Prenatální vitamíny vám mohou poskytnout živiny, které potřebujete k narození zdravého dítěte. Pokud jste těhotná, váš lékař nebo gynekolog vám může pomoci vybrat kvalitní značku prenatálních vitamínů, které připraví vaše tělo na zdravé těhotenství.
Co jsou prenatální vitamíny?
Prenatální vitamíny, také známé jako těhotenské vitamíny, jsou doplňky výživy, které obsahují vitamíny, minerály a další živiny nezbytné pro zdravé těhotenství a porod. Tyto vitamíny lze užívat jednou denně nebo několikrát denně v závislosti na značce, kterou používáte, a na jejich návodu k použití.
Podle Ohio State University vám prenatální vitamíny mohou pomoci splnit všechny nutriční požadavky spojené se zdravým těhotenstvím, i když již dostáváte dostatečnou výživu ze své stravy. Prenatální vitamíny mohou také pomoci snížit riziko vrozených vad, jako je spina bifida, a minimalizovat nepříjemné příznaky těhotenství včetně nevolnosti, únavy a mdloby. Ohio State University uvádí, že užíváním prenatálních vitamínů během těhotenství můžete podpořit růst plodu a zlepšit fetální nervový vývoj vašeho dítěte.
Co hledat u prenatálních vitamínů
Kvalitní značky prenatálních doplňků stravy obsahují celou řadu důležitých vitamínů a živin, které mohou během těhotenství prospět vám i vašemu miminku. Ohio State University doporučuje užívat prenatální vitamín, který obsahuje vápník, železo a vitamíny B, včetně kyseliny listové (vitamín B9). Minnesota Health Department doporučuje používat prenatální vitamín, který také obsahuje jód.
Požádejte svého OB-GYN o seznam všech složek prenatálních vitamínů, které byste měli užívat, abyste mohli najít značku, která je pro vás nejlepší. Váš OB-GYN vám může doporučit užívání konkrétních vitamínů a doplňků stravy, abyste doplnili určité živiny, které možná nedostáváte ve své každodenní stravě, jako jsou omega-3 mastné kyseliny nebo vitamín D.
Kyselina listová, vápník, jód a železo
Mnoho poskytovatelů zdravotní péče doporučuje užívat prenatální doplněk, který obsahuje kyselinu listovou, vápník, jód a železo.
Kyselina listová
Kyselina listová neboli vitamín B9 je nezbytný pro prevenci vrozených vad mozku a páteře, jako je rozštěp páteře. Oklahoma Health Care Authority doporučuje během těhotenství užívat alespoň 400 mikrogramů kyseliny listové denně a jíst potraviny, které obsahují vysoké množství tohoto vitamínu B. Čočka, špenát, černé fazole, arašídy a pomerančový džus jsou některé z mnoha potravin, které obsahují kyselinu listovou, podle Oklahoma Health Care Authority.
Vápník
Vápník může podporovat růst silných a zdravých kostí vašeho dítěte a také může zabránit ztrátě hustoty kostí během těhotenství. Columbia University doporučuje vybrat si prenatální vitamín s 200 až 300 miligramy vápníku, který doplní množství, které byste již měli přijímat z potravin, které jíte. Tofu, mastné ryby, sójové boby a kapusta jsou některé z mnoha potravin, které mají vysoký obsah vápníku, uvádí National Institutes of Health (NIH).
Jód
Jód podporuje vývoj mozku a centrálního nervového systému vašeho dítěte. Oregonská státní univerzita uvádí, že užívání jódu během těhotenství může také snížit riziko potratu, předčasného porodu a neurologických poruch vašeho dítěte. Národní akademie věd doporučuje užívat 150 miligramů jódu denně během těhotenství.
Žehlička
Železo podporuje vývoj vaší placenty a zvyšuje produkci krve ve vašem těle, aby dodalo vašemu dítěti větší množství kyslíku. Železo může také pomoci předcházet anémii, která bývá během těhotenství běžná kvůli zvýšenému průtoku krve. Ministerstvo zdravotnictví Minnesoty doporučuje používat prenatální vitamín, který obsahuje alespoň 27 miligramů železa.
A co další prenatální živiny?
Prenatální vitamíny pro těhotenství, které obsahují kyselinu listovou, vápník, jód a železo, s vysokou pravděpodobností také obsahují dostatečné množství dalších živin, uvádí Minnesota Health Department. Tyto živiny mohou zahrnovat vitamín A, vitamín D, zinek, vitamín C, draslík a další, podle studie z roku 2020 zveřejněné v časopise Živiny.
Zeptejte se své porodní asistentky nebo gynekologa na další živiny a doplňky, které byste měli během těhotenství užívat. Váš poskytovatel zdravotní péče může zkontrolovat vaši dietu a anamnézu a poskytnout vám nejlepší výživová doporučení.
Prenatální vitaminové vedlejší účinky
Železo je pravděpodobně jedinou složkou prenatálních vitamínů, která může způsobit vedlejší účinky, uvádí Ohio State University. Železo má tendenci ovlivňovat gastrointestinální systém a způsobit zácpu a poruchy trávení. Ženy, které pociťují tyto účinky při užívání prenatálních doplňků, by měly zkusit jiný vitamín s pomaleji se uvolňující formou železa, doporučuje Ohio State University.
Jiné živiny v prenatálních vitamínech obvykle nezpůsobují vedlejší účinky, i když nadměrné množství může zvýšit riziko určitých zdravotních problémů, uvádí Rochester University Medical Center. Rochester University Medical Center také uvádí, že velké dávky kyseliny listové mohou způsobit ztrátu chuti k jídlu a poškození ledvin. Ohio State University uvádí, že příliš mnoho vitamínu A může mít škodlivé účinky na plod.
Obecně se doporučuje přečíst si pokyny k vašim prenatálním vitamínům a užívat je podle pokynů pro dosažení nejlepších výsledků. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte dotazy nebo obavy týkající se vašich prenatálních doplňků. Váš poskytovatel zdravotní péče vás může vzdělávat o živinách a doporučit nejlepší značky prenatálních vitamínů, které byste měli denně užívat.