proč pohybová terapie snižuje chronickou bolest

Už vás někdy bolelo tolik, že jste se prostě nechtěli hýbat?

To byl případ Briana (jméno bylo změněno), 43letého operátora těžké techniky v lyžařském středisku, který trpěl každodenními bolestmi zad kvůli vyhřezlé ploténce. Když se v sobotu ráno po dlouhém týdnu práce probudil, zasténal bolestí, když se pomalu snažil vstát z postele, aby si okamžitě lehl a odpočinul si. Věděl, že bude muset nakonec vstát, ale bál se bolesti, která by přišla s pohybem zad. Kdysi vášnivý snowboardista a turista zjistil, že je stále méně aktivní a trávil dny v posteli, když byla bolest nejhorší. Zdálo se, že i ty nejmenší pohyby spouštěly jeho bolest, která se postupem času zhoršovala, a on rezignoval na sedavý způsob života.

Stejně jako Brian, i miliony lidí trpících chronickou muskuloskeletální (MSK) bolestí láká vyhýbat se pohybům, které způsobují bolest. Ale cvičení ve skutečnosti přeškoluje mozek a tělo, aby zvládaly bolest, a je často tím nejlepším způsobem, jak zmírnit bolest, vyhnout se operaci a lékům a zlepšit kvalitu života. Ve skutečnosti všechny přední lékařské orgány doporučují preventivní neinvazivní péči MSK před léky a operací.

3 pilíře osvědčené preventivní péče o bolest MSK jsou: cvičební terapie, behaviorální zdraví a vzdělávání.

Vzhledem k tomu, že snižování vysokých výdajů na MSK je pro odborníky na benefity nejvyšší prioritou, mnoho zaměstnavatelů hledá inovativní způsoby, jak svým členům pomoci vyhnout se operacím a lékům pocházejícím z těchto stavů. Pochopením 3 pilířů péče o nejlepší praxi mohou zaměstnavatelé najít řešení, která přinášejí lepší klinické výsledky a snižují náklady na zdravotní péči a zároveň pozitivně ovlivňují absenci a duševní zdraví jejich zaměstnanců.

V této sérii blogů vysvětlíme, jak každý z pilířů pracuje na trvalém zlepšení pro ty, kteří trpí chronickou bolestí MSK, počínaje cvičební terapií.

Chronická bolest způsobuje vyhýbání se fyzické aktivitě

Podle Modelu vyhýbání se strachu se lidé s chronickou bolestí vyhýbají fyzické aktivitě, protože si myslí, že to jejich bolest ještě zhorší. Toto chování vede ke snížení úrovně fyzické aktivity, která ve skutečnosti zhoršuje bolest, protože svaly atrofují, pohyblivost je omezenější a vy se stáváte citlivějšími na bolest. Tato negativní zpětnovazební smyčka chronické bolesti a nečinnosti může být složitým cyklem k přerušení.

Chronická bolest také vysoce koreluje s depresí. Deprese má zpětnovazební smyčku, která zvyšuje závažnost a intenzitu bolesti, a chronická bolest MSK zvyšuje riziko deprese. Tomu se říká dyáda deprese-bolest. Únava, nedostatek energie a ztráta zájmu o běžné aktivity jsou často příznaky deprese, které přispívají k vyhýbání se fyzické aktivitě.

Chronická bolest způsobuje, že jste přecitlivělí na bolest

Abychom pochopili, jak cvičební terapie pomáhá léčit chronickou bolest, je důležité nejprve prozkoumat, jak chronická bolest ovlivňuje systém bolesti. Bolest vždy vytváří a zpracovává mozek. V podstatě je to tělesný poplachový systém a ochranná reakce. Někdy se systém bolesti trochu zblázní, jako počítač, který byl infikován štěnicí. Problémy mohou nastat, když se zóna nárazníku bolesti, práh mezi místem, kde začínáte pociťovat bolest, a okamžikem, kdy může dojít ke skutečnému poškození, nedokáže znovu nastavit. To znamená, že cítíte bolest, i když zdaleka neriskujete poškození.

Výsledkem je, že varovný systém bolesti zůstává velmi citlivý – jako autoalarm, který se stále spouští proti větru, místo aby narušoval. Takto chronická bolest mění to, jak váš mozek vnímá bolest. Když vaše tělo opakovaně pociťuje určitou bolest, jako je Brian a jeho chronická bolest zad, vyžaduje ke spuštění bolesti méně podnětů. Tělo se stává efektivnější při produkování bolesti – ve skutečnosti se může bolest naučit.

Cvičení vám pomůže zvládnout chronickou bolest

Když vás něco bolí, je lákavé to vzít s klidem, abyste se vyhnuli dalšímu poškození. Je nepravděpodobné, že by to pomohlo – ve skutečnosti je to přesně naopak. Nedostatečný pohyb často způsobuje kaskádu faktorů, které mohou bolest zesílit. Cvičení je vlastně nejlepší způsob, jak přetrénovat přehnaně ochranný systém bolesti. Protahovací a posilovací cvičení mohou přetrénovat systém bolesti a upravit zónu nárazníku bolesti, což mu připomíná, že pohyb je normální a „bezpečný“. Další výhodou je, že cvičení uvolňuje endorfiny, které mohou ve skutečnosti blokovat signály bolesti, aby se dostaly do mozku.

Začít s cvičební terapií je často nejtěžší část kvůli způsobu, jakým může chronická bolest ovlivnit váš stav mysli, chování a přesvědčení. Zde přicházejí na řadu další 2 pilíře péče o nejlepší praxi. Vzdělání je důležité pro pochopení toho, jak bolest funguje, a pro uvědomění si, že bolest nemusí vždy znamenat škodu. Behaviorální terapie pomáhá odradit od bolestivého chování, které posiluje postižení a bolest, jako je nečinnost.

Cvičení má zdravotní přínosy kromě zvládání bolesti MSK

Cvičení vám pomůže znovu získat sílu, flexibilitu a energii. Když se pohybujeme, naše těla vytvářejí látky, které pomáhají našim kloubům, ploténkám a dokonce i našim plícím zůstat lubrikované, takže se pohybují hladce. Tím, že svaly a klouby pracují tvrději než obvykle, podmiňuje je uvolnění a zlepšuje pohyblivost a sílu.

Cvičení zlepšuje celkové zdraví, protože přispěvatelé bolesti také ovlivňují vaše celkové zdraví. Pravděpodobně jednou z nejdůležitějších výhod cvičení je to, že zlepšuje duševní pohodu tím, že zlepšuje spánek, zvyšuje odolnost vůči stresu, zlepšuje sebevědomí a snižuje strach z pohybu. Cvičení také prokazatelně zmírňuje příznaky deprese. Zlepšený průtok krve a kyslíku při cvičení může mít také pozitivní dopad na kardiovaskulární zdraví.

Závěr

Kromě některých zřejmých zdravotních přínosů je cvičební terapie zásadní pro nejlepší praxi péče o MSK, protože ve skutečnosti přeškoluje mozek, aby lépe zvládal bolest. Když zaměstnavatelé vyhodnocují programy zaměřené na řešení vysokých nákladů na bolest MSK u jejich pracovní síly, měli by zvážit, že jakýkoli program péče o MSK by měl zahrnovat cvičební terapii. To však samo o sobě nestačí. Poskytnutím programu založeného na 3 pilířích péče o nejlepší praxi mohou zaměstnavatelé dramaticky snížit potřebu chirurgických zákroků a léků a zároveň pomoci svým členům zabránit tomu, aby jejich bolesti ovlivňovaly jejich práci a volný čas.

Pamatujete si Briana? Jeho zaměstnavatel, Vail Resorts, implementoval Hinge Health, digitální program péče MSK založený na 3 pilířích péče o nejlepší praxi: vzdělávání, behaviorální zdraví a cvičební terapie. Byl překvapen, když viděl, že není sám, kdo trpí chronickou bolestí MSK, s téměř 1000 zaměstnanci zapsanými do programu. Po dokončení 12týdenního programu účastníci v průměru zažili:

  • Téměř 60 % snížení bolesti
  • 1 ve 2 se operace vyhnuly
  • 70 %+ snížení deprese a úzkosti

I když byl zpočátku skeptický, po začlenění cvičební terapie do své rutiny jako součásti nejlepší praxe, které se mu dostalo, dokázal Brian vyšlápnout více než 10 mil ve strmém terénu s batohem na zádech bez jakýchkoli bolestí, vynechal pracovní dny nebo trávit jakékoli dny v posteli. Jeho bolest už nespouští ranní vstávání z postele a může znovu vyrazit na svahy beze strachu z bolesti, což dokazuje, že na chronickou bolest je pohyb opravdu lék.

###Chcete se dozvědět více o 3 pilířích?
Podívejte se na webinář a poslechněte si celý příběh o tom, jak společnost Vail Resorts snížila výdaje na MSK a pomohla svým zaměstnancům překonat chronickou bolest MSK prostřednictvím osvědčené péče.

Přispívající autoři:

Christine Binko

Reference:

Porozumění a zvládání dlouhodobé bolesti, British Pain Society. Staženo 2.5.18

Zkroť šelmu, Otázky. Staženo 2.5.18

Bair MJ, Robinson RL, Katon W, Kroenke K. Komorbidita deprese a bolesti; Recenze literatury. Arch Intern Med. 2003; 163(20): 2433–2445. doi:10.1001/archinte.163.20.2433.

Parker, R., Bergman, E., Mntambo, A., Stubbs, S. & Wills, M., 2017, „Úrovně fyzické aktivity u lidí s chronickou bolestí“, South African Journal of Physiotherapy 73(1), a323 .

Leeuw M., Goossens ME, Linton SJ, Crombez G., Boersma K. & Vlaeyen JW, 2007, „Model vyhýbání se strachu muskuloskeletální bolesti: Současný stav vědeckých důkazů“, Jouranl of Behavioral Medicine 30, 77–94. 10.1007/s10865-006-9085-0

Moen, D., & Foster, F. 2019. Povolení k pohybu. Austrálie: Povolení k přesunu Pty Ltd.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *