Rakovina endometria | Bydlení chytře

Gynekologická onkologička Dr. Sarah Gill odpovídá na pět otázek o této běžné rakovině ženského reprodukčního systému

Bez ohledu na to, jak velké nebo malé, téměř každá část našeho těla je náchylná k rakovinným nádorům. To zahrnuje různé anatomie ženského reprodukčního systému. Jednou z častějších rakovin reprodukce je rakovina endometria.

Rakovina endometria se vyvine, když se buňky, které tvoří výstelku (neboli endometrium) dělohy, změní a začnou růst nekontrolovaně, vysvětluje Dr. Sarah Gill, gynekologická onkologie z Gynecologic Oncology & Surgical St. Joseph’s/Candler.
Specialisté. Tyto buňky mají schopnost nekontrolovaně růst, napadat stěnu dělohy a mohly by se potenciálně rozšířit do dalších orgánů.

Děloha je dutý orgán o velikosti střední hrušky. To je místo, kde plod roste a vyvíjí se, když je žena těhotná.

Rakovina endometria je nejčastějším typem rakoviny dělohy. Ve Spojených státech se předpokládá, že v tomto roce bude diagnostikována rakovina endometria u 65 620 žen. Je to šestá nejčastější rakovina u žen ve Spojených státech.

Dobrou zprávou je, že rakovina endometria je obecně identifikována brzy – když je rakovina stále omezena na dělohu – a má dobrou prognózu, říká Dr. Gill.

„Většina karcinomů endometria roste pomalu. Některé typy rakoviny endometria jsou však agresivnější, kategorie „typu 2“, ale ty jsou mnohem méně časté.“

I když každý případ a zkušenosti se mohou lišitzde je několik běžných věcí, které byste měli vědět o rakovině endometria.

co to způsobuje?

Bohužel odborníci nevědí, co způsobuje většinu případů rakoviny endometria. Vědí, že většina buněk rakoviny endometria má na svém povrchu estrogenové a/nebo progesteronové receptory. Věří, že interakce mezi těmito recepcemi a hormony
vést ke zvýšenému růstu endometria. Tento zvýšený růst se může stát stále více abnormálním, dokud se nevyvine v rakovinu.

Zdravotničtí výzkumníci také studují potenciální změny DNA určitých genů, které mohou souviset s rakovinou endometria.

Jaké jsou rizikové faktory pro rakovinu endometria?

Jedna věc, kterou odborníci ve zdravotnictví vědí, je, že existují určité rizikové faktory, které jsou spojeny s rakovinou endometria. Mezi tyto rizikové faktory patří:

 • Obezita
 • S anamnézou hormonální nerovnováhy
 • Stáří
 • Špatná strava a nedostatek pohybu
 • Cukrovka typu 2
 • Rodinná historie
 • V minulosti prodělal rakovinu prsu nebo vaječníků

Související článek: Rakovina vaječníků: Tichý zabiják

Ačkoli některé faktory mohou zvýšit riziko rakoviny endometria u ženy, ne vždy způsobují onemocnění. U mnoha žen s rizikovými faktory se nikdy rakovina endometria nemusí vyvinout.

Nicméně pro celkové zdraví každého je důležité mít pod kontrolou věci, které můžete – dietu, cvičení, váhu, nekouřit, omezit pití alkoholu a pravidelně navštěvovat své poskytovatele zdravotní péče. Mohou to být jednoduché kroky při snižování
riziko, že dostanete rakovinu endometria, stejně jako další rakoviny a chronická onemocnění.

Jaké jsou známky a příznaky rakoviny endometria?

Existují známky a příznaky, které mohou poukazovat na rakovinu endometria, včetně:

 • Neobvyklé vaginální krvácení, špinění nebo jiný výtok
 • Pánevní bolest
 • mše
 • Nevysvětlitelná ztráta hmotnosti

„Většinou je prvním příznakem rakoviny endometria abnormální krvácení,“ říká Dr. Gill. „Věnujte pozornost svému tělu a kontaktujte svého lékaře, pokud máte abnormální krvácení nebo jiné obavy.“

Jak se diagnostikuje rakovina endometria?

Rakovinu endometria nejčastěji diagnostikuje váš gynekolog. Zeptá se vás na jakékoli příznaky, rizikové faktory a anamnézu. Váš lékař také provede fyzickou a pánevní prohlídku.

K diagnostice rakoviny endometria mohou být také použity jiné testovací metody, jako je ultrazvuk, odběr vzorků tkáně nebo biopsie.

Pokud vám byla diagnostikována rakovina endometria, váš gynekolog ji možná bude schopen léčit, ale s největší pravděpodobností budete odesláni ke gynekologovi onkologovi, jako je Dr. Gill, který je odborníkem na léčbu rakoviny ženského reprodukčního traktu.

Související článek: Porodníci/gynekologové a gynekologičtí onkologové pracují ruku v ruce pro blaho žen

Jak léčíte rakovinu endometria?

Rakovina endometria je léčitelná, zvláště v raných stádiích, kdy se rakovina nerozšířila do lymfatických uzlin nebo jiných orgánů, říká Dr. Gill.

„Všechny typy a stadia jsou léčitelné, obvykle chirurgickým zákrokem a někdy ozařováním a/nebo chemoterapií, v závislosti na vlastnostech rakoviny,“ říká Dr. Gill. „Pacientky s agresivnějšími typy rakoviny endometria a
také ti s rakovinou, která se v době diagnózy rozšířila do jiných orgánů, mají vyšší riziko, že se rakovina po léčbě vrátí.“

Související článek: Pochopení možností léčby rakoviny endometria

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *