Jak byste popsal svou perspektivu? Považovali byste se za typ člověka „sklenice napůl plná“ nebo „sklenice napůl prázdná“? Podle Cambridge Dictionary mají lidé se „sklenicí napůl plnou“ tendenci pohlížet na svět optimističtěji, zatímco lidé „napůl prázdnou sklenicí“ vidí svět pesimisticky. Například optimistický člověk může vidět půl sklenice vody sedící na stole a pomyslet si: „Jsem nadšený, že je tu voda, protože mám takovou žízeň!“ Pesimista by mohl vidět tu samou sklenici vody a pomyslet si: „Ach ne, mám takovou žízeň a vše, co je tady, je půl sklenice vody!“ Tato srovnání nám ukazují rozdíly v tom, jak lidé vidí svět nebo – jejich perspektivu. Žádná perspektiva není „špatná“ nebo „špatná“, protože obě mohou sloužit účelu a co je důležitější, obě lze změnit. Ve skutečnosti se něčí „normální“ pohled může změnit v závislosti na tom, co se děje v jeho životě.
Změna starých přesvědčení a bariér
V Hinge Health pomáhám účastníkům snižovat chronickou muskuloskeletální (MSK) bolest prostřednictvím naší cvičební terapie řízené senzory, personalizovaného vzdělávání a dálkového koučování 1 na 1. Jako první krok jako jejich zdravotní kouč pomáhám lidem pravidelně měnit jejich perspektivu, aby se začali léčit. Je vzrušující pomáhat lidem udělat tento posun, ale také být svědky toho kouzla, když se to stane. Každý den mluvím s lidmi, kteří přicházejí do programu s určitými pohledy, které přijali na základě toho, co jim říká jejich tělo, mysl nebo ostatní.
Zde jsou nějaké příklady:
- „Jsem příliš starý, takže to nezvládnu.“
- „Nemám rád cvičení, takže pochybuji, že to budu moci vydržet.“
- „Mám příliš velké bolesti na to, abych se mohl pohnout, takže vím, že to nedokážu.“
- „Slyšel jsem, že operace je nejlepší možnost, takže to plánuji.“
- „V minulosti jsem zkoušel fyzioterapii a nefungovalo to, takže jsem si jistý, že ani toto nebude.“
- „Už mám cvičební rutinu, takže to, co dělám, bude fungovat dobře.“
- „Když jsem se tak naposledy ohnul, vyhodil jsem záda, takže už ten pohyb nedělám.“
- „Jsem příliš zaneprázdněný, takže nevím, kdy na to budu mít čas.“
Pomáhám účastníkům Hinge Health prolomit širokou škálu potenciálních překážek a přesvědčení, než se mohou posunout vpřed. Například často slyším, že pohyb se rovná bolesti a bolest se rovná poškození. Jejich tělo je naučilo této víře a je neustále posilováno každým signálem bolesti vyplývajícím z pohybu. Toto omezující přesvědčení může být velmi vysilující nejen fyzicky, ale také psychicky a emocionálně. Někdy může krvácet téměř do všech aspektů jejich života, což ovlivňuje náladu, vztahy, zdraví jejich těla a rozhodnutí, která učiní.
V době, kdy lidé s chronickou bolestí vstupují do digitálního muskuloskeletálního programu Hinge Health, již vyzkoušeli každý trik v knize s malým úspěchem. To může zahrnovat pasivní techniky zvládání, jako jsou léky proti bolesti, injekce, masáže a terapie ledem/teplem. I když tyto terapie mohou být užitečné na krátkou dobu, obvykle se nepovažují za dlouhodobá řešení bolesti kloubů. Výsledkem je, že se lidé nakonec cítí zoufalí a beznadějní, když se bolest vkrádá zpět.
Jak Dania snížila svou chronickou bolest kolen změnou perspektivy
Abyste získali jasnější představu o tom, jak se to může projevovat v reálném životě, pojďme se podívat na jeden den v životě jednoho z našich účastníků Hinge Health. Seznamte se s Daniou, 43letou ženou, která řekla: „Moje kolena jsem měla pocit, jako by jim bylo 90 let.“ Měla na mysli bolest, kterou cítila před zahájením programu Hinge Health Knee Program. Cítila se frustrovaná a otrávená, že v tak mladém věku trpěla vysilujícími bolestmi kolen. To jí bránilo dělat věci, které milovala, jako je softball, chodit do posilovny, běhat a venčit psa. Také ji přivádělo do rozpaků kulhat.
Často užívala volně prodejné léky proti bolesti spolu s ledovými a steroidními injekcemi, aby zmírnila bolest. V průběhu let dostala několik injekcí do levého kolena a jednu do pravého kolena v prosinci 2019 kvůli natrženému menisku, kostním ostruhám, artritidě a uvolněným tělům. Až donedávna měla dostávat injekce do pravého kolena každých 6-8 týdnů tak dlouho, jak mohla tolerovat. Dalším krokem by byla operace. Po rekonstrukční operaci levého kolena na střední škole a poté artroskopické operaci stejného kolena v roce 2018 věděla, že se něco musí změnit, jinak by si totéž muselo projít její pravé koleno. Aby se to zkomplikovalo, její lékař doporučil, i kdyby podstoupila artroskopickou operaci kolene na pravém koleni, pravděpodobně by si musela nechat do 50 let nechat kompletní náhradu kolena. To pro ni bylo nepřijatelné. Věděla, že musí existovat zdravější způsoby, jak svou bolest zvládat, ale zpočátku si nebyla vědoma alternativních možností. Přibližně v té době se prostřednictvím svého zaměstnavatele dozvěděla o cvičební terapii řízené senzory a dálkovém koučování 1 na 1 společnosti Hinge Health.
Poté, co změnila perspektivu, aby překonala minulý strach a stará přesvědčení, a protlačila své tělo bolestí a 20 týdny tvrdé práce, sdílela o své cestě následující myšlenky:
„Když jsem poprvé začínal, myslel jsem si ‚Dobře, udělám to, abych to zkusil, ale pochybuji, že by něco mohlo nahradit operaci.‘ Dnes bez stínu pochybností vím, že jsem se mýlil. Nejen, že jsem se mýlil, ale zrušil jsem své operační plány na srpen/září a zrušil jsem všechny své injekce kortizonu po prvním (který jsem měl před zahájením Hinge Health). Nebral jsem Tylenol, Advil ani žádné jiné léky na bolest/otoky kolen od té doby, co jsem začal s programem, a upřímně nechápu, proč bych to někdy dělal znovu, když jsem dělal svůj program. Už si ani nepamatuji, kdy jsem na ně naposled dal led.“
4 kroky ke změně úhlu pohledu ke snížení chronické bolesti
Vy a vaši členové můžete dělat to, co dělala Dania, a měnit perspektivy, abyste překonali chronickou bolest. Jakmile se někdo rozhodne zavázat se k domácí digitální péči a cvičební terapii řízené senzory od Hinge Health, jako zdravotní kouč s ním spolupracujeme na vytváření udržitelných změn chování a myšlení. Zde jsou 4 kroky, které vám a vašim členům pomohou změnit perspektivu k řešení chronické bolesti kloubů a začít se cítit lépe.
1. Přejděte od odporu k přijetí a akci. Není vždy snadné vytvořit si nové návyky, protože změna se někdy setká s ambivalencí nebo odporem, i když by změna byla považována za prospěšnou. Jak se dostanete z jednoho z těchto myšlenkových stavů do stavu přijetí? V několika následujících částech se tomu budeme věnovat hlouběji.
Odpor je odmítnutí něco přijmout nebo vyhovět. Ambivalence znamená mít z něčeho smíšené pocity nebo nevědět, co dělat. Pokud chcete změnit své myšlení, je důležité zjistit, jaké myšlenky nebo pocity máte. Zde je několik běžných témat, proč jsou lidé odolní nebo ambivalentní vůči změnám chování:
- Je to hodně práce
- Zabere to příliš mnoho času
- Dobře se současným stavem
Zde je několik nápadů, které vám mohou pomoci dostat se do stavu přijetí a akce:
- Vytvořte seznam pro vs. Řekněme, že se snažíte rozhodnout, zda se cvičení cvičením vyplatí. Můžete sestavit seznam výhod a nevýhod cvičební terapie. Poté se můžete podívat na seznam výhod a nevýhod, který vám pomůže rozhodnout, zda se vám vyplatí investovat váš čas a energii.
- Ulehči to. Čím snazší je začít s chováním, tím je pravděpodobnější, že to uděláte. Myšlení typu všechno nebo nic zde neplatí. Všechno je lepší než nic, takže se snažte naučit se být v pořádku malými krůčky.
- Ať je to pohodlné. Mějte všechny potřebné položky pohromadě na viditelném místě a připravené k použití. Pokud jsou v cestě k rychlému dokončení zbytečné překážky, je snazší si to přemluvit.
- Ať je to žádoucí. Odměňte se nějakým druhem nepotravinářské odměny, jako je sledování oblíbeného televizního pořadu nebo si koupíte pedikúru po cvičení 5 dní v týdnu. Čím více se budete těšit na získání odměny, tím větší motivaci budete ke změně chování.
2. Zamyslete se nad tím, co vás motivuje ke změně. Vychází vaše motivace zevnitř? Příkladem může být pocit silnější, lepší spánek nebo zlepšení rovnováhy. Nebo vás možná více motivují vnější faktory, jako je verbální uznání, mít kamaráda na cvičení nebo si koupit něco jako odměnu. Většinou je to pravděpodobně trochu obojí. Někdy může motivátor dokonce působit jako externí motivátor, jako když si koupíte nové šaty, když dosáhnete určité váhy. Ale když se podíváte trochu hlouběji, je to trochu obojí. Šaty samotné mohou být součástí toho, proč chcete dosáhnout cíle, ale důvod, proč šaty chcete, je vnitřně motivovaný (například pocit hrdosti na dobře vykonanou práci). Pokud jste si nenašli čas na to, abyste se skutečně zamysleli nad tím, co vás motivuje, může to být dobrý čas to udělat, aby vám pomohl přejít k otevřenějšímu myšlení a změnit svůj úhel pohledu. Jakmile to uděláte, budete pravděpodobněji provádět změny potřebné k tomu, abyste viděli zlepšení.
3. Změňte způsob, jakým přemýšlíte o svém těle. Mnoho lidí v tomto bodě nemusí mít důvěru ve schopnost svého těla podávat výkon, aby viděli změnu. Může pomoci myslet na terapeutická cvičení jako na podobné každodenní pohyby, které děláte během dne. Když například děláte dřepy, napodobujete vstávání a sestupování ze židle. Přemýšlení o tom, co denně děláte, vám někdy může pomoci uvědomit si, že jste schopnější, než za co si připisujete uznání. Slyšel jsem lidi říkat „Neumím dělat dřepy“ a já se možná ptám „Co děláš, abys vstával a slézal ze židle?“ Také může být užitečné pozorovat malá zlepšení v průběhu času oproti myšlení typu „všechno nebo nic“, jako „stále mě bolí“ nebo „nebolí mě to“. Drobnými vylepšeními může být, že se už nebudete házet a otáčet se celou noc v posteli, budete moci o něco snadněji ohýbat klouby nebo chodit bez pomoci.
4. Myslete v malém a postupně se vyzvěte. Dělejte malé krůčky a pak na nich postupně stavte. Možná uděláte pár cvičení denně, uvidíte, jak se cítíte, a pak se rozšíříte na další cvičení. Nebo možná začnete jednou týdně a pak se budete zvyšovat až několikrát týdně.
Dětské krůčky jsou progresivní a umožňují vám v průběhu času postupně více vyzývat sami sebe. Umožňuje také, aby se vaše perspektiva pomalu měnila spolu s každým malým úspěchem. Pokaždé, když uděláte malý krok vpřed, posílí to, že vaše tělo je silné a přizpůsobivé – což v konečném důsledku zvýší vaši sebedůvěru. Jak vaše sebevědomí narůstá, jste ochotnější a dychtivější se více prosazovat. Tím se spustí smyčka pozitivní zpětné vazby. Tehdy se začnou hrnout příběhy o úspěchu!
Kouzlo změny pohledu
Zde je několik příkladů komentářů, které jsem slyšel od lidí, kteří prošli touto změnou perspektivy v programu Hinge Health:
- „Nemůžu uvěřit, že jsem vůbec poprvé mohl jet na kole se svými vnoučaty!“
- „Právě jsem si uvědomil, že jsem schopen vstát z podlahy, aniž bych se něčeho chytil.“
- „To je pozoruhodné! Nepamatuji si, kdy jsem naposledy spal celou noc.“
- „Už se nebojím používat schody v práci.“
- „Nemůžu uvěřit, že jsem dokázal udělat výpad!“
- „Zařadit cvičební terapii do mého rozvrhu bylo jednodušší, než jsem si myslel.“
- „Opravdu nepotřebuji na cvičení vydělovat čas navíc, jen potřebuji maximalizovat svůj čas. Teď to dělám, když piju ranní kávu.“
- „Myslel jsem, že moje rodinné povinnosti budou bránit mé schopnosti dělat cvičení, ale ve skutečnosti to se mnou dělá moje rodina!“
- „Použil jsem tento program jako výchozí bod na své cestě hubnutí a nyní jsem zhubl 10 liber!“
Toto jsou příklady skutečných příběhů, které každý den slýcháme od lidí používajících program Hinge Health. Je důležité věnovat pozornost tomu, co si denně říkáte. Může hrát významnou roli v tom, jak se cítíte fyzicky, mentálně a emocionálně. co to říkáš?
Prostřednictvím cvičební terapie řízené senzory a vzdáleného koučování 1 na 1 nabízí Hinge Health holistický přístup ke snížení chronické bolesti zad a kloubů. Chcete-li se dozvědět více o tom, jak tři pilíře cvičební terapie, vzdělávání a behaviorální zdraví ovlivňují dlouhodobé výsledky, níže si vyžádejte demo.