Je to alergie, nachlazení, chřipka nebo COVID-19? – OhioHealth

Od doby, kdy se COVID-19 poprvé objevil v roce 2020, se jej veřejnost často snažila srovnávat s chřipkou. Když bojujete s neviditelným nepřítelem, nalezení podobnosti s něčím, co jsme vycvičeni rozpoznat, může být uklidňující.

Ale nakolik jsou si COVID-19 a další běžné respirační a sinusové choroby ve skutečnosti podobné? Podívali jsme se blíže, porovnali a porovnali několik nemocí s informacemi dostupnými prostřednictvím Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. Tady je to, co víme.

Příznaky

podobnosti: Příznaky se pohybují od bezpříznakových (asymptomatických) až po závažné příznaky. Mezi běžné příznaky COVID-19 a chřipky patří horečka nebo pocit horečky/zimnice, kašel, dušnost nebo potíže s dýcháním, bolest v krku, únava, rýma nebo ucpaný nos, bolesti svalů nebo těla, bolesti hlavy, zvracení a průjem. Nachlazení někdy zahrnuje únavu, horečky a bolesti. Obecně vedou alergie k příznakům kýchání, svědění očí/nosu a rýmy nebo ucpaného nosu.

Rozdíly: Příznaky alergie se mohou objevit kdykoli a mohou trvat dny až měsíce, v závislosti na příčině. Příznaky chřipky a nachlazení se objevují rychleji, obvykle během jednoho až čtyř dnů. Příznaky COVID-19 se nemusí objevit po dobu dvou až 14 dnů po expozici viru. Jedinečným příznakem COVID-19 je změna nebo ztráta chuti nebo čichu.

Očkování prokázalo, že výrazně snižuje příznaky v průlomových případech COVID-19. Je důležité si uvědomit, že se objevují nové symptomy a ne všechny symptomy jsou vždy přítomny, podle Ohio Department of Health. Pokud se cítíte nemocní, zůstaňte doma a zavolejte svého lékaře.

Riziko

podobnosti: Každý je náchylný k některým stavům a virům. Starší dospělí, lidé s jiným zdravotním stavem a těhotné osoby jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje závažných příznaků a jsou vystaveni zvýšenému riziku COVID-19 a chřipky.

Rozdíly: Děti školního věku infikované COVID-19 jsou vystaveny vyššímu riziku multisystémového zánětlivého syndromu u dětí (MIS-C), což je vzácná, ale závažná komplikace COVID-19.

Komplikace

podobnosti: Mezi běžné komplikace COVID-19 a chřipky patří zápal plic, respirační selhání, syndrom akutní respirační tísně, sepse, srdeční poranění, multiorgánové selhání, zhoršení chronických zdravotních stavů, zánět srdce, mozku nebo svalové tkáně a sekundární bakteriální infekce. . Při běžném nachlazení mohou komplikace zahrnovat bolest/infekci ucha, horečku a vzplanutí astmatu.

Rozdíly: COVID-19 je také spojován s krevními sraženinami v žilách a tepnách plic, srdce, nohou nebo mozku a také s multisystémovým zánětlivým syndromem u dětí (MIS-C).

Přenos

podobnosti: Přenos COVID-19, chřipky a nachlazení se zdá být téměř identický. Obě onemocnění se snadno šíří z člověka na člověka prostřednictvím malých respiračních kapének obsahujících virus. Tyto kapky se objevují, když někdo kašle, kýchá nebo dokonce mluví. Je také možné, že se člověk nakazí virem tak, že se dotkne povrchů, kam tyto kapičky dopadnou, a poté se dotkne jeho očí, nosu nebo úst.

Kterýkoli z těchto tří můžete šířit na ostatní, aniž byste věděli, že jste infikováni. Je důležité dodržovat doporučení k zastavení šíření, jako je nošení roušek, sociální distancování a hygiena rukou.

U běžného nachlazení, chřipky a COVID-19 může dodržování správné hygieny pomoci zabránit šíření.

Rozdíly: Zatímco se zdá, že COVID-19 a chřipka se šíří podobným způsobem, COVID-19 je nakažlivější u určitých věkových skupin a populací. COVID-19 se může rychle a snadno rozšířit na mnoho lidí, což má za následek vyšší nepřetržité šíření než u chřipky. Infekční období COVID-19 je přibližně 2 dny před příznaky a až 10 dní po objevení se příznaků, zatímco někdo s chřipkou je nakažlivý od jednoho dne před objevením se příznaků až do 7 dnů po objevení se příznaků. Kojenci a ti, kteří jsou imunokompromitovaní, mohou být nakažliví po delší dobu.

Alergie se nemůže šířit z člověka na člověka. U lidí mohou existovat běžné spouštěče, jako je pyl nebo ambrózie, ale příznaky a zkušenosti závisí na jednotlivci.

Prevence

podobnosti: Opatření, která přijímáme, abychom zabránili chřipce a nachlazení, fungují i ​​proti COVID-19. Patří mezi ně častá hygiena rukou, nošení roušek, sociální distancování, dezinfekce povrchů a zakrytí kašle a kýchání kapesníkem nebo rukávem.

Rozdíly: Každý rok přichází na trh nová vakcína proti chřipce, která pomáhá předcházet infekci. V USA v současné době existují dvě vakcíny proti chřipce schválené FDA a čtyři vakcíny proti COVID schválené FDA. Boostery jsou schváleny pro vakcíny Pfizer a Moderna. Pomocí nástroje CDC Booster Tool COVID-19 můžete zkontrolovat, zda máte aktuální informace o svých vakcínách a přeočkování.

Testování

podobnosti: Můžeme testovat na chřipku a COVID-19, abychom potvrdili infekce.

CDC doporučuje, aby se na COVID-19 testovali následující lidé:

  • Lidé, kteří mají příznaky COVID-19.
  • Lidé, kteří přišli do blízkého kontaktu s někým s COVID-19:

    • Ti, kteří mají aktuální očkování proti COVID, by měli být testováni 5–7 dní po jejich poslední expozici.

Rozdíly: Neexistují žádné specifické testy, které by odhalily běžné nachlazení nebo alergie. Porovnání a kontrast příznaků nebo vyloučení možnosti jiných možností, jako je chřipka nebo COVID-19, může pomoci určit diagnózu nachlazení nebo alergie.

Léčba

podobnosti: Některé volně prodejné léky, jako je paracetamol, lze použít ke zvládání příznaků některého z výše uvedených stavů. Antibiotika by se neměla používat k prevenci nebo léčbě chřipky, COVID-19 nebo jiných virů, jako je běžné nachlazení.

Rozdíly: Existují antivirové léky, které mohou zkrátit dobu trvání chřipky, zmírnit příznaky a zabránit komplikacím.

Bez ohledu na stav očkování pacienta je léčba COVID dostupná pro rizikové jedince s mírným až středně závažným onemocněním COVID. Léčba nyní zahrnuje 2 perorální látky, Paxlovid a molnupiravir, a terapii monoklonálními protilátkami. Aby zůstali aktuální, National Institutes of Health (NIH) pravidelně aktualizuje pokyny k léčbě.

U sezónních alergií zvažte léky na alergii, jako je Zyrtec nebo Claritin D, které vám pomohou zvládnout příznaky. Pro další informace o zvládání specifických příznaků alergie kontaktujte svého poskytovatele primární péče.

Poznámka redakce: Od 30. 11. 22 se již monoklonální protilátky k léčbě COVID-19 nepoužívají. Zatímco v minulosti byla léčba účinná, proti novějším variantám COVID-19 již nefunguje. Pilulky COVID-19, Paxlovid, jsou stále velmi účinné a jsou snadno dostupné v mnoha maloobchodních lékárnách.

Míra infekcí a úmrtnosti

podobnosti: Nachlazení a alergie jsou výrazně častější než COVID-19 nebo chřipka, ale úmrtnost na tyto stavy v podstatě neexistuje. Zatímco některé případy COVID-19 a chřipky mají za následek smrt, většina případů je mírná.

Rozdíly: Každý rok ve Spojených státech bude mít průměrný dospělý 2-3 nachlazení, zatímco děti obvykle zažívají více. U alergií se s ní každý rok setká přibližně osm procent Američanů.

Úmrtnost na COVID-19 se od zavedení vakcín a širokého používání monoklonálních protilátek nesmírně změnila. V současné době je více než 90 procent úmrtí na COVID u neočkovaných lidí. Lidé, kteří se nakazí COVID a jsou očkovaní, mají výrazně nižší pravděpodobnost úmrtí.

Anthony S. Fauci, ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci, říká, že úmrtnost na chřipku je 0,1 %. To by způsobilo, že COVID-19 je 16krát smrtelnější než chřipka.

Pokud si myslíte, že jste mohli být v kontaktu s někým, kdo má COVID-19, zavolejte svému lékaři primární péče nebo call centru Ohio Department of Health. Call centrum je nyní otevřeno sedm dní v týdnu od 9:00 do 20:00, aby zodpovědělo vaše dotazy ohledně COVID-19, a můžete ho kontaktovat na čísle 1 (833) 4-ASK-ODH (1 (833) 427-5634).

Informace v tomto článku byly aktualizovány 31. srpna 2021. Nejnovější informace týkající se…

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *