Odborníci posilují přístup mysli a těla k muskuloskeletální bolesti

15. ledna 2020 podle Dr. Jonathan Ide-Don, DPT– Fyzioterapeut ve společnosti Hinge Health

Bernadette C. je zaměstnaná, pracující matka tří dětí, která trpí chronickými bolestmi dolní části zad. V poslední době se bolesti dolní části zad začaly vkrádat do horní části zad. Zatímco Bernadette věděla, že potřebuje nějaký čas, aby se mohla uvolnit, protáhnout se a postarat se o sebe, zjistila, že o víkendech odvádí své děti od fotbalu, orchestru a karate a svůj osobní čas vždy dává na poslední místo. K chronické bolesti se přidalo stále méně a méně hodin spánku, protože bylo pro ni těžké se uvolnit a sundat telefon.

Bernadette si myslela, že zkusila všechno, aby zmírnila bolest, ale až ve spolupráci se zdravotním koučem dokázala provést změny životního stylu, které řešily jak její stres, tak potřebu větší fyzické aktivity. Bernadettin případ není ojedinělý. Jak uvádí nedávný článek Austina Fraktu v New York Times,
odborníci doporučují přístup mysli a těla, aby se osvobodili od chronické muskuloskeletální bolesti.

„Všechna bolest je skutečná, ale je také pravda, že ji „vytváří mozek“ a že nad ní můžeme mít určitou kontrolu.“

-Lorimer Moseley, klinický vědec a výzkumník bolesti na University of South Australia

Starý model bolesti selhal

Existuje běžná mylná představa, že bolest pochází z jednoho fixovatelného zdroje, který je zaměřen na tělo. Frakt sdílel výzkum, že když se léčba zaměří pouze na fyzické tělo, výsledky pacientů se nezlepší. Frakt tvrdí, že toto úzké zaměření na bolest a fyzické tělo je to, co udržuje neúčinné léčebné plány, včetně nadměrného užívání opioidů, injekcí a operací.

Frakt díky novému výzkumu vysvětluje, že pohled ze staré školy se začíná posouvat. Řada výzkumníků, pedagogů a praktiků se snaží lépe porozumět systému bolesti.

Výzkum podporuje spojení mysli a těla

Odborný výzkum doporučuje zaměřit se na tělo i mysl pro lepší výsledky chronické bolesti. Jak uvádí Frakt, mnoho faktorů může zvýšit nebo snížit intenzitu bolesti, kterou zažíváme. Například Lorimer Moseley, klinický vědec a výzkumník bolesti, ukázal, že intenzita bolesti nemůže předvídat závažnost zranění. V extrémních případech lidé cítili bolest – i bez poškození tkáně. Další výzkumník specializující se na rehabilitaci chronické bolesti a zranění, Paul Ingraham, neustále zjistil, že úzkost a stres bolest zhoršují.

Nové modely léčby mysl-tělo pro chronickou bolest

V nedávném přehledu 202 nelékových klinických studií Agenturou pro výzkum a kvalitu zdraví bylo zjištěno, že přístupy mysli a těla jsou účinnější než samotná léčba zaměřená na tělo. Příklady přístupů mysli a těla zahrnují cvičební terapii, redukci stresu, hluboké dýchání, změnu životního stylu, vzdělávání pacientů, techniky všímavosti a kognitivně behaviorální terapii.

Zaměstnavatelé zavádějí přístupy mysli a těla pro lepší klinické výsledky

Bernadette dokázala následovat přístup mysli a těla ke snížení své chronické bolesti zad díky programu Hinge Health, programu digitální péče pod vedením kouče nabízeného jejím zaměstnavatelem, který zahrnuje cvičební terapii řízenou senzory, behaviorální zdraví a vzdělávání pacientů. Bernadette sdělila, že poté, co se její bolesti zmírnily, byla v práci produktivnější a ulevilo se jí, že už nemusí uvažovat o drahé operaci zad. Bernadette sdílela, že její zdravotní trenér byl nezbytným partnerem pro zodpovědnost, když provedla změny životního stylu, aby zvýšila fyzickou aktivitu, začlenila každodenní meditaci a vytvořila lepší spánkové návyky.

„S Hinge Health jsem se naučil jak se hýbat, a co je stejně důležité, naučil jsem se, jak si najít čas na to, abych se hýbal více!“

-Bernadette C., účastnice zádového programu Hinge Health

Jak ukazuje článek Frakt v New York Times a příběh Bernadette, přístup mysli a těla je nezbytný pro péči o chronickou bolest. Stáhněte si tento dokument a zjistěte více o tom, jak souvisí duševní zdraví a chronická bolest a co dnešní zaměstnavatelé dělají pro zlepšení klinických výsledků a produktivity svých pracovníků.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *