Jak pochopení bolesti vám pomůže ji překonat

15. srpna 2019 podle Kathleen Egan, NBC-HWCSprávce obsahu vzdělávání

Meghan (jméno se změnilo), 29letá matka rozrůstající se rodiny, zjistila, že její bolesti kolen se každým rokem zhoršují. Poté, co se dostala na vysoce stresovou práci u stolu, zjistila, že většinu dne sedí. Čím více seděla, tím horší byla její bolest. Co si Meghan neuvědomila, bylo, že své bolesti příliš dobře nerozuměla. Ve skutečnosti to dělá jen velmi málo z nás.

Pochopení bolesti je klíčovou složkou k jejímu překonání. To je důvod, proč vzdělávání spolu s cvičební terapií a behaviorálním zdravím patří mezi 3 pilíře nejlepší praxe muskuloskeletální (MSK) péče.

Bolest MSK převládá u všech typů pracovních sil, trpí jí 1 ze 2 Američanů. Pochopení 3 pilířů péče o osvědčené postupy umožňuje zaměstnavatelům najít řešení, která sníží jeden z jejich největších nákladových faktorů a zároveň pomohou svým členům bojovat proti bolesti a vyhnout se operacím a lékům.

V tomto druhém článku naší série 3 pilířů osvědčených postupů péče se podíváme na několik běžných mylných představ, které by mohly ovlivnit to, jak vaši členové zvládají svou bolest.

Mýtus č. 1: Aktivita mi způsobuje bolest. Proto je to škodlivé pro mé tělo.

Pravda: Bolest je ochránce, ne detektor poškození.

Pokud byste drželi ruku nad hořící svíčkou a pomalu přibližovali ruku k plameni, zažili byste bolest daleko dříve, než by byla vaše ruka skutečně spálena. Bolest vás vybízí k pohybu rukou, abyste se nepopálili. Možná si vzpomínáte z našeho prvního blogového příspěvku v této sérii o cvičební terapii, že tomu říkáme nárazníková zóna.

Nárazníková zóna obecně funguje tak, jak má. Ale někdy se stane a zůstane tak velký, že pociťujete bolest při pohybech, které nejsou nebezpečné nebo pravděpodobně nevedou ke zranění.

Toto špatné přizpůsobení je ve skutečnosti to, co zažívá mnoho lidí s přetrvávající bolestí. Velmi skutečná bolest, kterou pociťujete při aktivitě, neznamená, že by došlo k většímu poškození.

Systematický přehled vedený Benem Smithem a publikovaný v British Journal of Sports Medicine v roce 2017 to podpořil a prokázal, že bolestivé cvičení nemělo žádné negativní dlouhodobé účinky ve srovnání s nebolestivým cvičením a dokonce prokázalo pozitivní krátkodobé účinky ve srovnání s nebolestivým cvičením.

Mýtus č. 2: Nemohu dělat činnosti, které jsem dělal, protože mám příliš poškozené klouby.

Pravda: Pohyb je téměř vždy bezpečný.

Model bolesti vyhýbání se strachu ukázal, že když se pacienti nebo lékaři domnívají, že bolest nebo fyzická aktivita způsobí poškození tkáně, výsledná nečinnost se může negativně zhoršit.

I když můžete čas od času pociťovat bolest a zranění, vaše tělo je silné a odolné.

Pokud jde o bolest, je důležité vyloučit vzácné, ale závažnější stavy (jako je například zlomenina). Jakmile to uděláme, můžeme si být jisti, že se můžete bezpečně pohybovat. Vaše tělo zvládne pohyb, i když to bolí. A co je důležitější, pohyb vám pomůže snížit bolest.

Je důležité si pamatovat, že vaše bolest je vždy nemovitý. Ale je také důležité věřit, že se můžete bezpečně pohybovat. A učení o léčivé povaze pohybu pomáhá přetrénovat váš mozek, aby rozlišoval bezpečný a nebezpečný pohyb, abyste se mohli vrátit k činnostem, které milujete, aniž byste byli zatěžováni svou bolestí.

Mýtus č. 3: Odpočinkem moje bolest zmizí.

Pravda: Pohyb může přetrénovat váš systém bolesti, aby překonal bolest.

Pokud máte přetrvávající bolesti, pravděpodobně jste někdy řekli něco jako: „Byl jsem příliš rozbolavělý na to, abych dělal práci na dvoře přes víkend“ nebo: „Začal jsem jezdit výtahem, protože mě bolí schody“.

Tyto typy prohlášení jsou normální. Bolest přirozeně podporuje odpočinek. Jak se ale ukazuje, pohyb (nikoli odpočinek) je klíčem k překonání přetrvávající bolesti a rady a vzdělávání, které podporují návrat k aktivitě, jsou nezbytné a důležité k překonání strachu z bolesti a poškození tkání.

Pochopení ochranné povahy své bolesti vám umožní změnit perspektivu. Umožňuje vám pohybovat se. A tento pohyb nejen zajišťuje mozku, že nehrozí žádné zranění, ale má také pozitivní vliv na sílu, spánek, náladu a pomáhá vám vrátit se do běžného společenského života a koníčků atd.

Závěr

Meghanin zaměstnavatel, Simplot, zavedl Hinge Health, digitální program péče MSK založený na 3 pilířích péče o nejlepší praxi: vzdělávání, behaviorální zdraví a cvičební terapie.

Když se Meghan začala učit o své bolesti, spolupracovala se svým trenérem na zavedení důležitých změn. Vyvinula si cvičební rutinu. V práci začala cvičit „deskercise“. A schody začala chodit tak často, že už jí ani nezpůsobují bolest.

Léčba bolesti je cesta. A když se o přetrvávající bolesti dozvíte, nezmizí okamžitě. Ale spojení vzdělání o bolesti s pohybovou a behaviorální terapií je ve skutečnosti recept na úspěch.

Pokud se chcete se svými členy podělit o nějaké tipy, jak je vzdělávat v tom, jak u jejich stolu zmírnit bolesti zad, stáhněte si níže uvedený list tipů.

Reference:

(1) Bedson, J., & Croft, PR (2008). Nesoulad mezi klinickou a radiografickou osteoartrózou kolena: systematické vyhledávání a shrnutí literatury. BMC Muskuloskeletální poruchy, 9, 116.

(2) Nijs J, Roussel N, Paul van Wilgen C, Köke A, Smeets R. Myšlení za svaly a klouby: Postoje a přesvědčení terapeutů a pacientů ohledně chronické muskuloskeletální bolesti jsou klíčem k aplikaci účinné léčby. Man Ther 2013;18:96–102.

(3) Smith BE, Hendrick P, Smith TO, Bateman M, Moffatt F, Rathleff MS, et al. Měla by být cvičení bolestivá při zvládání chronické muskuloskeletální bolesti? Systematický přehled a metaanalýza. Br J Sports Med 2017;51:1679–87. doi:10.1136/bjsports-2016-097383

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *