Jaké jsou zdravotní přínosy cyklistiky?

Proč je cyklistika tak zdravá?

Cyklistika je skvělé cvičení s nízkým dopadem. To znamená, že zbytečně nezatěžuje vaše svaly ani klouby. Díky tomu je dobrou volbou, pokud máte zdravotní problémy, jako je artritida. Může také pomoci, pokud se zotavujete ze zranění.

Cyklistika vám poskytuje mnoho různých zdravotních výhod, což z ní činí efektivní formu cvičení. Je také vhodný pro lidi s různou úrovní zdatnosti a potřebami dostupnosti. Jízda na kole je také levnější a snazší než mnoho jiných forem cvičení, takže je pravděpodobnější, že ji budete dělat pravidelně.

Pět hlavních zdravotních přínosů cyklistiky

Cyklistika má širokou škálu zdravotních výhod, ale zde je pět nejlepších.

1. Zlepšuje vaše kardiovaskulární zdraví

Cyklistika je forma kardio cvičení – to znamená, že zvyšuje vaši srdeční frekvenci a posiluje vaše plíce a krevní cévy. Lidé, kteří pravidelně jezdí na kole, mají nižší riziko srdečních onemocnění než ti, kteří místo toho chodí pěšky nebo pracují na zahradě. Může to být proto, že jízda na kole je cvičení střední intenzity. To znamená, že posílí vaše srdce více než aktivity s nižší intenzitou, jako je jemná chůze.

2. Může posílit vaše duševní zdraví

Opakovaně bylo prokázáno, že cvičení zlepšuje duševní pohodu. A cyklistika není výjimkou. Zvláště prospěšná může být jízda na kole venku. Trávit více času v přírodě je totiž dobré i pro vaše duševní zdraví. Jízda na kole může také zvýšit duševní pohodu u starších dospělých. Studie porovnávající náladu dospělých v pečovatelských domovech zjistila, že měli lepší náladu ve dnech, kdy byli vyvezeni na projížďku na kole.

3. Může posílit vaše svaly a klouby

Jak stárnete, ztrácíte svalovou hmotu a sílu. To může v pozdějším životě způsobit problémy, jako je slabost a bolest. Pravidelné cvičení, včetně jízdy na kole, může pomoci snížit některé z těchto přirozených účinků stárnutí. Pokud máte artritidu, cvičení se nyní doporučuje ke snížení bolesti a dalších příznaků, jako je ztuhlost. Jedna studie ukázala, že po 12 týdnech jízdy na kole hlásili lidé s artritidou kolena výrazně méně bolesti a lepší pohyblivost než ti, kteří na kole nejezdili.

4. Může vám pomoci řídit vaši váhu

Pokud pravidelně jezdíte na kole s vysokou intenzitou, možná se vám podaří snížit zásoby tělesného tuku. To vám může pomoci udržet si zdravější tělesnou hmotnost, zvláště pokud také jíte vyváženou stravu. Také, pokud zkombinujete jízdu na kole s odporovým cvičením, můžete zvýšit svalovou hmotu a klidový metabolismus. Když je váš klidový metabolismus vyšší, znamená to, že spálíte více kalorií, a to i v klidu.

5. Zlepšuje vaši rovnováhu a koordinaci

Dobrá rovnováha a koordinace jsou důležitou součástí zdravého stárnutí. Užitečné je, že cyklistika vás v tom může podpořit. Studie ukazují, že jízda na kole třikrát týdně po dobu přibližně 20 minut může zlepšit skóre rovnováhy a tempo chůze u starších žen. Tento efekt nastal i při použití stacionárního kola.

Jak se cyklistika srovnává s běháním?

Běh je také druh kardiovaskulárního cvičení s mnoha zdravotními přínosy. Některým lidem však běh může zatěžovat klouby a svaly. To znamená, že cvičení s nižším dopadem, jako je jízda na kole, může být lepší. Cyklistika má také další výhody v podobě zlepšení koordinace a rovnováhy. Někomu může jízda na kole připadat zábavnější. Nebo možná budete chtít střídat běh a jízdu na kole pro větší rozmanitost.

Kolik jízdy na kole týdně je zdravé?

Hlavní lékař ve Spojeném království doporučuje, aby všichni dospělí každý týden dělali alespoň 150 minut cvičení střední intenzity. To znamená dělat kardiovaskulární cvičení, jako je jízda na kole, po dobu 30 minut pětkrát týdně. Ale budete také muset přidat 2-3 lekce týdně odporového tréninku, jako je vzpírání nebo jóga, abyste splnili své týdenní cíle.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *