Jak brzy bych se měl nechat otestovat na pohlavně přenosné choroby po nechráněném sexu?

Pokud se ptáte, jak dlouho po sexu byste měli počkat, než budete testováni na sexuálně přenosnou nemoc (STD), nejste sami. Když je vaším cílem být proaktivní ohledně svého sexuálního zdraví, může být těžké najít odpovědi, které potřebujete. Testování na sexuálně přenosné infekce (STI) je také notoricky komplikované, protože každá časová osa STI se liší podle toho, jak váš imunitní systém reaguje na konkrétní organismus.

Následujte tento základ pro čas STD a průměrné okno pro testování STD pro informace, které potřebujete, abyste zůstali v pohodě a měli klid.

Co je to inkubační doba STD?

Pokud jde o testování STD, je užitečné začít s některými definicemi. Inkubační doba pohlavně přenosných chorob je definována jako doba, která trvá mezi prvním kontaktem s pohlavně přenosným organismem a okamžikem, kdy se u vás rozvinou příznaky infekce. Chvíli trvá, než se bakterie nebo virus ve vašem těle rozmnoží do té míry, že bude detekován laboratorním testem. Některé laboratorní testy kontrolují protilátky (imunitní buňky, které bojují s virem nebo bakterií), a jejich vývoj také nějakou dobu trvá. Některé pohlavně přenosné choroby mají velmi krátkou inkubační dobu, což znamená, že pokud máte nechráněný sex v sobotu, můžete mít příznaky již v pondělí. Jiné STD však mají velmi dlouhou inkubační dobu.

Podle CDC je jedním komplikujícím faktorem, pokud jde o inkubační doby STD, to, že ne všechny STD způsobují příznaky u každého člověka s infekcí. Ve skutečnosti mnoho lidí nebude vědět, že mají STD, protože nebudou mít vůbec žádné příznaky. To je důvod, proč je důležité podstoupit test STD v určitém časovém období po nechráněném sexu, i když nemáte vůbec žádné příznaky infekce.

Kdy bych se měl nechat testovat na pohlavně přenosné choroby?

Aby vám CDC pomohlo zůstat co nejbezpečnější, doporučuje CDC, abyste se nechali testovat na pohlavně přenosné choroby po nechráněném sexuálním styku (včetně orálního sexu) s osobou mimo monogamní sexuální vztah. Kromě tohoto obecného principu však existují specifická časová okna, během kterých byste měli být testováni na každou STD. Je důležité si být vědom těchto časových oken, protože pokud se necháte testovat před začátkem okna, můžete mít falešně negativní test STD, podle CDC. To znamená, že můžete získat negativní výsledek, když skutečně máte STI. Může být únavné čekat – ale rozhodně stojí za to nechat se otestovat ve vhodném časovém okně. Další důležitou věcí, kterou je třeba mít na paměti, je, že byste se měli zdržet jakékoli sexuální aktivity, dokud si nebudete jisti, že nemáte STI.

Kdy se nechat testovat pro jednotlivé STD – období okna

Na základě údajů z CDC

STI Co je to? Kdy se nechat otestovat
Chlamydie Bakteriální infekce Za dva týdny, jen pro jistotu
Kapavka Bakteriální infekce Za dva týdny, jen pro jistotu
HIV Virová infekce Po dvou týdnech s následným testem za 3 měsíce pro jistotu
Syfilis Bakteriální infekce Po 1 měsíci s kontrolním testem za 3 měsíce pro jistotu
Žloutenka typu B Virová infekce Po 3 až 6 týdnech
Hepatitida C Virová infekce Po 2 měsících s kontrolou za 6 měsíců pro jistotu
HPV (lidský papilomavirus) Virová infekce Po 3 týdnech až několika měsících
Opar Virová infekce Po několika dnech (pro výtěr) nebo po několika měsících (pro krevní test)
Trichomonas Parazitární infekce Po týdnu až měsíci

Může být obtížné porozumět všem těmto informacím a rozhodnout se, kdy se nechat testovat na každou STD. Může být také těžké čekat – zvláště pokud se obáváte, že můžete přechovávat STI.

Několik obecných pravidel z CDC může pomoci tento proces zjednodušit. Za prvé, pokud máte příznaky STD – jako je vaginální výtok nebo výtok z penisu, bolest při močení nebo bolest pánve – nečekejte na vyšetření. Pokud máte příznaky, znamená to, že vaše infekce je v detekovatelném rozsahu. Pokud vás váš sexuální partner informuje, že je pozitivní na pohlavně přenosnou chorobu, nečekejte s léčbou – nechte se ihned vyšetřit.

Pokud nemáte žádné příznaky, CDC doporučuje počkat asi dva týdny s testem na kapavku, chlamydie, HIV, trichomonas a syfilis. Pokud jsou tyto testy negativní, může vám následný test o několik měsíců později na HIV a syfilis poskytnout maximální klid.

Jak brzy se objeví příznaky STD?

Pokud jde o příznaky STD, každá STD má svou vlastní inkubační dobu. Podívejte se na tento graf inkubační doby STD pro úplný rozpis.

Inkubační doba pro každou STD (data z CDC)

STI Inkubační doba
Chlamydie 7 až 21 dní
Kapavka 2 až 24 dní
HIV 7 dní až mnoho let
Syfilis 10 až 90 dnů
Žloutenka typu B 6 týdnů až 6 měsíců
Hepatitida C 2 týdny až 6 měsíců
HPV (lidský papilomavirus) 14 dní až let
Opar 2 až 12 dní
Trichomonas 5 až 28 dní

Může být nepříjemné čekat a přemýšlet, zda jste se během sexuálního styku nakazili pohlavně přenosnou chorobou. Když si však prozkoumáte své další kroky a budete se informovat o inkubačních dobách a testovacích oknech, jste již na dobré cestě k získání potřebné péče. Pokud máte otázky nebo potřebujete péči, vždy kontaktujte lékaře.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *