MYSLÍM, ŽE ZTRACÍM ROZUM

Mnoho lidí se s přibývajícím věkem stále více zabývá svou pamětí a kognitivní dysfunkcí. Co je normální a není normální, je tenká čára. Ale řekněme si to jasně – kognitivní porucha a demence, i když jsou na spektru, nejsou totéž.

Definice demence je pokles kognitivních schopností, který ovlivňuje buď jednu nebo více osob z paměti, vnímání, výkonné funkce, jazykové funkce, komplexní pozornost, kreativitu. a sociální vlohy. Důležité je, že tyto změny byly nedávno aktualizovány a tyto změny musí odrážet významný a rozpoznatelný rozdíl v předchozí úrovni fungování v těchto doménách. Stížnost na demenci častěji navrhuje manžel nebo partnerka než samotný pacient. Diagnóza demence má poměrně specifická kritéria.

V dospělé populaci existují některá onemocnění, která způsobují nebo přispívají k demenci a zahrnují Alzheimerovu chorobu (AD), demenci s Lewyho tělísky (DLB), frontotemporální demenci (FTD), vaskulární (multiinfarktovou) demenci (VaD) a Parkinsonovu chorobu. s demencí (PDD). Další onemocnění, která mohou být spojena s demencí, jsou progresivní supranukleární obrna (PSP) a Huntingtonova choroba (HD). Navíc alkohol, trauma, užívání některých léků, prodloužená deprese a systémová onemocnění mohou způsobit proces demence.

Na druhou stranu mírná kognitivní porucha (MCI) nezasahuje do činností každodenního života, kromě toho, že způsobuje úzkost a obavy. Tyto pocity mohou jistě zasahovat do každodenních funkcí člověka a mohou mít samy o sobě nepříznivé účinky. V Centru pro léčebnou neurologii chápeme, že mnoho lidí má obavy ze ztráty kognice a paměti.

S přibývajícími roky může docházet k poklesu kognitivních funkcí souvisejícím s věkem, který byl poměrně dobře zdokumentován a způsobuje různé úrovně interference v individuálním životě. Klinická bystrost a úsudek jistě hrají roli v rozlišení mezi kognitivními změnami stárnutí a MCI a časnou demencí. Zpočátku může být toto rozlišení obtížné a poněkud subjektivní.

Aby bylo možné diagnostikovat MCI objektivněji, kromě komplexního fyzikálního vyšetření a diagnostického zpracování, může pacient podstoupit kognitivní testování pomocí Mini-Mental State Examination (MMSE) nebo Montrealského testu kognitivního hodnocení (MOCA). Zkontrolujeme kognitivní funkce, jako je paměť, výpočet, orientace, vybavování, schopnost kreslení a jazyk. Občas, kvůli hlubší analýze funkce pacientova mozku, nebo někdy proto, že to pacient požaduje, odkážeme na neuropsychologické vyšetření.

Věříme, že neuropsychické testování může být užitečné kvůli důležité funkční souvislosti mezi gastrointestinálním mikrobiomem a funkcí mozku. Je známo, že mozek a GI trakt spolu komunikují prostřednictvím hormonů a neurotransmiterů. Nyní se učíme více o úloze mikrobioty neboli střevních organismů.

Neuropsychické testování je jedním z nástrojů, jak lépe porozumět tomu, jak se funkce našeho mozku v průběhu života liší s ohledem na náladu a kognice. Bylo zjištěno, že procesy, o kterých víme, že ovlivňují kognici, jako je autismus, deprese, syndrom dráždivého tračníku a dokonce i Parkinsonova choroba, změnily populace druhů střev. To je důležité, protože se může ukázat jako kritický cíl léčby.

Udržování optimálního kognitivního zdraví lze dosáhnout důležitými volbami životního stylu. Cvičení, spojení s přírodou, meditace, dobrá spánková hygiena a pravidelná změna okolí jsou skvělé pro zdraví mozku. Vyhněte se kouření, nadměrnému množství stresu, zbytečným lékům, alkoholu a vystavení se životnímu prostředí. Vyhněte se zánětlivým potravinám a zvyšte spotřebu protizánětlivých potravin a antioxidantů ve vaší běžné stravě.

Výzkum ukázal, že použití sóji a sójových isoflavonů pro ty, kteří nemají intoleranci, vede ke zlepšení paměti a duševní flexibility. Mezi další doplňky, o kterých je známo, že jsou prospěšné, patří vitamíny B, zinek, L-tyrosin, cholin a lecitin. Extrakt z Ginkgo biloba prokázal účinnost při léčbě kognitivního poklesu souvisejícího s věkem, stejně jako přínos pro osoby s ranými procesy demence. Kromě bylinného a nutričního poradenství nabízíme neurofeedback a akupunkturu jako způsoby, jak „trénovat mozek“. Občas lze doporučit uvážlivé používání léčiv. A konečně, filozofie „použij to, nebo to ztrať“ platí i pro mozek. Mozkové fitness hry a pravidelné testování paměti, které se také používá zde v CHN, jsou skvělými způsoby, jak udržet mozek v nejlepší kondici!

Pokud máte obavy o své kognitivní funkce nebo se zajímáte o zdraví mozku, kondici a testování, naplánujte si schůzku s naším týmem v Centru pro léčebnou neurologii, který vám poskytne hodnocení, pokyny a informace.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *