Rakovina vaječníků | Bydlení chytře

Gynekologická onkologička Dr. Sarah Gill vysvětluje rizikové faktory, varovné příznaky rakoviny vaječníků

Rakovina vaječníků není zvláště častým ženským reprodukčním nádorem, ale může být velmi smrtelná.

„Rakovina vaječníků je často považována za ‚tichého zabijáka‘, protože se ukázalo, že je tak obtížné ji odhalit v raných stádiích,“ říká Dr. Sarah Gill, gynekologická onkologie u specialistů na gynekologickou onkologii a chirurgii St. Joseph’s/Candler. „Nemoc je bohužel nejčastěji diagnostikována v pokročilé fázi, kdy se nemoc rozšířila do dalších oblastí břicha, pánve a někdy i hrudníku a dalších částí těla.“

Podle American Cancer Society bude letos ve Spojených státech diagnostikováno více než 22 500 žen s rakovinou vaječníků. Z toho více než polovina zemře na tuto nemoc, což je páté místo v počtu úmrtí na rakovinu u žen a představuje více úmrtí než jakákoli jiná rakovina ženského reprodukčního traktu.

Vaječníky jsou reprodukční žlázy, které se nacházejí na každé straně dělohy. Jsou umístěny hluboko v pánvi, což brání tomu, aby je lékaři viděli a spolehlivě vyšetřili, vysvětluje Dr. Gill.

V současné době neexistuje žádná osvědčená metoda screeningu včasného záchytu rakoviny vaječníků. Rakovina vaječníků je definitivně diagnostikována pouze analýzou tkáně nebo biopsií, říká Dr. Gill.

„Roční vyšetření pánve a Pap stěry nevyšetřují rakovinu vaječníků, ale jsou stále důležité pro screening rakoviny děložního čípku a dalších zdravotních problémů žen,“ dodává Dr. Gill.

Související článek: Porodníci/gynekologové a gynekologičtí onkologové pracují ruku v ruce pro blaho žen

Vzhledem k tomu, že rakovinu vaječníků může být obtížné diagnostikovat včas, je důležité porozumět rizikovým faktorům a možným příznakům onemocnění.

Rizikové faktory

Existuje několik rizikových faktorů pro rakovinu vaječníků, včetně:

 • Věk – přibližně polovině žen s diagnózou rakoviny vaječníků je 63 let nebo více
 • Rodinná anamnéza rakoviny vaječníků
 • Určité familiární genetické mutace
 • Nulliparita, což znamená, že žena nikdy nerodila
 • Časná menstruace nebo pozdní menopauza
 • Endometrióza
 • Obezita

„Jiné rizikové faktory byly navrženy, ale nebyly definitivně prokázány v jiných studiích, jako je syndrom polycystických vaječníků, dieta a další,“ říká Dr. Gill. „Matek a jeho příspěvek k riziku rakoviny vaječníků je v poslední době horkým tématem, ale důkazy definitivně nepodporují zvýšené riziko rakoviny vaječníků při expozici.“

Související článek: Mám si nechat otestovat své geny, pokud moje matka nebo babička měla rakovinu prsu nebo vaječníků?

Příznaky rakoviny vaječníků

Dalším důvodem, proč je těžké včasné odhalení rakoviny vaječníků, je to, že je často asymptomatická. Jediným včasným varovným signálem by byla ovariální cysta nebo útvar, říká Dr. Gill.

Pacientky s pokročilou rakovinou vaječníků běžně zažívají:

 • Nadýmání břicha
 • Bolest břicha
 • Změny návyků střev nebo močového měchýře
 • Ztráta váhy
 • Neschopnost jíst normální jídlo kvůli pocitu plnosti

Pokud často pociťujete některý z těchto příznaků, měli byste se okamžitě poradit se svým lékařem.

Možnosti léčby

U specialistů na gynekologickou onkologii a chirurgii Dr. Gill pomáhá ženám s podezřením na rakovinu vaječníků nebo ženám, které již byly diagnostikovány. Nabízejí chirurgii a další možnosti, jak nejprve získat diagnózu a poté vyhodnotit a léčit jakékoli abnormální nálezy.

Většina žen s rakovinou vaječníků nejprve podstoupí operaci, nazývanou cytoredukční nebo debulking, operace, aby se odstranilo co nejvíce rakoviny. Jakmile se pacienti zotaví z chirurgického zákroku, je obvykle podávána chemoterapie, aby se vyléčila jakákoli zbývající nemoc, říká Dr. Gill, a získala se nejlepší šance na vyléčení.

U některých žen, kde se rakovina rozšířila do oblastí, kde ji nelze bezpečně odstranit chirurgicky, se před cytoredukční operací (neoadjuvantní chemoterapie) podává chemoterapie, po níž následuje další chemoterapie, říká Dr. Gill.

V současné době jsou pacientkám nabízeny vzrušující klinické studie rakoviny vaječníků v Nancy N. a JC Lewis Cancer & Research Pavilion. V jedné studii pacient dostává nejprve chemoterapii, kde má příležitost získat další lék, který je prokazatelně příslibem zlepšení výsledků u pacientek s rakovinou vaječníků v kombinaci se standardní chemoterapií, vysvětluje Dr. Gill.

Máte-li jakékoli dotazy nebo zájem o přihlášení do klinické studie pro gynekologickou rakovinu, neváhejte kontaktovat Dr. Gill v její kanceláři na čísle 912-819-5771.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *