Proč je pro vás důležité pít vodu a zůstat hydratovaní

Vzhledem k tomu, že počasí se letos v létě zahřívá, možná vás zajímá, jaký nápoj vás udrží hydratovaný. Voda vám umožňuje zůstat hydratovaní a neobsahuje zbytečné kalorie ani přísady. Náš registrovaný tým dietologů sdílí, proč je voda vaší nejlepší volbou po celý rok.

Proč bych měl pít vodu?

Voda je životně důležitá pro naše zdraví. Hraje klíčovou roli v mnoha funkcích našeho těla, včetně přivádění živin do buněk, zbavování se odpadů, ochrany kloubů a orgánů a udržování tělesné teploty.

Voda by měla být téměř vždy vaším oblíbeným nápojem. Vybírejte ho před slazenými nápoji, jako je soda nebo džus, které mohou mít vysoký obsah jednoduchých cukrů a kalorií.

Kolik vody mám vypít?

Množství vody, které byste měli vypít, se liší v závislosti na vaší aktivitě, zdravotním stavu, výšce a váze, pohlaví a dalších faktorech. Zde jsou některé obecné pokyny podle Institutu medicíny:

  • Mužům se doporučuje vypít 13 šálků (asi 3 litry) vody každý den.
  • Ženám se doporučuje vypít 9 šálků (něco přes 2 litry) vody každý den. Těhotné ženy by měly vypít 10 šálků vody denně a kojící ženy 12 šálků.
  • Děti a dospívající by měli vypít 6 až 8 šálků vody denně. Opět to vše závisí na úrovni aktivity, věku, hmotnosti atd.

Jíst čerstvé ovoce a zeleninu, které jsou plné vody, také pomáhá s tímto denním příjmem vody. Pro pokyny specifické pro vás se zeptejte svého lékaře nebo dietologa, co doporučují.

Jsou pro mě sportovní nápoje dobré, když cvičím?

Sportovní nápoje jsou inzerovány pro zvýšení vytrvalosti a nahrazení živin ztracených během intenzivního cvičení. Ale jsou nutné?

Tyto nápoje obsahují elektrolyty, jako je sodík, draslík a vápník, a také jednoduché cukry (některé mohou být bez cukru). Tyto živiny se však obecně ztrácejí pouze ve velkém množství během vysoce intenzivního cvičení po dobu jedné hodiny nebo déle. Sportovní nápoje mohou být užitečné pro lidi, kteří intenzivně cvičí po dlouhou dobu, zvláště pokud se hodně potí. Ale pro nesportovce jsou sportovní nápoje prostě dalším slazeným nápojem.

Většina lidí by měla během tréninku pít vodu, ne sportovní nápoje.

Poskytují kofeinové nápoje hydrataci?

Kofein se nachází v nápojích, jako je káva, některé čaje, energetické nápoje a limonády. I když po pití nápoje s kofeinem můžete více močit, pití těchto nápojů nezpůsobí ztrátu více tekutin, než jste zkonzumovali. Kofein však může u některých lidí vést k bolestem hlavy a problémům se spánkem.

Celkově je voda nejlepším řešením pro udržení hydratace. Je bez kofeinu, bez kalorií a je snadno dostupný pro většinu lidí.

Je v pořádku udržovat vodu v autě?

Než sáhnete po plastové láhvi s vodou, která seděla v rozpáleném autě, zamyslete se nad tím, jak dlouho byla v teple.

Při vysokých teplotách se chemické vazby v plastových lahvích na vodu rozpadají. To může zvýšit šanci, že se chemikálie dostanou do vody. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je toto množství chemikálií příliš malé na to, aby způsobilo zdravotní problémy, ale může se sčítat.

Balenou vodu udržujte ve stejné teplotě jako ostatní potraviny. Během letních veder nenechávejte plastové lahve v rozpáleném autě. Místo toho si dejte láhev s vodou do tašky nebo ke dveřím, abyste si ji mohli pamatovat, když budete odcházet.

Je možné pít příliš mnoho vody a překrmovat se?

Většina lidí ví, co je to dehydratace a jak k ní dochází. Je ale možná přehydratace? K nadměrné hydrataci dochází, když někdo pije velké množství vody, což může změnit hladiny elektrolytů v těle, jako je chlorid, sodík a draslík. Nedostatek tekutin (dehydratace) může vést k příznakům, jako je žízeň, návaly horka, únava a zrychlené dýchání. Naopak nadměrné pití tekutin (nadměrná hydratace) může způsobit nevolnost, bolesti hlavy, křeče, slabost a zmatenost.

Pro většinu lidí je dehydratace větším rizikem. Ale pokud máte obavy nebo máte příznaky nadměrné hydratace, poraďte se se svým lékařem. Zeptejte se svého zdravotnického týmu, kolik vody byste měli každý den vypít.

Voda je vaše nejlepší volba pro zdraví

Na výběr máte z mnoha nápojů. Na konci dne je voda nápojem první volby pro nejlepší hydrataci. Pít správné množství vody pro vaše osobní zdraví a úroveň aktivity je důležité. Vyzkoušejte zdravé doplňky, jako je čerstvá máta, nakrájená okurka nebo měsíčky citronu, které dodají vaší vodě chuť a rozmanitost.

Tento blog napsala dietetická stážistka UC Davis Health Alicia Marzolf a zkontrolovali jej naši registrovaní dietologové.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *