Příznaky a příznaky časného těhotenství

Těhotenství ovlivňuje každou ženu jinak, což znamená, že ne všechny ženy budou mít stejné rané příznaky a známky těhotenství. Než se vrhnete do nákupu těhotenského testu, pomůže vám seznámit se s prvními příznaky těhotenství, abyste mohli určit, zda můžete být těhotná nebo zda jsou vaše příznaky příznakem jiného onemocnění.

Mají všechny ženy časné příznaky těhotenství?

Mnoho žen neví, že jsou těhotné, dokud jim vynechá menstruace. Dokonce i tehdy je nepravidelná menstruace běžná a nemusí nutně znamenat, že jste těhotná, podle National Institutes of Health (NIH).

Mnoho raných příznaků těhotenství je podobných příznakům menstruace. Podle NIH mohou ženy mít brzy špinění, citlivost prsou, bolesti hlavy, únavu, změny nálady a nadýmání. Všechny tyto příznaky jsou také časnými příznaky blížící se menstruace.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda jste těhotná, je provést těhotenský test nebo navštívit svého lékaře, který může potvrdit těhotenství pomocí testu krve nebo moči. Do té doby pochopte, že ne všechny ženy pociťují rané příznaky těhotenství, a proto je důležité sledovat menstruaci a vyhledat léčbu, pokud zaznamenáte jakékoli nepravidelnosti.

5 Příznaky těhotenství

Zmeškané období

Vynechání menstruace je obvykle prvním vodítkem, že byste mohla být těhotná, uvádí ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (DHHS). Vaše okno plodnosti nastává několik týdnů před menstruací, což znamená, že pokud během této doby otěhotníte, vynechá menstruace, když ji očekáváte o několik týdnů později. Vynechání menstruace však může být způsobeno také faktory, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS), poruchy příjmu potravy, extrémní výkyvy hmotnosti, stres a užívání některých léků, uvádí DHHS.

Domluvte si schůzku se svým lékařem po vynechání menstruace, pokud bude váš těhotenský test negativní. Váš lékař může nařídit další laboratorní testy, aby identifikoval hlavní příčinu vaší menstruační nepravidelnosti a promluvil s vámi o dostupných možnostech léčby.

Špinění a křeče

Špinění postihuje odhadem 25 % žen na začátku těhotenství, k němuž dochází asi 6 až 12 dní po početí, kdy je implantováno oplodněné vajíčko, uvádí NIH. Krev uvolněná během špinění má obecně světlejší barvu než normální menstruační krev a může být také doprovázena menstruačními křečemi.

Změny prsou

Vaše prsa a/nebo bradavky se mohou stát citlivějšími, oteklejšími a citlivějšími již jeden až dva týdny po početí, uvádí NIH. K tomu dochází v důsledku hormonálních změn, které připravují prsa na těhotenství a kojení. Pulzování, bolestivost, brnění, tíha a pocit plnosti jsou běžné příznaky raného těhotenství, které mohou ovlivnit vaše prsa.

Únava

Těhotenství způsobí, že vaše tělo bude produkovat vyšší množství progesteronu, což je hormon, který podporuje zdravé těhotenství a stimuluje produkci mateřského mléka. Vyšší produkce progesteronu může často způsobit, že se budete cítit unavení a unavenější než obvykle, i když se fyzicky nenamáháte. Podle NIH může těhotenská únava začít již týden po početí.

Nevolnost (ranní nevolnost)

Během raného těhotenství mohou hormonální výkyvy, které zažíváte, způsobit časté záchvaty nevolnosti, známé také jako ranní nevolnost. Nevolnost však může udeřit kdykoli během dne. Podle NIH ranní nevolnost obvykle začíná kdekoli mezi dvěma až osmi týdny po početí a pokračuje až do 14. až 16. týdne, ačkoli některé ženy pociťují nevolnost během těhotenství.

Ranní nevolnost je jedním z nejméně žádoucích příznaků, které můžete zaznamenat během raného těhotenství, i když můžete být schopni snížit jejich četnost a závažnost tím, že budete jíst zdravá jídla, pravidelně cvičit a vyvarovat se pasivního kouření a nepříjemných pachů.

Další rané příznaky těhotenství

Hormonální výkyvy, ke kterým dochází, když jste těhotná, způsobí, že během prvních dnů a týdnů pocítíte širokou škálu příznaků. Podle University of Rochester Medical Center a NIH, další příznaky raného těhotenství, které můžete zaznamenat, zahrnují:

 • Časté močení
 • Chutě k jídlu nebo averze
 • Nadýmání břicha
 • Ztmavnutí kůže kolem bradavek
 • Bolesti hlavy
 • Změny nálady
 • Zvýšená tělesná teplota
 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Vysoký krevní tlak
 • Závrať
 • Přibývání na váze
 • Pálení žáhy a poruchy trávení
 • Akné a další kožní problémy

Mnoho raných těhotenských příznaků je přechodných a odezní do konce prvního trimestru. Některé ženy však mohou tyto příznaky pociťovat po delší dobu nebo celé těhotenství.

Pokud si myslíte, že byste mohla být těhotná, nebo máte pocit, že je s vaším zdravím něco „nepořádek“, zvažte provedení těhotenského testu a domluvte si schůzku se svým OB-GYN – zvláště pokud pociťujete jeden nebo více příznaků raného těhotenství.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *