College 101: Výživové tipy – OhioHealth

Když si vzpomenete na typickou večeři vysokoškoláka, pravděpodobně vás napadnou dvě slova: ramen nudle. Vysokoškolští studenti jsou známí tím, že mají méně než zdravou stravu, ale je čas přestat se s tímto osudem smířit.

Mluvili jsme s lékaři z OhioHealth Dr. Jane Balbo a Dr. Kristou Duval, kteří navštěvují pacienty v OhioHealth Campus Care na Ohio University, abychom se dozvěděli více o tom, jak mohou vysokoškoláci vytěžit maximum z toho, co jedí.

Co dělá dietu dobrou nebo špatnou?

Se spoustou informací na dosah ruky a neustále přicházejícími novými dietními doporučeními se může zdát, že děláme informovaná rozhodnutí o svém zdraví. Ale není to vždy tak jednoduché.

„Je trochu ošidné udělat pro všechny paušální prohlášení o tom, jak vypadá dobrá strava a jak vypadá špatná strava a jak by to na ně dopadalo,“ řekl Dr. Duval.

Některé diety mohou velmi omezovat, co lidé mohou a nemohou jíst, což může mít negativní důsledky. Může být těžké zobecnit, které potraviny jsou „lepší“, protože každý je jiný.

Dr. Duval objasňuje, že součástí „dobré“ stravy je rovnováha. „Měli byste se snažit vybírat si celé potraviny nebo minimálně zpracované potraviny, kdykoli je to možné. Ale víš co? Měli byste také jíst věci, které máte rádi, jako jsou čokoládové sušenky,“ řekl Dr. Duval.


Jídelny: Užijte si je, dokud můžete

Vstoupit poprvé do školní jídelny může být vzrušující; existuje spousta možností na výběr, rodiče vám neříkají, co máte jíst, a můžete se vrátit pro tolik talířů jídla, kolik chcete. A na chvíli je to skvělé… dokud se nebudete nudit.

Pokud se vám z jídelny udělá špatně, nejste sami! Mnoho vysokoškolských studentů má tendenci po počátečním vzrušení nudit jídelnu, zvláště pokud se menu často nemění. Je však důležité, abyste se co nejvíce snažili míchat to, co jíte.

Buďte kreativní s tím, co jíte v jídelně. Vyzkoušejte něco, co jste ještě neměli, jděte na jiné místo nebo možná dokonce vyzkoušejte nějaká nová komba jídla. Aniž by rodiče hlídali, co jíte, je důležité se o sebe postarat tím, že budete dostávat potřebné vitamíny a minerály, které pocházejí z různých skupin potravin. Aby to neznělo jako vaši rodiče, ale nezapomeňte jíst své denní ovoce a zeleninu!

Jako senior na vysoké škole, který to píše, doporučuji využít jídelny, dokud je máte. Když váš jídelníček skončí, získávání a příprava jídla je jen na vás (mám na mysli návštěvy obchodu s potravinami, vaření, úklid a další), takže si užívejte jídlo, které je pro vás připraveno, dokud můžete!

Dr. Duval a Dr. Balbo nabízejí doporučení pro studenty, kteří již možná nemají žádný jídelníček:


Zdroje kampusu

Plánování a příprava vlastních jídel se může zpočátku zdát trochu skličující. Pokud hledáte zdroje, které vám pomohou začít, nebo máte konkrétní cíle, kterých chcete dosáhnout prostřednictvím svého jídelníčku (jako je řízení váhy nebo budování svalů), může vám pomoci vaše vysoká škola. Některé univerzity nabízejí výživový koučink nebo výživové poradenství, které vám pomohou lépe se o sebe postarat prostřednictvím stravy.

Mnoho vysokých škol také nabízí zdroje studentům, kteří nemusí mít přístup k čerstvým, mraženým nebo konzervovaným potravinám. Zde je několik vysokých škol v Ohiu, které mají pro své studenty potravinové spíže (poznámka: tento seznam nezahrnuje všechny vysoké školy v Ohiu, které mají spíž):


Plánovat dopředu

Nakupování potravin a vaření může být ohromující, zvláště pokud nemáte mnoho zkušeností. Nákup velkého množství ingrediencí, zejména čerstvého ovoce a zeleniny, může také způsobit obrovský účet za potraviny. Existují však způsoby, jak zahrnout všechny skupiny potravin a zároveň dodržet rozpočet:

  • Udělejte si seznam potravin. Abyste se vyhnuli plesnivým produktům nebo drahému nákupu potravin, naplánujte si jídlo na týden, než vyrazíte do obchodu. Vyberte si recepty, které možná budete chtít vyzkoušet, a kupujte pouze tyto ingredience. Pokud byste raději nakupovali potraviny ve velkém, vyberte si recepty na potraviny, které se dobře zmrazují, abyste mohli dělat velké porce najednou.
  • Příprava jídla. Pokud si uděláte čas, příprava jídla může být skvělou volbou pro zaneprázdněné vysokoškoláky. Jídlo si můžete připravit jen na pár dní nebo na celý týden. Podívejte se na naše profesionální tipy pro plánování jídla.
  • Rozdělte si náklady se spolubydlícími. Pokud žijete se spolubydlícími, zkuste si udělat seznam a nakupovat společně. Nejen, že je levnější rozdělit účet, ale můžete se bavit zkoušením nových receptů a společným vařením!

Opustit hnízdo a skutečně se poprvé postarat o každý aspekt svého jídelníčku může být obtížné. Ale s určitými zdroji a plánováním to máte pokryté!


O autorech

College 101 je série spolupráce mezi stážisty z OhioHealth marketingu a komunikace Katie Emmons, Alice Demith a Erica Wetzler.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *