Co jsou elektrolyty a proč je potřebuji?

Proč jsou důležité elektrolyty?

Elektrolyty jsou nezbytné pro základní fungování života. To zahrnuje udržování rovnováhy tekutin a pomoc svalům a nervům, aby správně fungovaly. Vaše tělo pracuje na udržení elektrolytů ve velmi jemné rovnováze. Pokud se hladina elektrolytů ve vašem těle příliš zvýší nebo sníží, může to narušit normální tělesné funkce. V závažných případech to může vést až k život ohrožujícím komplikacím. Mezi příznaky elektrolytové nerovnováhy patří:

  • svalová slabost a křeče
  • bolesti hlavy
  • zmatek
  • nepravidelný srdeční tep
  • cítit se špatně

Co je dobrým zdrojem elektrolytů?

Elektrolyty získáváte z potravin a tekutin ve vaší stravě. Mezi dobré zdroje elektrolytů patří:

  • Sodík a chlorid se většinou nacházejí ve vaší stravě jako sůl (chlorid sodný). Mezi potraviny s vysokým obsahem soli patří slanina, olivy, krevety, sýr, okurky a ančovičky.
  • Mezi potraviny, které obsahují sodík, patří banány, meruňky, špenát a brambory. Nachází se také v mase, rybách a obilovinách.
  • Mezi dobré zdroje vápníku patří mléko (a alternativy obohaceného mléka), sýr, kadeřavá kapusta a chléb vyrobený z obohacené mouky. Fosfát se nachází v mléčných potravinách, mase, rybách, ořechách a fazolích.
  • Mezi dobré zdroje hořčíku patří ořechy, zelenina, celá zrna a suché fazole.

Měli byste být schopni získat všechny potřebné elektrolyty prostřednictvím zdravé a pestré stravy.

Co způsobuje nerovnováhu elektrolytů?

Vaše tělo je velmi dobré v udržování elektrolytů v úzkých mezích a vaše ledviny v tom hrají zásadní roli. Někdy však mohou být úrovně příliš vysoké nebo příliš nízké. Důvodů pro to může být několik. Můžete mít základní zdravotní stav, který ovlivňuje vaše hladiny elektrolytů. Tyto stavy zahrnují onemocnění ledvin, srdeční selhání a cukrovku. Některé léky mohou také způsobit nerovnováhu.

Když se potíte, ztrácíte elektrolyty. Hladina elektrolytu může také klesnout příliš nízko, pokud se potíte více než obvykle (například při intenzivním nebo dlouhém cvičení). Zvracení nebo průjem mohou také způsobit pokles hladiny elektrolytů.

Kdy budete potřebovat více elektrolytů?

Většina lidí by měla přijímat všechny potřebné elektrolyty ze zdravé a pestré stravy. Existují však určité okolnosti, kdy užívání dalších elektrolytů může pomoci.

To zahrnuje, pokud děláte namáhavé cvičení, zejména pokud trvá déle než hodinu. Pro udržení hydratace se doporučuje pít vodu před, během a po cvičení. Pokud však cvičíte déle než hodinu, je důležité, abyste nahradili i sodík, který ztrácíte pocením. Sportovní nápoje, které obsahují elektrolyty, včetně sodíku a draslíku, by mohly být vhodným způsobem, jak nahradit ztracené elektrolyty.

Doplněk elektrolytu může být také užitečný, pokud jste měli zvracení nebo průjem. Lékař nebo lékárník vám může doporučit perorální rehydratační terapii, která obsahuje elektrolyty, jako je sodík a draslík. Ty jsou k dispozici jako roztoky nebo prášky, které smícháte s vodou. Pracují tak, aby se ujistili, že dostanete správné množství, abyste udrželi bezpečnou úroveň.

Pamatujte, že většinu času naše těla udržují hladinu elektrolytů přísně pod kontrolou a není třeba je doplňovat. Pomáhá však uvědomit si, co se může stát, když jsou vaše elektrolyty příliš nízké. Poté můžete svému tělu podat pomocnou ruku k obnovení rovnováhy elektrolytů.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *