Odborník UC Davis vysvětluje bezpečnost potravin

Mnozí z nás už mají zásobu základních potravin, jako jsou těstoviny a konzervované polévky, protože doufáme, že se nám podaří vyrovnat křivku kvůli obavám z koronaviru (COVID-19). Co se ale stane, když chcete vyzkoušet trochu něco jiného a zároveň podpořit místní podniky?

Je bezpečné jíst jídlo s sebou? Měli byste se bát jíst jídlo připravené někým jiným během pandemie?

Viroložka UC Davis Erin DiCaprio se specializuje na komunitní bezpečnost potravin. Byla vyzpovídána Sactown časopis, který nám pomůže rozptýlit některé obavy, které můžeme mít ohledně jídla s sebou. Zde je úryvek z článku:

Může se COVID-19 šířit potravou?

V současné době neexistují žádné důkazy o tom, že by mohlo dojít k přenosu COVID-19 potravou.

Pokud vám někdo nakažený COVID-19 vaří jídlo a kašle na jídlo, které pak pozřete, můžete dostat COVID-19?

Dobrá otázka. Co víme o SARS-CoV-2 (viru, který způsobuje rychle se šířící onemocnění COVID-19), je to, že se přenáší kapénkami z dýchacích cest. To znamená, že se musí dostat do vašeho dýchacího traktu, aby způsobil infekci. Naproti tomu alimentární viry se přenášejí fekálně-orálními cestami – ve skutečnosti musíte tyto konkrétní viry, jako je norovirus nebo hepatitida B, sníst, abyste dostali infekci.

Jak bezpečné byste považovali jídlo s sebou nebo rozvoz jídla během pandemie COVID-19?

Když mluvíme o bezpečnosti potravin, nikdy neexistuje situace s nulovým rizikem. Vždy existuje určitá míra rizika. Na základě našeho současného chápání přenosu SARS-CoV-2 neexistuje nic, co by skutečně ukazovalo na to, že jídlo je důležitým prostředkem pro přenos viru. Pokud má někdo aktivní infekci SARS-CoV-2 a kašle na obaly, existuje možnost, že se pak někdo dotkne obalu a následně se dotkne svých sliznic. V tu chvíli se virus může dostat do jejich dýchacího traktu. Ale řekl bych, že to riziko je velmi nízké. Pokud si berete jídlo s sebou a máte obavy, kdo s tímto jídlem zachází, nejlepší věc, kterou uděláte, je umýt si ruce před konzumací produktu. Vyjměte jídlo z obalu, položte ho na talíř a před jídlem si umyjte ruce.

Viděli jsme studie ukazující, že COVID-19 může žít na různých površích. Na plastech vydrží několik dní a na kartonu 24 hodin. Jak moc by se lidé měli obávat dotýkat se obalů potravin, které mohou být kontaminovány novým koronavirem?

Myslím si, že situace, kdy by se někdo mohl nakazit COVID-19 prostřednictvím obalů od potravin, je poměrně málo riziková. Ale znovu, pokud manipulujete s kartonovými nebo plastovými obaly jakéhokoli druhu, můžete vyčistit a dezinfikovat pulty nebo stoly, kde byly obaly umístěny. Jen si dávejte pozor na všechny povrchy, kterých se dotýkáte, a snažte se ujistit, že si myjete ruce a co nejvíce se nedotýkáte obličeje.

Přečtěte si zbytek Sactown článek v časopise s Dr. Erin DiCaprio

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *