Dieta při kojení | Bydlení chytře

Laktační poradkyně Telfair BirthPlace navrhuje, co přidat a čemu se vyhnout pro zdravou výživu při kojení

Od doby, kdy nás a jejich maminky živily naše maminky, se toho s kojením hodně změnilo. Ne všechna „pravidla“, která byla kdysi spojována s kojením, stále platí.

Ke kojení nepotřebujete do jídelníčku přidávat stovky kalorií navíc. Stejně tak není nutné mít sklenici vody pokaždé, když kojíte.

„Dříve jsme hodně zdůrazňovali dietu a říkali jsme, že v tuto dobu musíte pít vodu nebo přidat tolik kalorií navíc, abyste mohli kojit, ale nejnovější postupy založené na důkazech ukazují, že i maminky se špatným zdravím, které si nemohou zajistit správnou výživu může úspěšně kojit,“ říká Marybeth Milton, RNC, IBCLC, R-LC, laktační poradkyně z Telfair BirthPlace v St. Joseph’s/Candler.

„Když kojíte, prioritou číslo 1 vašeho těla je vyrábět mléko, takže všechny dobré živiny jdou nejdříve do tohoto mléka,“ pokračuje Milton. „Dítě bude stále prospívat, i když máma nemá zdravou stravu.“

To stále není omluva, abyste nejedli nic jiného než párky v rohlíku, hranolky a sodu. Je důležité, aby maminka byla zdravá, aby kojila a neovlivnila její zdraví z dlouhodobého hlediska. Pokud například maminka nedostává vápník ze stravy nebo vitamínů, může začít ztrácet vápník v kostech, aby doplnila dostatek pro mateřské mléko. To může v budoucnu vést ke křehkosti kostí a osteoporóze.

Související článek: Jaké jsou výhody kojení?

Takže novým obecným pravidlem, které Milton doporučuje, je jíst do hladu a pít na žízeň se zdravou a vyváženou stravou.

Zde je několik doporučení pro zdravou výživu během kojení:

Zahrnout:

 • Chudé bílkoviny
 • Čerstvé ovoce a zelenina
 • Mléčné výrobky
 • Ovesné vločky a lněná semínka, jako je čaj s mateřským mlékem nebo laktační sušenky (Poznámka: Neexistují žádné údaje, které by podporovaly laktační sušenky, které zvyšují produkci mléka, ale není v nich žádná škoda, pokud nejíte příliš mnoho. Druhy z obchodu mohou být drahé, takže Milton radí ženám, aby si zkusily vyrobit vlastní.)
 • Spousta vody
 • Prenatální vitamíny

Související článek: Měly by nastávající matky užívat prenatální vitamíny?

„Všechny maminky musí ke kojení sníst navíc půl sendviče a sklenici mléka. Nemusí to být konkrétně sendvič a mléko, ale to vám dá představu, jak málo kalorií navíc přidat do svého jídelníčku.“

Vyhýbat se:

 • Potraviny s velkým množstvím aditiv a konzervantů
 • Slazené nápoje, které jsou pro maminku i miminko jen duté kalorie
 • Kofein – způsob, jakým nás kofein stimuluje, může také stimulovat dítě a způsobit, že je podrážděné a nespavé, říká Milton. Většina odborníků doporučuje jen malé množství kofeinu, přibližně jeden šálek kávy denně.
 • Alkohol – Pokud se rozhodnou, mohou maminky při kojení pít mírně, ale musí si to naplánovat, říká Milton. Nejprve nakrmte dítě a poté si dejte jedno pivo, jednu sklenku vína nebo jeden malý míchaný nápoj. Poté počkejte dvě hodiny, než budete znovu krmit. Pokud se rozhodnete pít více než jednu porci a máte pocit, že potřebujete dítě nakrmit nebo odsát ihned, použijte místo toho mléko ze zásob v mrazničce.
 • Ryby s vysokým obsahem rtuti, jako je makrela, mečoun a žralok
 • Některé léky, jako je Sudafed, které mohou vysušit dodávku mléka. Poraďte se se svým lékařem nebo zavolejte Telfair BirthPlace Breastfeeding WarmLine na číslo 912-819-8231, kde vám pomohou s léky.

Související článek: Mohu jíst ryby, když jsem těhotná? Vysvětluje to odborník na výživu a lékař.

„Stejný způsob, jakým jíte, když jste těhotná, je stejný, jako byste jedli, když kojíte,“ říká Milton. „Zaměřte se na dobře vyváženou stravu.“

Související článek: Pochopení těhotenské diety a správného přibírání na váze

Milton také radí, že kojení není čas na to, abyste se snažili zhubnout. Maminky, které se rozhodnou kojit a nepřidávají mnoho kalorií navíc, mohou přirozeně zhubnout, protože kojení spaluje kalorie.

„Protože tělo je stvořeno ke kojení, maminka využije přebytečný tuk, který si uložila během těhotenství, k výrobě tohoto tuku na mléko, a to jí pomůže zhubnout dříve, než kdyby nekojila,“ říká Milton. „Tohle není čas na dietu.“ Chcete se zaměřit na zdravou stravu a ne na redukční dietu. Jakmile maminka přestane kojit, může se soustředit na hubnutí.“

Pokud máte otázky ohledně kojení, zavolejte na Telfair BirthPlace Breastfeeding WarmLine. Volající si mohou pohovořit s certifikovanou laktační poradkyní ohledně pomoci při kojení nebo si domluvit schůzku na konzultaci.

Pro nastávající maminky nabízí St. Joseph’s/Candler také měsíční kurz kojení. Kliknutím sem zobrazíte další podrobnosti.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *