Mamografie a zdraví srdce | Živý chytrý blog

Dámy, všichni víme, jak důležitá je každoroční mamografie. Včasné zjištění rakoviny prsu zachraňuje životy.

Ale kromě detekce rakoviny mohou mamografie také hrát roli ve zdraví srdce žen, říká Dr. Daniel O’Mara, radiolog ze Savannah Chatham Imaging.

Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí žen ve Spojených státech. Výzkum naznačuje, že mamografie by mohla pomoci posoudit riziko srdečních onemocnění u ženy a její potřebu preventivních opatření, jako jsou změny ve stravě a cvičení.

„Mamografie má stále větší roli v poskytování lepšího obrazu o zdraví jejich srdce ženám bez dalších nákladů nebo ozařování,“ říká Dr. O’Mara.

American Cancer Society doporučuje každoroční screening rakoviny prsu u žen starších 40 let nebo dříve, pokud je ve vaší rodině rakovina prsu v anamnéze. Mamografy jsou nízkodávkované rentgenové paprsky primárně používané k detekci rakoviny prsu.

Jak to tedy pomůže vašemu srdci?

„Mimochodem, tyto rentgenové paprsky mohou také ukázat přítomnost kalcifikace v prsních tepnách,“ vysvětluje Dr. O’Mara. „Výzkum ukázal, že ženy s kalcifikací prsních tepen mají větší pravděpodobnost, že budou mít srdeční onemocnění, jako je onemocnění koronárních tepen a srdeční selhání.“

Kalcifikace prsních tepen je hromadění vápníku ve stěně cév, které přivádějí krev do prsů. Tento typ kalcifikace má za následek ztuhnutí cév a je spojen se stárnutím, cukrovkou a chronickým onemocněním ledvin, říká doktor O’Mara.

Pravděpodobnost, že uvidíte kalcifikaci prsních tepen, se zvyšuje s věkem. Dr. O’Mara říká, že kalcifikace jsou pozorovány u asi 10 procent žen ve věku 40 let a to se zvyšuje na asi 50 procent žen ve věku 80 let.

Ano, srdeční onemocnění, známé jako „tichý zabiják“, je hlavní příčinou úmrtí žen ve Spojených státech. Pokud však radiolog na vašem mamografu objeví kalcifikaci prsních tepen, není třeba panikařit. Stejně jako mamograf pomáhá včas odhalit rakovinu, může vám i vašemu lékaři pomoci vyvinout plán na snížení rizika srdečního onemocnění nebo infarktu. Konzervativní metody mohou zahrnovat zlepšení stravovacích a pohybových návyků nebo užívání doporučených léků. Váš lékař vás může odeslat ke kardiologovi k dalšímu vyšetření a léčbě.

Také by vás mohlo zajímat čtení:

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *