DETOXIKACE | Neuroveda Health Blog

Detoxikace – proč je důležitá

Denně jsme vystaveni tisícům chemikálií prostřednictvím vzduchu, jídla a vody. Mezi zdroje těchto chemických expozic v našem prostředí patří pesticidy, repelenty hmyzu, retardéry hoření, změkčovadla, rozpouštědla, čisticí prostředky pro domácnost a různé průmyslové konzervační látky. Ve Spojených státech se používá až 80 000 komerčních a průmyslových chemikálií, přičemž ročně se do ovzduší uvolní přibližně 6,5 miliardy liber chemikálií.*

Environmentální toxiny mohou poškodit buněčné membrány, což má za následek přímé nebo nepřímé narušení buněčné funkce a signalizace našeho těla. Neustálé vystavování se toxinům z okolního prostředí znamená, že zvyšujeme zátěž našeho těla při odstraňování těchto toxinů – tato stálá zátěž má za následek sníženou účinnost při odstraňování toxinů z našeho těla, což vytváří toxické přetížení.

Toxické přetížení zvyšuje systémový zánět, reaktivní formy kyslíku, imunitní dysregulaci a poruchu membránové funkce a komunikace. Příznaky se projevují jako zánět, únava, přibírání na váze, zažívací problémy, kožní problémy, nespavost, kognitivní pokles, deprese, úzkost, ucpané dutiny, bolesti hlavy nebo migrény, bolesti kloubů a svalové bolesti nebo slabost. Klinicky to vidíme jako gastrointestinální problémy, autoimunitní onemocnění, alergie, únavu, citlivost na mnoho chemikálií, artritidu, rakovinu, kardiovaskulární onemocnění a neurodegenerativní onemocnění.

JE DOBRÉ ZPRÁVY…

Naše těla jsou neuvěřitelně odolná a mají vrozenou schopnost se sama léčit. Vzhledem k neustálému vystavení mnoha chemikáliím a znečišťujícím látkám je však důležité, abychom pomohli odstranit toxiny z těla. To je důvod, proč je pravidelná detoxikace nezbytná pro léčbu a prevenci všech chronických onemocnění a také pro dosažení optimální kondice.

V první řadě je důležité minimalizovat expozici toxinům z prostředí. Více informací o minimalizaci expozice životního prostředí toxinům naleznete na mém blogu Vyhýbání se toxinům a zastavení expozice http://balancedmedicineclinic.com/blog/

Jakmile bylo naše vystavení toxinům z životního prostředí minimalizováno, je důležité posílit přirozené snížení toxické zátěže těla zvýšením biotransformace, vylučování a eliminace toxinů. Tento proces začíná játry. Játra fungují při zpracování a neutralizaci toxinů, aby byly připraveny k odstranění. Tělo pak vylučuje toxiny z těla kůží pocením, gastrointestinálním traktem pohybem střev, ledvinami močením, plícemi dýcháním a také mozek emocemi.

Vhodná detoxikace zajišťuje, že všechny tyto drenážní cesty jsou otevřené a fungují, aby byla zajištěna správná a účinná eliminace. Abyste toho dosáhli, je důležité zaměřit se na následující:

Zdravá játra

Játra filtrují toxiny z krve, enzymaticky neutralizují chemikálie a syntetizují žluč. Enzymatické reakce jater zahrnují dvoudílný proces, proto je důležité je nejen podporovat, ale také vytvářet rovnováhu mezi oběma fázemi, abyste nezvyšovali toxickou zátěž organismu. Tyto enzymové systémy potřebují živiny a metabolickou energii, aby správně fungovaly. Mezi potraviny pro čištění jater patří brokolice, zelí, růžičková kapusta, květák, červená řepa, česnek, listová zelenina, artyčoky, grapefruity a zelený čaj. Mezi živiny, které pomáhají játrům při detoxikaci, patří vitamíny B a C, hořčík, kurkumin, NAC, glutathion, NADH, glycin a taurin. A konečně, botanická medicína včetně ostropestřce mariánského a kořene pampelišky má neuvěřitelné čistící vlastnosti a je známá svou úlohou napomáhat metabolismu jater.

Hluboké dýchání

Když vdechnete a naplníte své plíce kyslíkem, dostane se krví do celého těla včetně dalších detoxikačních orgánů, jako je lymfatický systém, ledviny, tlusté střevo a játra. Na oplátku je hluboký výdech jedním z nejlepších způsobů, jak dostat z těla více krevního odpadu, včetně oxidu uhličitého a těkavých organických sloučenin. Brániční, pomalé, hluboké dýchání rychlostí 4-7 dechů/minutu může vést k většímu množství kyslíku pro naše tkáně, což posune pH našeho těla na zásaditější úroveň a reguluje náš autonomní nervový systém do klidnějšího stavu. Zvýšení kyslíku v našich tkáních také pomáhá tělu efektivněji vstřebávat vitamíny a živiny.

Přiměřená hydratace

Hydratace je neuvěřitelně důležitá pro odstranění toxinů ledvinami. Ledviny filtrují toxiny z krve. Protože se kontaminanty uvolňují z tkáně do krevního řečiště, je důležité podporovat schopnost ledvin eliminovat tyto toxiny močí. Dostatečná hydratace je skvělým místem, kde začít pomáhat ledvinám při detoxikaci. Chcete-li určit své normální potřeby hydratace, vypočítejte svou tělesnou hmotnost v librách, vydělte ji dvěma a vypijte každý den tolik uncí vody. Například žena vážící 120 liber by měla každý den vypít 60 uncí filtrované vody. Pokud jste v horkém klimatu nebo cvičíte, měli byste toto množství zvýšit.

Zdravé zažívání

Špatné trávení způsobuje, že gastrointestinální trakt je vystaven působení toxinů z prostředí. Obnova zdravé flóry a snížení zánětu v gastrointestinálním traktu podporuje vylučování toxinů přes tlusté střevo. Být na dobrých probiotikách je nezbytné pro vytvoření vyváženého a zdravého střeva. Zvýšení množství vlákniny je také důležité, aby pomohlo vázat toxiny a přesunout odpad přes tlusté střevo k vyloučení. Řešení zánětu pomocí kurkumy, rybího tuku a glukosaminu opravuje sliznici a zlepšuje integritu střev. Před zahájením detoxu může být vhodné vyléčit střeva v závislosti na symptomech a anamnéze.Šťastná, zdravá střeva

Cvičení, pohyb a pocení

Být aktivní a klást důraz na pohyb má mnoho zdravotních výhod od snižování kardiovaskulárních onemocnění až po prevenci rakoviny. Zvýšený pohyb podporuje cirkulaci, lymfatický tok a může být také skvělým způsobem, jak vyvolat pocení, které eliminuje toxiny z okolního prostředí přes kůži. Rychlá chůze, cvičení na kole, běhání atd. po dobu 20-60 minut jednou nebo dvakrát denně. Je lepší se dostat do bodu pocení každý den nebo každý druhý den. Sauny jsou nejen skvělým způsobem, jak vyvolat pocení, ale mohou také zvýšit rychlost metabolismu tkání, což vede k účinnějšímu odstraňování toxinů. Saunujte/napařte nebo vyvolejte pot v horké lázni. Pote se alespoň 20 minut až několik hodin. Nezapomeňte zahrnout časté přestávky na hydrataci, jídlo a studené výplachy.

Dieta a výživa

Hlavní složkou detoxikace je výživa. Živiny z potravin a doplňků mohou zvýšit schopnost těla detoxikovat, tolerovat, mobilizovat a vylučovat toxické látky. Různé minerály, vitamíny, aminokyseliny a antioxidanty hrají roli v různých fázích eliminace a také mobilizují různé kovy a xenobiotika. Je důležité mluvit s poskytovatelem zdravotní péče, abyste se ujistili, že užíváte bezpečné dávky.

Odpočinek, meditace a vděčnost

Na emoční stres se v konverzaci o detoxikaci často zapomíná, ale může být jedním z nejdůležitějších pro naše zdraví. Během svého očistného režimu věnujte 2-5 minut několikrát denně pomalým, hlubokým nádechům uznání – pro výživu vzduchu, pro vaše krásné tělo a já a za příležitost očistit se a být v pohodě. Čas na duchovní nebo osobní praxi může zahrnovat modlitbu, meditaci, jógu, šťastnou relaxaci, protahování, tanec, zpěv. Výběr je zcela na vás. Nezapomeňte, že kritickou součástí půstu a očisty je také odpočinek. Udělejte si prioritu jít spát do 21:30 nebo 22:00 a spát alespoň 8 hodin.

Doporučuji absolvovat detox několikrát do roka. Někomu může být prospěšné provést detoxikaci se změnou ročního období. Před zahájením jakékoli formy detoxu je důležité poradit se s poskytovatelem zdravotní péče.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *