzibilní.“
Dr. Mullinix doporučuje, aby maminky vypily přibližně 12 sklenic vody denně, na rozdíl od typického doporučení osmi. Pacientům také připomíná, že s cvičením nebo vystavením horku se množství vody potřebné za den zvyšuje.
Související článek: Pijete dostatek vody?
Také během těhotenství doktorka Mullinixová doporučuje svým pacientkám zůstat co nejchladnější a udržovat tělesnou teplotu pod 102 stupni. Toto doporučení vychází z obav z potratu nebo defektů neurální trubice v časném těhotenství.
„To je důvod, proč doporučujeme těhotným ženám, aby se vyhýbaly umístění tepelných polštářků na břicho a vyhýbaly se vířivkám.“
Abyste zůstali hydratovaní a chladní, Dr. Mullinix nabízí těchto 10 tipů pro nastávající maminky v horkých letních dnech.
- Zvyšte denní příjem vody na 10 až 12 sklenic denně.
- Noste s sebou láhev s vodou po celý den, každý den.
- Vyhněte se cvičení během poledne a zaměřte se na cvičení uvnitř nebo brzy ráno nebo večer.
- Vyhněte se přímému slunečnímu záření.
- Pokud jdete k bazénu nebo na pláž, najděte si stín nebo si vezměte deštník, abyste si vytvořili svůj vlastní stín.
- Plavání je ve většině těhotenství bezpečné, takže se ponořte, abyste se zchladili.
- Poslouchejte své tělo a podle potřeby zpomalte a odpočívejte.
- Vybírejte potraviny, které jsou chladné a obsahují vodu, jako je ovoce a zelenina.
- Noste prodyšné a lehké tkaniny.
- Nezapomeňte na SPF.