Průvodce zdravým těhotenským přibíráním na váze

Zjištění, že jste těhotná, může být zároveň vzrušující i zastrašující. I když může být pěstování „baby bump“ radostí, může být také zdrojem stresu. Ženy, které nikdy neprošly těhotenstvím, mají často mnoho otázek ohledně normálního přibírání na váze během těhotenství.

Časová osa přibírání na váze v těhotenství se u každé ženy liší a závisí na mnoha faktorech, včetně její hmotnosti a zdravotního stavu před těhotenstvím, její genetiky a dynamiky těhotenství, podle American Pregnancy Association. Můžete se však řídit některými užitečnými pokyny, pokud jde o přibírání na váze v těhotenství.

Kam se poděla kila navíc během těhotenství?

Po prvním pozitivním těhotenském testu můžete pociťovat trochu ambivalence pokaždé, když vstoupíte na váhu. Na jednu stranu víte, že z vašeho úžasného těla roste miminko, takže naplno očekávat aby neustále přibírala na váze. Na druhou stranu může být matoucí vědět, že můžete během 40 týdnů přibrat 30 nebo více kilo, protože průměrná porodní hmotnost novorozence je podle odborníků z University of Michigan pouze 7,5 kilogramu.

Během těhotenství se váš metabolismus a hormony nastartují a ukládají tuk a živiny. Vaše děloha a placenta rostou, váš objem krve se zvětší o 33 procent (asi 1,5 litru, podle odborníků z University of Colorado), vaše prsní tkáň se rozšiřuje a zadržujete více tekutin.

Americká asociace pro těhotenství rozděluje průměrný přírůstek hmotnosti během těhotenství následujícím způsobem:

  • Dítě: 7 až 8 liber
  • Placenta: 1 až 2 libry
  • Plodová voda: 2 libry
  • Děloha: 2 libry
  • Mateřská prsní tkáň: 2 libry
  • Mateřská krev: 4 libry
  • Tekutiny v mateřské tkáni: 4 libry
  • Mateřské zásoby tuku a živin: 7 liber

V závislosti na metabolismu každé ženy, zdravotní historii a těhotenství se tento přírůstek hmotnosti může lišit. Je však užitečné nahlédnout, kam se během těhotenství poděla nějaká ta kila navíc.

Je bezpečné zhubnout v těhotenství?

Odpověď na tuto otázku není univerzální, protože hubnutí během těhotenství je zcela závislé na situaci. Některé ženy, které trpí stavem těžké nevolnosti a zvracení, známým jako hyperemesis gravidarum, zhubnou během těhotenství, zejména během prvního trimestru, podle Americké asociace pro těhotenství. ztrátu lze obvykle bezpečně zvládnout. Ostatním ženám, které mají zvýšený index tělesné hmotnosti (BMI), může být doporučeno, aby během těhotenství zhubly, aby bylo jejich těhotenství bezpečnější pro matku i plod. Podle Americké asociace pro těhotenství však velké většině žen odborníci doporučují, aby se během těhotenství nepokoušely držet dietu nebo zhubnout.

Jak správně přibrat během těhotenství

Podle The American College of Gynecologists (ACOG) vám místo toho, abyste se v těhotenství záměrně snažili zhubnout, jíst výživnou stravu a pravidelné, mírné cvičení vám může pomoci udržet se v normálním průběhu těhotenství. nezbytné pro poskytování zdrojů vašemu vyvíjejícímu se plodu a podpůrným strukturám. Požádejte svého lékaře o radu ohledně nejlepšího způsobu, jak zvýšit přírůstek hmotnosti na základě vašeho konkrétního zdravotního stavu.

Pokud jde o „správné množství váhy“, může být užitečné odkázat na některé konkrétní směrovky týkající se kalorií. ACOG naznačuje, že pokud máte zdravou váhu před otěhotněním, možná nebudete muset během prvního trimestru přibrat vůbec žádnou váhu a nepotřebujete žádné další kalorie. Během druhého trimestru možná budete potřebovat dalších 340 kalorií denně a během třetího trimestru možná budete potřebovat 450 kalorií navíc denně. Zkuste tyto kalorie navíc považovat za jednu nebo dvě další zdravé svačiny denně – jako je jablko a arašídové máslo nebo vejce a avokádo – místo výmluvy pro snězení půllitrové zmrzliny.

Pokyny pro zvýšení tělesné hmotnosti v těhotenství

Lékaři, kteří provádějí ženy těhotenstvím, tak činí pomocí několika pokynů. Podívejte se na tyto grafy přibývání na váze v těhotenství, upravené podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), abyste se rychle podívali, která kategorie se vás může týkat.

Doporučený přírůstek hmotnosti pro těhotné ženy s jedním dítětem

Hmotnost před těhotenstvím Doporučený přírůstek hmotnosti
Podváha (BMI < 18,5) 28-40 liber
Normální váha (BMI 18,5 – 24,9) 25-35 liber
Nadváha (BMI 25,0 – 29,9) 15-25 liber
Obézní (BMI > 30,0) 11-20 liber

Doporučený přírůstek hmotnosti pro těhotné ženy s dvojčaty

Hmotnost před těhotenstvím Doporučený přírůstek hmotnosti
Podváha (BMI < 18,5) 50-62 liber
Normální váha (BMI 18,5 – 24,9) 37-54 liber
Nadváha (BMI 25,0 – 29,9) 31-50 liber
Obézní (BMI > 30,0) 25-42 liber

Co když během těhotenství příliš přiberete?

Pokud máte obavy z přibývání na váze během těhotenství, promluvte si se svým lékařem. Podle CDC může být někdy nadměrné přibírání na váze, zejména pokud k němu dojde velmi rychle, známkou vážné zdravotní komplikace. Nicméně, pokud jste právě na vyšším konci nebo mírně za očekávaným přírůstkem hmotnosti, můžete udělat několik věcí, které vám pomohou zvládnout váš přírůstek. Patří mezi ně úpravy aktivity, jako je omezení příjmu nezdravého jídla (s vysokým obsahem tuku nebo cukru, s nízkou nutriční hodnotou) a mírné cvičení. Před přijetím jakýchkoli nových návyků během těhotenství se však poraďte se svým lékařem.

Kdy zavolat lékaře

Nyní, když máte lepší představu o normálním přírůstku hmotnosti během těhotenství, je také dobré vědět, kdy vyhledat lékařskou pomoc. Pokud zaznamenáte jakékoli náhlé změny své hmotnosti (přírůstek hmotnosti nebo hubnutí), zavolejte svého lékaře. Měli byste také zavolat, pokud máte dotazy ohledně toho, kam spadáte v očekávaném spektru přírůstku hmotnosti a jak se udržet na správné cestě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *