Jak se chránit před virem Zika a dalšími nemocemi přenášenými komáry


1. března 2016 v Travel Health • Miles Varn

Virus Zika je středem velké pozornosti médií a výzkumníků z celého světa. Zatímco virus znepokojuje ženy, které jsou těhotné nebo plánují otěhotnět v blízké budoucnosti, existuje také několik dalších nemocí přenášených komáry, o kterých byste si také měli být vědomi. Hovořili jsme s Davidem S. Perlinem, Ph.D., členem lékařského poradního sboru PinnacleCare a výkonným ředitelem a profesorem ve Public Health Research Institute (PHRI), známé biomedicínské výzkumné organizaci a centru excelence specializující se na infekční nemocí na New Jersey Medical School, Rutgers University, abyste se dozvěděli, jaké kroky byste měli podniknout, abyste ochránili svou rodinu před nemocemi přenášenými komáry při cestování letos na jaře.

Q: Co je virus Zika?

Dr. David Perlin (DP): Virus Zika je nově se objevující virus přenášený komáry, který byl poprvé identifikován ve východní Africe téměř před 70 lety. Přenáší se pomocí Aedes komáři, kteří přenášejí další virová onemocnění přenášená vektory v tropických a subtropických oblastech po celém světě.

Q: Kdo čelí největším zdravotním rizikům viru Zika?

DP: V současné době si myslíme, že největší riziko hrozí těhotným ženám. Vědci zjistili problematickou souvislost mezi infekcí virem Zika a stavem zvaným mikrocefalie, který způsobuje, že děti mají neobvykle malé hlavy a ve většině případů problémy s vývojem mozku. Musíme provést další výzkum, abychom zjistili, zda existuje příčinná souvislost mezi virem Zika a touto abnormalitou.

Pro většinu lidí nepředstavuje infekce virem vážný zdravotní problém. Většina lidí nepociťuje žádné příznaky. Asi každý pátý má mírné příznaky podobné chřipce – horečku, vyrážku, bolesti kloubů, červené oči. Pokud nejste těhotná žena nebo žena, která v blízké budoucnosti plánuje otěhotnět, nepředstavuje virus žádnou velkou zdravotní hrozbu.

Zatímco většinu infekcí virem Zika přenášejí komáři, vyskytlo se několik případů, které naznačovaly, že muži infikovaní virem jej mohou přenést na partnerku prostřednictvím sexu, takže pokud jste vy a váš partner byli v oblastech, kde je nemoc endemická a Pokud jste těhotná nebo se pokoušíte otěhotnět, měli byste zvážit používání kondomů, dokud nebudeme vědět více o potenciálním sexuálním přenosu tohoto viru.

Q: O jakých dalších nemocech přenášených komáry by si měli lidé dávat pozor?

DP: Kdykoli cestujete do oblasti, kde je velké množství nemocí přenášených komáry, čelíte určité úrovni rizika. Nedávno došlo k propuknutí horečky dengue na Havaji a chikungunya v Mexiku, Jižní a Střední Americe, na tichomořských ostrovech a v Karibiku. Mezi další nemoci přenášené komáry, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy, patří malárie a japonská encefalitida.

Q: Jak se mohou lidé chránit před nemocemi přenášenými komáry?

DP: I když existuje vakcína proti japonské encefalitidě a preventivní léky, které můžete užívat proti malárii, v současné době neexistuje žádná vakcína ani antivirotikum pro prevenci nebo léčbu horečky dengue, viru Zika nebo chikungunya. Nejdůležitější věcí, kterou musíte udělat, je podniknout všechny dostupné kroky, abyste zabránili kousnutí komárem, když cestujete do oblastí, kde se tyto nemoci vyskytují. To znamená používat repelenty proti hmyzu, které jsou účinné proti komárům, používat bariérovou ochranu tím, že nosíte oblečení, které vám zakrývá ruce, nohy a krk, a pobýváte v hotelech nebo domácnostech s okenními sítěmi a klimatizací. Pokud se nacházíte ve venkovské oblasti, kde je pravděpodobné, že budete vystaveni komárům uvnitř vašeho hotelu, spěte pod kvalitní moskytiérou.

Je také důležité, aby si lidé pamatovali, že i když je kousne komár, neznamená to, že se nakazí nemocí přenášenou komáry. Každý člověk musí zhodnotit míru rizika, která mu při cestování vyhovuje. Promluvte si se svým lékařem nebo specialistou na cestovní medicínu a zjistěte o zdravotních problémech ve vaší destinaci, abyste mohli vytvořit strategii ke zmírnění rizika a ochraně svého zdraví.

Témata: Zdraví mozku, zdraví dětí, preventivní péče, zdraví žen

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *