Co mám dělat, když má moje dítě alergii na vejce?

Pokud si myslíte, že vaše dítě má alergii na vejce, poraďte se s praktickým lékařem. Budou vás moci odkázat na odborníka na alergii, který může posoudit vaše dítě a doporučit nejlepší možnou péči. Alergie na vajíčka je u dětí běžná, ale většina dětí z ní vyroste.

Jaké jsou příznaky alergie na vejce u dětí?

Většina alergických reakcí na vejce není závažná. Vaše dítě obvykle začnou vykazovat příznaky brzy po jídle nebo pití něčeho, co obsahuje vejce. Mezi tyto příznaky patří:

 • vyrážka nebo červené pupínky (kopřivka) kolem úst
 • otoky jejich rtů, očí a obličeje
 • ekzém
 • průjem
 • být nemocný (zvracet)

Velmi citlivé děti mohou mít reakci na kůži, pokud se dotknou vajíčka nebo skořápky.

Některé děti budou mít velmi závažnou (anafylaktickou) alergickou reakci na mléko. Toto je lékařská pohotovost. Okamžitě zavolejte 999 a požádejte o sanitku, pokud vaše dítě:

 • má potíže s dýcháním nebo hlučně dýchá (sípání)
 • kašle
 • stává se bledým a poddajným
 • pociťuje závratě
 • má oteklý jazyk

Pokud si myslíte, že by vaše dítě mohlo mít alergii na vajíčka, je velmi důležité co nejdříve navštívit praktického lékaře. Pravděpodobně vás a vaše dítě doporučí do alergologické ambulance na další testy.

Co způsobuje alergii na vejce?

Alergie na vejce je obvykle způsobena bílkovinou, která se nachází ve vejcích. Mnoho dětí s alergií na vejce může jíst dobře uvařená vejce. Některé děti jsou ale alergické na všechny formy vajec, ať už jsou vařená nebo ne. Tato reakce může být závažná, takže je důležité, aby se vyhýbali všem produktům, které obsahují vejce.

Může být dítě s alergií na vejce očkováno?

Některé vakcíny obsahují stopy vajec a neměly by být podávány dětem, které mají alergii na vejce. To zahrnuje vakcínu proti žluté zimnici a standardní vakcínu proti chřipce. Existují však typy vakcín proti chřipce, které lze podat vašemu dítěti, pokud má alergii na vejce. Více informací o těchto vakcínách vám poskytne praktický lékař nebo zdravotní sestra.

MMR vakcína je považována za bezpečnou pro děti s alergií na vajíčka. Tři hlavní vakcíny COVID-19 používané ve Spojeném království (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna) jsou také bezpečné.

Může dítě přerůst z alergie na vejce?

Ano, většina dětí alergii na vejce přeroste. Praktický lékař vás může poslat ke specialistovi, který může zkontrolovat, zda vaše dítě stále nemá alergii na vajíčka. Je velmi důležité, abyste to nezkoušeli a nezkoušeli sami doma.

Jaké potraviny byste neměli podávat dítěti s alergií na vejce?

Je důležité, abyste pochopili, jak přísná musí být dieta vašeho dítěte. Váš lékař a specialista na alergii vám mohou pomoci porozumět typu vajec, kterým se vaše dítě musí vyhnout. Pokud má vaše dítě alergii na vejce, může být alergické na:

 • syrové vejce, například v domácí majonéze nebo těstíčku na koláč
 • mírně vařená vejce, například měkká vařená vejce nebo míchaná vejce
 • vařená vejce, například v některých koláčích a sušenkách

Měli byste zkontrolovat štítky potravin, které kupujete, abyste se ujistili, že neobsahují vejce. Podle zákona ve Spojeném království musí všechny balené potraviny, které obsahují vejce, jasně uvedené ve složkách, bez ohledu na to, jak malé množství je.

Také byste se měli vyvarovat podávání vajec jiných ptáků, jako jsou kachní, husí nebo křepelčí vejce.

Jakmile pochopíte jejich alergii, můžete je udržet v bezpečí a ujistit se, že dostanou všechny živiny, které potřebují.

Jak mohu pomoci svému dítěti s alergií na vejce?

Kromě prohlížení štítků existuje spousta dalších věcí, které můžete udělat, abyste zajistili, že vaše dítě zůstane v bezpečí.

 • Řekněte personálu restaurace, že vaše dítě má alergii na vejce, když jíte venku nebo si objednáváte jídlo s sebou.
 • Podívejte se na web svého supermarketu. Obvykle mají seznam produktů, které skladují a které nezahrnují vejce.
 • Podívejte se na řadu ‚Free from‘ v uličkách supermarketů, kde najdete verze produktů bez vajec, jako jsou koláče a majonéza.
 • Najděte recepty bez vajec vyhledáváním online nebo pomocí kuchařek bez vajec.

Můžete si také promluvit s dietologem o radu. Budou moci diskutovat o stravě vašeho dítěte a ujistit se, že během růstu dostává správné živiny.

Jak se vyrovnat s alergií na vejce vašeho dítěte

Zjistit, že vaše dítě má alergii, může být znepokojivé. Je však důležité mít na paměti, že lékařský tým vašeho dítěte je tu, aby vás a vaše dítě podpořil. Neváhejte je požádat o pomoc, pokud ji potřebujete.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *