Léčba rakoviny endometria | Bydlení chytře

Existuje několik způsobů léčby rakoviny endometria v závislosti na stadiu a typu. Gynekologická onkologička Dr. Sarah Gill vysvětluje. Dozvědět se víc o:

Chirurgická operace
Chemoterapie
Radiační terapie
Další možnosti léčby

Pokud vy nebo váš blízký patříte mezi více než 65 000 žen, kterým je každý rok diagnostikována rakovina endometria, existuje několik možností léčby, které vám pomohou postavit se dříve na nohy.

Rakovina endometria se vyvine, když se buňky, které tvoří výstelku (neboli endometrium) dělohy, změní a začnou růst nekontrolovaně, vysvětluje Dr. Sarah Gill, gynekologická onkologie z Gynecologic Oncology & Surgical St. Joseph’s/Candler.
Specialisté. Tyto buňky mají schopnost nekontrolovaně růst, napadat stěnu dělohy a mohly by se potenciálně rozšířit do dalších orgánů.

Související článek: Co je rakovina endometria?

Většina karcinomů endometria roste pomalu a jsou identifikovány brzy, když je rakovina stále omezena na dělohu, říká Dr. Gill. V závislosti na stádiu a typu váš lékař projde všechny vaše možnosti léčby.

Existuje několik způsobů léčby rakoviny endometria, ale pro většinu pacientek je první obrannou linií chirurgie, říká Dr. Gill. Další možnosti léčby mohou zahrnovat radiační terapii, chemoterapii nebo hormonální nebo imunoterapii.

V Nancy N. a JC Lewis Cancer & Research Pavilion máme tým lékařů, sester, dietologů a dalších, kteří spolupracují na plánování nejlepšího postupu léčby pro každého z našich jednotlivých pacientů s rakovinou.

I když je případ každého pacienta individuální, je důležité dobře rozumět možnostem léčby rakoviny endometria.

Chirurgická operace

Chirurgie je hlavní léčbou pro většinu žen s rakovinou endometria. Výjimky mohou zahrnovat: onemocnění je tak pokročilé, že jej nelze chirurgicky odstranit, nebo má pacient jiné zdravotní potíže, které ho vystavují vysokému riziku komplikací chirurgického zákroku,
Říká Dr. Gill.

Ale ve většině případů je nejlepší možností operace. Většina operací rakoviny endometria se provádí roboticky prostřednictvím robotického chirurgického systému da Vinci.

Související článek: Co je to roboticky asistovaná chirurgie?

„Robotický přístup umožňuje pacientům velmi důkladnou, ale minimálně invazivní operaci,“ říká Dr. Gill.

Některé z výhod robotické chirurgie zahrnují:

 • Menší pooperační bolest
 • Méně času v nemocnici po operaci
 • Možnost odběru sentinelové lymfatické uzliny, která snižuje riziko chronického otoku nohou po operaci
 • Vylepšená 3D vizualizace pro chirurga, která umožňuje přesnější odběr vzorků potenciálně rakovinné tkáně

Doba zotavení je obvykle asi šest týdnů. Dr. Gill říká, že pacienti se mohou cítit lépe po jednom až dvou týdnech, ale jsou stále bolaví a unavení až do šesti týdnů po operaci.

Související článek: Minimálně invazivní chirurgické přístupy pomáhají zlepšit míru přežití rakoviny

Pokud má pacient další komplikující faktory, které vyžadují větší řez, může se váš lékař rozhodnout pro laparoskopickou nebo dokonce otevřenou operaci, která může vyžadovat delší dobu rekonvalescence.

Dobrou zprávou je, že pro většinu pacientek s rakovinou, která se nachází pouze v děloze, je operace léčebná, říká Dr. Gill. Pokud se však rakovina rozšířila do lymfatických uzlin, jiných oblastí pánve nebo kdekoli mimo pánev, může váš lékař
doporučit jiné zdroje léčby.

Chemoterapie

Chemoterapie je použití léků, které zabíjejí rakovinné buňky. Podávají se typicky ústy jako pilulky nebo žilou s IV.

Související článek: Jak se chemoterapie podává?

Pokud se rakovina rozšířila mimo dělohu, může chemoterapie (často v kombinaci s radiační terapií) pomoci zabít rakovinné buňky, které nebyly odstraněny během operace. Pokud je nutná chemoterapie, pacienti obvykle dostanou celkem šest ošetření starším 18 let
týdnů, říká Dr. Gill.

Radiační terapie

Někdy je nutná radiační terapie. Nejčastěji se předepisuje vaginální brachyterapie, říká Dr. Gill.

Související článek: Co je radiační terapie?

Vaginální brachyterapie poskytuje malou dávku záření do horní části pochvy, aby se snížilo riziko recidivy tam, protože horní část pochvy je velmi častým místem, kde se rakovina vrací, říká Dr. Gill. Vaginální brachyterapie se skládá ze tří
až šest ošetření, která obvykle trvají přibližně 15 až 20 minut.

Další možností, kterou může váš lékařský tým zvážit, je ozáření celé pánve. To také slouží ke snížení rizika recidivy v pánvi. Celé pánevní záření je poskytováno denně, od pondělí do pátku, po dobu asi pěti týdnů prostřednictvím vnějšího záření
terapie, jako je zařízení TrueBeam.

Související článek: Technologie záření TrueBeam umožňuje přesnější a rychlejší léčbu rakoviny

Další možnosti léčby

Další možnosti léčby, které může váš lékařský tým doporučit, zahrnují:

 • Hormonální terapie, což je použití hormonů nebo léků blokujících hormony k léčbě rakoviny. Nejčastěji se používá k léčbě pokročilých stádií rakoviny endometria nebo rakoviny, která se opakovala. Hormonální terapie se často používá spolu s chemoterapií.
 • Imunoterapie je léčba léky, které pomáhají vlastnímu imunitnímu systému lépe rozpoznat a zabíjet rakovinné buňky. Imunoterapie může být doporučena u určitých typů rakoviny endometria, která se rozšířila nebo se opakovala.
 • Účast na klinických studiích ke studiu pokroků v léčbě rakoviny endometria. Klinická studie může například studovat použití cílené terapie rakoviny endometria. Cílená terapie je léčba léky, které se zaměřují na určité změny u rakoviny
  buňky. Liší se od standardních chemoterapeutických léků a někdy mají méně závažné vedlejší účinky.

Související článek: Pacient s rakovinou melanomu se cítí „požehnán“ účastí na klinické studii v Lewis Cancer & Research Pavilion

Rady pro ženy podstupující léčbu rakoviny endometria

Ať už se váš lékařský tým rozhodne léčit vaši rakovinu endometria, Dr. Gill nabízí několik rad pro ženy, které rakovinou endometria trpí:

 • Zůstaňte pozitivní a žijte dál svůj život
 • Připojte se k podpůrným skupinám nebo kontaktujte někoho, kdo prošel podobnou léčbou, abyste získali radu a útěchu
 • Drž se dál od nemocných lidí
 • Často si myjte ruce
 • Poraďte se se svým lékařem ohledně jakýchkoli nepříjemných vedlejších účinků, které zaznamenáte, protože většinu času jsou k dispozici podpůrné léčby

Také v této sérii:

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *