MRI vyšetření prsou | Bydlení chytře

Chirurg pro rakovinu prsu St. Joseph’s/Candler Dr. Susan Mahany vysvětluje roli magnetické rezonance ve zdraví ženských prsů

Existuje mnoho zobrazovacích zařízení, která můžeme v životě potřebovat. Rentgenové snímky pro zlomeniny kostí. Ultrazvuk v těhotenství.

Jedním z takových zařízení, které mohou některé ženy potřebovat, je magnetická rezonance k vyšetření prsou. MRI prsu (magnetická rezonance) je neinvazivní vyšetření, které využívá rádiové vlny, magnetické pole a počítač k vytvoření detailních snímků uvnitř prsou.

MRI je další diagnostický nástroj, kromě mamografie a ultrazvuku, k zobrazení prsů při hledání abnormalit. Jedno není nijak zvlášť lepší než druhé a často se tyto tři skeny používají v kombinaci, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků, říká Dr. Susan Mahanyová, chirurgička rakoviny prsu a lékařská ředitelka Telfair Breast Surgery v St. Joseph’s/Candler.

„Je to jako srovnávat jablka a pomeranče, porovnávat mamograf s magnetickou rezonancí.“ Oba vám ukážou rakovinu prsu. Jen to ukazují různými způsoby,“ říká Dr. Mahany.

Související článek: Technologie zachraňující život: Naplánujte si mamografické vyšetření ještě dnes

Přístroj MRI používá silné magnety k vytvoření detailních průřezových snímků těla. MRI skeny pořizují snímky z mnoha úhlů, jako by se někdo díval na řez těla zepředu, z boku a shora. MRI vytváří snímky částí měkkých tkání těla, které jsou někdy obtížně viditelné pomocí jiných zobrazovacích testů.

Kdy budu potřebovat vyšetření MRI prsu?

Ne každá žena vyžaduje vyšetření prsou MRI. Je to dobrý zobrazovací nástroj, který lze použít, když:

1. Žena má abnormalitu nebo bulku zjištěnou při samovyšetření prsu nebo při lékařském vyšetření, ale mamograf je negativní a ultrazvuk je negativní.

2. Žena do 85 let má vypočítané celoživotní riziko minimálně 20 procent geneticky se vyvíjejícího karcinomu prsu, pak se každých šest měsíců střídá magnetická rezonance s mamografií.

Související článek: Mám si nechat otestovat své geny, pokud moje matka nebo babička měla rakovinu prsu nebo vaječníků

3. Žena má hustotu prsů třídy D, což je 75 procent fibroglandulární tkáně a asi 10 procent ženské populace. Některé ženy s hustotou prsů třídy C, která je asi 50 procent, mohou dostat základní MRI v závislosti na pojistném krytí.

Související článek: Rizikový faktor rakoviny prsu: Máte hustá prsa?

4. Ženě je diagnostikována invazivní lobulární rakovina prsu. MRI může poskytnout přesnější měření nádoru než mamografie nebo ultrazvuk.

Související článek: Pochopení stagingu a typů rakoviny prsu

5. Žena, která dostává neoadjuvantní chemoterapii, což je chemoterapie před operací. MRI odebraná před a po neoadjuvantní chemoterapii pomůže chirurgovi, jako je Dr. Mahany, vidět, jak moc se nádor zmenšil.

6. Žena s prsními implantáty, které mohly prasknout nebo je u nich podezření na netěsnost.

„Pacienti vždy chtějí vědět: ‚Proč to chcete dělat?‘,“ říká Dr. Mahany. „MRI je jen jiný způsob pohledu na prsní tkáň. Vždy je lepší mít maximum informací.“

Jsou MRI bezpečné?

Jedna otázka, kterou si Dr. Mahany i MRI z nemocnice Candler Technolog Jonathan Nelson často kladou, se týká bezpečnosti. Na rozdíl od rentgenových paprsků a CT vyšetření magnetická rezonance nepoužívá záření. Vyžadují však kontrast, s výjimkou vyšetření prsních implantátů.

Kontrast je prostředek, který zlepšuje viditelnost anatomie pro jasnější snímky, vysvětluje Nelson. Kontrast je bezpečný, ale někteří pacienti mohou po skenování pociťovat nevolnost, říká Nelson. Navíc pacienti s chronickou renální insuficiencí mohou chtít omezit expozici kontrastu kvůli malé pravděpodobnosti poškození ledvin.

Co očekávat během vyšetření MRI prsu?

Klaustrofobie je dalším velkým problémem, který Nelson vidí mezi pacienty, kteří dostávají MRI.

Dobrou zprávou o vyšetření prsou MRI je, že pacientky leží na břiše. Jejich hlava je otočena dolů v polštářovém otvoru a paže jsou nad hlavou, popisuje Nelson. Klaustrofobickým pacientům může pomoci pohled dolů a nikoli zírání do tunelu magnetické rezonance.

Pod prsa bude umístěna tyč, která je udrží v relativně stejné poloze, což podle doktora Mahanyho může být některým pacientkám nepříjemné.

Samotné skenování trvá jen asi 25 až 30 minut. Pacienti mohou v případě potřeby hovořit s technologiemi a do místnosti lze pouštět hudbu.

Související článek: Co očekávat během MRI

Je důležité si uvědomit, že každá žena je jiná. Poraďte se se svým lékařem o nejlepších možnostech pro zdraví vašich prsou.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *