HOVOŘME O VAŠÍ MITOCHONDRII

Co jsou mitochondrie a jakou roli hrají v našem zdraví?

Mitochondrie jsou organely v každé buňce našeho těla a produkují energii pro tuto buňku a potažmo pro orgán, jehož buňka sídlí. V závislosti na tom, jak je orgán metabolicky aktivní, bude určovat, kolik mitochondrií je v každé buňce. Například svaly a mozek jsou velmi metabolicky aktivní, a tak obsahují mnoho mitochondrií.

Mitochondrie byly kdysi jednoduché nezávislé organismy, které se postupem času začlenily do našich buněk, protože jsme si s nimi vytvořili symbiotický nebo vzájemně prospěšný vztah. Nabízeli jsme ochranu a oni nás živili energií. Mají tedy svou vlastní DNA, která se liší od DNA v jádře našich buněk.

Tyto organely vytvářejí energii ve formě ATP (adenosintrifosfát řetězcem enzymů zvaným dýchací řetězec. Na konci řetězce je generován buněčný ATP. Genetika mitochondriálních onemocnění je složitá, ale v posledním desetiletí jsme nyní pochopili existuje spektrum dysfunkcí. Nepotřebujete skutečnou mitochondriální chorobu.

Tento dýchací řetězec se skládá z 5 enzymových komplexů a 2 nosičů elektronů potřebných k výrobě energie. A řídí se odvěkým příslovím o nejslabším článku. Pokud některý z komplexů nebyl ve své práci efektivní, je slabým článkem řetězce a výroba energie může být ohrožena. Jakákoli další zátěž na mitochondrie tento kompromis ještě zhorší. Takže nemoc, stres, infekce, toxiny v životním prostředí atd. mohou mít za následek celkovou únavu, slabost a prodloužené zotavení po cvičení nebo jakékoli námaze.

Tyto enzymy potřebují kofaktory. A kofaktory přicházejí ve formě vitamínů a dalších sloučenin. Ti s mitochondriálním onemocněním jsou umístěni do „mitochondriálního koktejlu“, který má mnoho různých složek.

Pokud máte obavy o své energetické stavy, často doporučuji následující:

  1. Navštivte svého lékaře a nechte se důkladně vyšetřit, protože existují některé potenciálně léčitelné důvody, proč jsme unavení.
  2. Zvažte mitochondriální vyšetření.
  3. Doplňte koenzym Q10 – nezbytný pro fungování řetězce.
  4. Doplněk karnitin – nezbytný pro efektivní přenos mastných kyselin, které mají být použity jako substráty pro výrobu energie.
  5. Dodržujte protizánětlivý životní styl, protože zánět představuje pro mitochondrie obrovskou zátěž. Toho lze dosáhnout správnou výživou, spánkem a pohybem.

Nyní více než kdy předtím chápeme, že skutečná péče o sebe může mít exponenciální účinky na naši fyziologii a dlouhodobou pohodu.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *