Co to je a proč to není pro každého

Populární paleolitická dieta nebo paleo dieta se soustředí na myšlenku, že stravování jako naši předci je v souladu s naší genetikou a podporuje dobré zdraví. Je také známý jako jeskynní člověk, doba kamenná nebo dieta se steakem a slaninou. Paleo dieta má výběr potravin omezený na to, co bylo možné lovit, lovit nebo sbírat v prehistorických dobách, jako je maso, ryby a zelenina.

Teorie je, že nárůst chronických onemocnění v moderní společnosti pramení ze zemědělské revoluce. Naznačuje, že přidávání obilovin, luštěnin a mléčných výrobků do jídel může vést k řadě chronických onemocnění a stavů – od obezity po alergie.

Dietologové registrovaní v UC Davis Health odpovídají na některé vaše otázky týkající se paleo stravy.

Je paleo dieta zdravá?

Dlouhodobé studie nenabízejí mnoho informací o tom, jak paleo strava ovlivňuje zdraví. Dieta má však potenciál být zdravým způsobem stravování. Typická paleo strava se zaměřuje na přirozeně chované maso a ryby, stejně jako zeleninu a ovoce. Podporuje vyhýbání se mléčným výrobkům a obilninám.

Tato dieta vás může vystavit riziku nedostatků vápníku a vitamínu D, které jsou pro zdraví kostí zásadní. Současně můžete konzumovat nasycené tuky a bílkoviny vysoko nad doporučenými hladinami kvůli konzumaci velkého množství masa. To může způsobit zvýšené riziko onemocnění ledvin a srdce a některých druhů rakoviny.

Opravdu jeskynní lidé jedli převážně maso?

Lidé žijící v období paleolitu neboli „jeskynní lidé“ jedli vše, co jim jejich okolí nabízelo. Když byli obklopeni rybami nebo mořským životem, jedli to. V tropických biotopech lidé jedli různé rostlinné a živočišné potraviny. Nazvat dietu, která se skládá převážně z bílkovin, „paleo dietou“, není přesné. Také lidé žijící v dřívějších dobách se jednoduše nedožili věku, kdy se obvykle objevují chronické nemoci.

Paleo dieta vyžaduje omezení sacharidů a mléčných výrobků. Není to dobrá věc?

Potřebujeme sacharidy, zejména komplexní sacharidy. Celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina jsou důležitými palivy pro funkci mozku a svalů. Ale většina z nás může a měla by jíst méně rafinovaných sacharidů, jako jsou dezerty, chipsy a slazené nápoje. To vše přidává zbytečné přísady a kalorie bez přínosu vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů. Vysoce zpracované potraviny jsou často obohaceny jen proto, aby na nutričních etiketách vypadaly zdravě.

Pokud je příjem mléčných výrobků výrazně omezen a není nahrazen jinými zdroji vápníku, mohou být zapotřebí doplňky vápníku a vitamin D. Zastánci paleo stravy často tvrdí, že mléčné výrobky podporují zánět. Některé výzkumy však ukazují opak: nízkotučný příjem mléčných výrobků snižuje zánětlivé markery v krvi.

Jaké jsou výhody paleo stravy?

Paleo stravovací plán, který má vysoký obsah vlákniny, draslíku a antioxidantů a zároveň má nízký obsah jednoduchých sacharidů, sodíku a cukru, může být plánem zdravé výživy. Klade důraz na místní, udržitelné, organické a geneticky nemodifikované potraviny a masové možnosti krmené trávou. Odrazuje od potravin, které jsou vysoce zpracované nebo obsahují umělé přísady a barviva.

Paleo stravovací plán bohatý na ovoce a zeleninu vám může pomoci dosáhnout většiny požadavků na živiny. Může nastartovat hubnutí a alespoň krátkodobě zlepšit hladinu krevního cukru a lipidů.

Jaká zdravotní rizika přináší paleo dieta?

Pro většinu lidí je velmi obtížné zůstat oddáni jakékoli dietě, která příliš omezuje jednu nebo více kategorií potravin. Z tohoto důvodu není paleo dieta účinná pro pokračující hubnutí.
Z hlediska celkového zdraví je paleo strava bohatá na nasycené tuky díky zvýšenému příjmu bílkovin ze živočišných zdrojů potravy. Postupem času mohli lidé, kteří dodržovali dietu, zaznamenat zvýšení cholesterolu, zejména méně zdravého cholesterolu. To by mohlo zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Nedostatek vápníku zvyšuje riziko osteoporózy, křivice a zlomenin kostí. Pokračující nízký příjem sacharidů může vést k nadměrnému využívání tuků na energii nebo ke ketóze. Doporučuje se, abyste spolupracovali se svým lékařem nebo registrovaným dietologem, pokud chcete dodržovat paleo dietu, zejména těm, kteří mají onemocnění srdce, ledvin, jater nebo slinivky břišní. Měli byste si také promluvit s lékařem nebo dietologem, pokud máte zájem vyzkoušet velmi nízkosacharidovou verzi paleo stravy.

Co říkáte lidem, kteří se ptají na paleo dietu?

Použijte paleo dietu jako výchozí bod pro zdravý stravovací plán. Přidejte fazole, čočku, ořechy, celá zrna a nízkotučné nebo netučné mléčné výrobky nebo jiné zdroje vápníku, jako je tmavá listová zelenina, tofu a sójové nebo mandlové mléko. Pečlivě vybírejte zdroje chudých bílkovin a zaměřte se na kvalitu před kvantitou.

Klíčem je vyvážení talířů. Některé zdroje pro zjištění této rovnováhy jsou k dispozici na ChooseMyPlate.gov, stravovacím plánu DASH (dietní přístupy k zastavení hypertenze) nebo po rozhovoru s registrovaným dietologem. Módní diety přicházejí a vycházejí z módy. Vždy se poraďte s kvalifikovaným odborníkem na výživu, než provedete jakékoli velké změny ve svém stravovacím plánu.

Tento příspěvek zkontrolovali Kevin Calvillo-Chou, dietetický stážista UC Davis, a Melinda Gong, registrovaná dietoložka UC Davis Health. Původně ji zveřejnila dietoložka Alex Nella registrovaná na UC Davis Health.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *