Poruchy učení a cvičení – překonávání bariér

Co je považováno za poruchu učení?

Ve Spojeném království je 1,5 milionu lidí s poruchou učení. Porucha učení, známá také jako mentální postižení, je, když někdo funguje na nižší intelektuální úrovni. To začíná ovlivňovat lidi před dosažením 18 let a ovlivňuje jejich schopnosti v socializaci a budování dovedností. Lidem s poruchou učení obvykle trvá déle, než se naučí a rozvinou nové dovednosti a porozumí komplikovaným informacím.

Obvykle, pokud máte mírnou nebo středně těžkou poruchu učení, můžete být stále nezávislí ve svém každodenním životě a v práci nebo ve škole. Lidé s těžkou a hlubokou poruchou učení mohou potřebovat více podpory a pomoci.

Jaké překážky existují pro lidi s poruchou učení?

Lidé s poruchou učení často cvičí méně. Bohužel existují překážky, které mohou ztížit cvičení, když máte poruchu učení. Mohou zahrnovat:

 • Nedostatek přizpůsobených nebo inkluzivních cvičebních programů
 • Vysoké náklady na dopravu
 • Nedostatek dostupné dopravy
 • Smyslové problémy, jako je příliš hlasitá hudba

Existují ale i osobnější bariéry. Při pokusu o cvičení můžete být nervózní. Dobrou zprávou je, že to je něco, co můžete změnit. Cvičení a fitness může být něco, do čeho se může zapojit každý.

Zde je několik způsobů, jak se více zapojit do cvičení:

 • Jděte s někým, koho znáte (s přáteli, rodinou nebo pečovatelem)
 • Před použitím navštivte cvičební centrum nebo posilovnu, abyste se tam cítili pohodlně
 • Poraďte se s lékařem o tom, jaké máte možnosti cvičení

Stanovení cílů

Chcete-li zvýšit pravděpodobnost, že se budete držet cvičení, stanovte si konkrétní cíl a začněte v malém. Například: „Budu běhat 30 minut týdně v sobotu“. Poté pomalu zvyšujte svůj cíl, jak si zvyknete na cvičení. Výzkum ukazuje, že pokud si to předem naplánujeme, je pravděpodobnější, že to dotáhneme do konce.

Pomáhá také najít typ cvičení, který vás baví. Ale v případě, že je pro vás stále těžké se k tomu motivovat, můžete si to zpříjemnit tím, že vyzkoušíte temptation bundling. To je, když spojíte dělání něčeho, co vás nebaví, s něčím, co vás baví zároveň. Například poslech oblíbené audio knihy nebo hudby při cvičení.

Jaké cviky mohu dělat?

I malé množství cvičení je pro vás dobré. Abyste však skutečně měli prospěch, měli byste se pokusit cvičit alespoň 150 minut týdně, což je celkem dvě a půl hodiny. Cvičení by mělo být střední intenzity – což může zahrnovat rychlou chůzi nebo jízdu na kole. Nebo můžete zkusit udělat alespoň 75 minut intenzivního cvičení týdně, což je jedna hodina a 15 minut.

Abyste pochopili a změřili intenzitu, zkuste použít „talk test“. Například mírné cvičení je činnost, kterou můžete dělat a přitom mluvit, ale nezpívat. Intenzivní cvičení je aktivita, při které můžete říct jen pár slov, ale musíte se nadechnout.

Existuje mnoho způsobů, jak zůstat aktivní s postižením. Cvičení, která byste si rádi vyzkoušeli, mohou být:

 • Svižná chůze
 • Běhání
 • Tanec
 • Cyklistika
 • Plavání

Dobré je také dvakrát týdně zkoušet posilovací cvičení jako je jóga nebo zvedání závaží. Nemusíte chodit do posilovny nebo fitness centra; můžete to udělat doma, pokud chcete. Zkuste si na internetu vyhledat online kurzy. Možná bude užitečné promluvit si s lékařem nebo zdravotníkem, než vyzkoušíte nová cvičení. Mohou vám poradit, co je nejlepší a jak se vyhnout zranění.

Lehká fyzická aktivita může být také dobrá pro vás, jako je procházka, úklid a zahradničení.

Jaké jsou výhody cvičení?

Pokud nemáte dostatek pohybu, můžete být vystaveni riziku vzniku vážných zdravotních problémů, jako je obezita. Takže je důležité zůstat aktivní, protože to vám může pomoci být zdravý. Cvičení vám může pomoci:

 • Hubnout
 • Stát se silnějším
 • Pohyb a koordinace
 • Zůstatek
 • Flexibilita

Více cvičení vám také může pomoci, abyste se cítili méně stresovaní a mohli byste mít příležitost setkat se a trávit čas s jinými lidmi. Kromě většího pohybu byste se měli také snažit jíst dobře vyváženou stravu.

Jak mohu zjistit více?

Mencap je britská charitativní organizace, která podporuje osoby s poruchami učení a také jejich rodiny a pečovatele. Jejich webové stránky obsahují informace o cvičení pro lidi s poruchami učení.

Special Olympics Velká Británie také poskytuje informace a pořádá soutěžní sportovní akce pro lidi s poruchami učení.

Další místa, kde můžete najít informace o aktivaci:

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *