Husté prsa a riziko rakoviny | Bydlení chytře

Společnost St. Joseph’s/Candler začala před více než dvěma lety informovat pacientky na mamografii, když mají hustá prsa

Možná jste slyšeli o novém zákonu v Gruzii, který nyní vyžaduje, aby zdravotnická zařízení informovala ženy, pokud mamograf ukáže, že mají hustá prsa.

V St. Joseph’s/Candler dodržujeme tuto praxi již více než dva roky a informujeme pacientky na mamografu dopisem, když mají hustá prsa (spolu s výsledky jejich screeningu). To platí pro pacientky v Georgii i Jižní Karolíně. Účelem zákona a důvodem, proč to St. Joseph’s/Candler dělá, je skutečnost, že hustá prsa mohou být rizikovým faktorem pro rakovinu prsu.

To, co je považováno za husté prso, je prso, které obsahuje 50 procent nebo více fibroglandulární tkáně, říká Lora Reese, ředitelka Telfair Ambulatory Services, včetně Telfair Pavilion v St. Joseph’s/Candler. Fibroglandulární tkáň je tkáň, která tvoří kanály a lalůčky produkující mléko.

Hustota prsou je jedním z rizikových faktorů pro rakovinu prsu, protože podezřelé oblasti mohou být v hustší prsní tkáni hůře detekovatelné. Informováním žen, zda mají hustá prsa, se mohou více vzdělávat a vést rozhovory se svým lékařem o typech zobrazování a doplňkovém zobrazování.

„Nikdy neexistuje případ, kdy by nebylo důležité, aby byl pacient informován o své vlastní situaci,“ říká Reese. „O tom to celé je – že ženy jsou informovanější a že pro ně mohou existovat jiné možnosti.“

O hustotě prsou

Obecně platí, že ženy do 30 let mají hustší prsa. Jak některé ženy stárnou, tuková tkáň nahrazuje fibroglandulární tkáň, protože již není potřebná pro svůj původní záměr podporovat kojení. Některé ženy však mají hustá prsa po celý život.

Zda máte hustá nebo tučná prsa, se nejlépe určí pomocí mamografie, říká Reese. Ve společnosti St. Joseph’s/Candler používáme další technologii zvanou Quantra, což je software, který analyzuje prsní tkáň pomocí matematického algoritmu, který pomáhá určit hustotu prsou.

Související článek: Technologie zachraňující život: Naplánujte si mamografické vyšetření ještě dnes

Hustota prsou je popsána na stupnici alfa od A do D:

 • A – Téměř úplně tučná prsa
 • B – Některé roztroušené oblasti fibroglandulární tkáně
 • C – Více než 50 procent fibroglandulární tkáně
 • D – Extrémně hustá prsa

Hustá i tučná prsa jsou normální a běžné nálezy na mamografech. Avšak hustá prsa, zvláště velmi hustá, může být rizikovým faktorem pro rakovinu.

Na mamografu se tuková prsa zobrazí jasně s odstíny šedé. Cokoli, co kontrastuje s mamografem, je pro radiology snazší vidět. Husté prso na druhé straně vypadá jako sníh, takže je obtížnější vidět abnormality.

„Dokážete si představit, že když se snažíte najít něco ve stejné bílé barvě, jak těžké může být vidět, co je problém a co ne, protože všechno vypadá podobně,“ říká Reese.

Účelem zákona a St. Joseph’s/Candler informování pacientek o hustotě prsů není vyvolávat paniku, ale edukovat. Hustá prsa nejsou jediným rizikovým faktorem rakoviny prsu. Mezi další patří:

 • Rodinná anamnéza, zejména příbuzný prvního stupně s rakovinou prsu (matka, sestra, dcera)
 • Mít nadváhu
 • Špatná strava
 • Nedostatek cvičení
 • Kouření
 • Silná konzumace alkoholu
 • Stáří

„Důležité je vědět, jaké rizikové faktory máte,“ říká Reese. „Pokud máte v rodině predispozici k cukrovce nebo hypertenzi, měli byste to vědět, abyste mohli cvičit, dodržovat správnou stravu a pravidelně navštěvovat svého lékaře. Je to stejný druh věcí – být informováni, abychom se mohli podílet na zajištění každoročního screeningu a promluvit si s naším lékařem o dalších možnostech.“

Joseph’s/Candler se řídí screeningovými směrnicemi American College of Radiology a doporučuje ženám s normálním rizikem zahájit každoroční mamografii ve věku 40 let. Pokud máte u příbuzného prvního stupně diagnostikovanou rakovinu prsu, mamografie by měla začít 10 let před věkem diagnózy, pokud která spadá do věku 40 let.

Související článek: Kde mohu získat mamograf?

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *