Jste víc než jen vaše diagnóza bolesti

4. června 2019 podle Dr. Dylan Peterson, DPT– Fyzioterapeut ve společnosti Hinge Health

Na mé první fyzioterapeutické seanci toho dne můj pacient seděl shrbený a suše řekl:

„Od tohoto setkání moc neočekávám.“ Zkoušel jsem všechno, ale mám degeneraci ploténky a foraminální stenózu s těžkou artritidou.“

Tyto lékařské termíny, které byly papouškovány z minulých návštěv lékaře a pozdních nocí internetových výzkumů, utvářely vnímání mé pacientky o její fyzické kapacitě. Kvůli soukromí jí říkejme Gina. Gina se zdráhala pohnout, protože se bála pronikavé bolesti a nedůvěřovala svému tělu, že se bude pohybovat jako dřív. Její obavy, že „bolest znamená poškození“ a „zranění znamená újmu“, jsou běžné a velmi příbuzné. Požádal jsem Ginu, aby mi ukázala, kde ji bolí záda. Svraštila obočí, když mi ukázala snímek z magnetické rezonance na svém telefonu, a ukázala, kde má stlačený nerv.

Prolomení kruhu strachu a bolesti

Když jsme se začali protahovat, vysvětlil jsem, že deformace na magnetické rezonanci nebo rentgenu může být zavádějící a nemusí být nutně důvodem, proč může někdo pociťovat bolest. Například článek s přehledem výzkumu ukázal, že mezi lidmi s žádné bolesti zad existuje velmi vysoká míra „abnormality“ na MRI – dokonce i mezi 20letými má více než 1/3 nálezy degenerace ploténky a míra se zvyšuje na 96 % 80letých. Také jsem se podělil o to, že edukace o bolesti – vzdělávání o tom, co bolest je, odkud pochází a co s ní můžete dělat – prokázalo, že snižuje příznaky bolesti.

Gina byla překvapena, že klinický výzkum ukázal omezenou korelaci mezi zobrazením a bolestí, protože vždy připisovala 100 % bolesti svému skřípnutému nervu. Gina začala chápat, jak její stav přesahuje to, co mohla vidět na zobrazení, a že její přetrvávající bolest je mnohem složitější.

Zatímco Ginini lékaři to pravděpodobně mysleli dobře, slova, která použili, v kombinaci s Gininými představami o bolesti a dokonce i o sobě samé, způsobila, že se Gina cítila poškozená. To způsobilo, že se pohybovala jinak a dokonce se pohybovala méně. Tím, že dala smysl své bolesti, se změnilo Gino očekávání toho, co byla ochotna ten den zkusit.

Cvičební terapie nabízí významné výhody pro zlepšení zdraví, jako je zvýšení síly a přizpůsobení systému bolesti, ale pro některé se může zdát nebezpečné začít se více hýbat bez správných informací. Cvičební terapie podporovaná vzděláváním a podporou chování jsou 3 pilíři osvědčených postupů péče o léčbu přetrvávající bolesti, protože společně pracují na oslovení mnoha přispěvatelů bolesti.


Pokud byste chtěli vidět některá doporučení, která jsem sdílel s Ginou, jak jí pomoci zmírnit bolesti zad ze sezení u stolu, stáhněte si níže uvedený list tipů.

Reference:

Brinjikji, W., a kol. (2015). „Systematický literární přehled zobrazovacích znaků degenerace páteře u asymptomatických populací.“ AJNR Am J Neuroradiol 36(4): 811-816.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *