Fakta o čokoládě vs. fikce: Otestujte si své znalosti

Jste fanouškem čokolády? Přemýšlíte, že byste si na Valentýna dopřáli něco malého? Otestujte si své znalosti čokolády níže! Přečtěte si každý výrok a rozhodněte, zda jde o skutečnost nebo fikci:

První čokoláda byla konzumována jako nápoj.

SKUTEČNOST. Spotřeba čokolády vznikla před více než 3000 lety u Mayů ve Střední Americe. Pili ho jako hořký, kvašený nápoj a míchali s kořením a vínem.

Čokoláda roste na stromech.

SKUTEČNOST. Čokoláda pochází ze stromu, který roste v horkém tropickém podnebí. Začíná to jako kakaové lusky (ovoce), které jsou větší než velikost vaší ruky. Uvnitř každého lusku je přibližně 30-50 semen (také nazývaných „fazole“). Kakaovníky mohou růst pouze ve velmi omezené geografické oblasti světa – asi 20 stupňů nad a pod rovníkem.

Čerstvé kakaové boby se používají k výrobě čokolády.

BELETRIE. Kakaová semena jsou odstraněna z lusků, fermentována a sušena. Sušená semínka se pak praží, aby se získala čokoládová chuť. Potom se odstraní vnější skořápka a kakaová špička zůstane za sebou. Hroty jsou rozemlety, aby se uvolnil tuk, čímž vznikne tekutina zvaná kakaový likér. Likér se poté lisuje, aby se vytlačilo kakaové máslo (světle žlutý olej), které zanechává kakaovou sušinu. Výrobci čokolády používají kakaovou sušinu, kakaové máslo a přidaný cukr k výrobě svých individuálních receptů.

Bílá čokoláda je druh čokolády.

BELETRIE. Technicky, čokoláda musí obsahovat kakaovou sušinu, aby mohla být považována za čokoládu. Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Bílá čokoláda se skládá z kakaového másla (tuk), mléka a cukru. Představte si bílou čokoládu jako rafinovaný bílý chléb čokoládového světa.

Čokoláda je pro vás zdravá.

Možná budete rádi, když víte, že jde o FAKT i FIKCI! Kakaové boby jsou bohaté na přírodní látku zvanou flavanoly. Flavanoly dodávají kakau jeho štiplavou chuť. Flavanoly jsou antioxidanty, které mohou pomoci chránit vaše tělo před vnitřním poškozením. Některé studie prokázaly, že podporují průtok krve a podporují zdraví srdce. Obsah flavanolů se snižuje, protože čokoláda se zpracovává. Teoreticky bude hořká čokoláda obsahovat vyšší obsah flavanolů (větší zdravotní přínos), zatímco mléčná čokoláda obsahuje mnohem méně a bílá čokoláda neobsahuje žádný. Hořká čokoláda je také dobrým zdrojem rozpustné vlákniny, vitamínů a minerálů (železo, zinek, hořčík, měď, mangan, draslík a fosfor).

Pamatujte, že většina čokoládových pochoutek obsahuje přidaný cukr, aby byly sladké. Konzumace velkého množství přidaných cukrů není pro naše celkové zdraví dobrá. Chcete-li získat co největší „zdravotní přínos“, vyberte hořkou čokoládu (70–80 % kakaa) s nejmenším množstvím přidaného cukru.

„Všeho s mírou“ je zdravý postoj k objetí, když si vychutnáváte sladké dobroty!

Děkujeme dietoložce Evelyn Millerové registrované v UC Davis Health za příspěvek na tento blog Good Food Is Good Medicine.

Dodatečné zdroje:

Top 15 potravin, které byste měli jíst (Dobré jídlo je dobrý lék)

Má čokoláda zdravotní přínosy? (Americká kardiologická asociace)

10 způsobů, jak podlehnout chuti na čokoládu, může prospět vašemu zdraví (HuffPost.com)

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *