Co dělá vybíravého jedlíka a jak mohou rodiče pomoci?

Měli jste někdy v domácnosti vybíravého jedlíka? Na rozdíl od některých názorů není vybíravé stravování – také známé jako selektivní stravování – nutně špatné a může být součástí rostoucího procesu. Asi 25 procent dvouletých dětí je považováno za vybíravé, což znamená, že odmítají jíst jídlo nebo jedí stále stejná jídla.

Pediatři z UC Davis Children’s Hospital Dean Blumberg a Lena van der List se tímto tématem zabývali ve svém podcastu Děti považovány. Marybeth Steinfeld, vývojová a behaviorální dětská lékařka z UC Davis MIND Institute, se připojila k dvojici, aby nabídla další pohled.

Poslechněte si celou epizodu podcastu: Picky Eater Parenting

Proč jsou některé děti vybíravé?

Děti nemají rády nové věci. Pediatři proto doporučují rutiny, což platí i pro jejich stravovací návyky.

Potraviny s různou konzistencí mohou být pro děti těžké přizpůsobit se, což často vede k selektivnímu stravování. Kromě toho, pokud se děti cítí pod tlakem, aby jedly určité jídlo, může jim to jídlo aktivně znechutit.

Dalším faktorem, který přispívá k výběru jídla, je přimět chuťové pohárky, aby se přizpůsobily. Vyzkoušení nového jídla může trvat 10 až 15krát, než si na něj naše chuťové buňky zvyknou. Takže, pokud se vašemu dítěti zpočátku něco nelíbí, nevzdávejte to!

Rodinné večeře mohou pomoci vašemu vybíravému jedlíkovi

Rodinné stravování je důležitou součástí růstu dítěte – jak sociálně, tak s jídlem. Pediatři nabádají rodiče, aby pravidelně sdíleli jídlo se svými dětmi.

Je také důležité, aby vás během večeře nerozptylovala média, jako je televize nebo chytré telefony. Děti by se měly naučit, že jídlo je společenská událost. To jim může pomoci pozitivně spojit zábavné interakce a jídlo.

Rodiče by také měli ukázat, že zkoušejí něco nového a baví se při tom. Rodiče mohou ukázat, že nová jídla mohou být chutná a často lákají děti vyzkoušet něco nového.

Pediatři také doporučují připravovat k večeři stejné jídlo pro všechny – nepřipravujte samostatné jídlo jen pro vašeho vybíravého jedlíka. Nabídněte na talíř alespoň jednu věc, kterou má dítě rádo, kromě ostatních jídel podávaných všem k tomu jídlu.

6 tipů, které pomohou rodičům vybíravých jedlíků

  1. Neuplácejte své dítě sladkými dobrotami: Díky tomu je pamlsek preferovaným jídlem a druhý je stále nepříjemný. Děti, které se naučí uzavírat dohody o jídle, to začnou dělat kvůli jiným rutinním věcem ve svém životě, jako je oblékání nebo čištění zubů.
  2. Vyzkoušejte nová jídla, když má vaše dítě hlad: Pokud vaše dítě mělo velký oběd a nemá hlad, mohlo by být ochotnější odmítnout, protože není připraveno znovu jíst.
  3. Různé textury potravin: Pro děti, které nemají rády určité textury – jako kašovitá jídla – vyzkoušejte pevnou verzi. Místo jablečné omáčky nabídněte například plátky jablek. Dalším trikem je smíchat pevné jídlo s jinou texturou, jako je namáčení zvířecích sušenek v jablečné omáčce.
  4. Uspořádejte jídlo kreativními způsoby: Umístěte nové jídlo do šťastného tvaru obličeje nebo přidejte barevné předměty. Dipy a finger food jsou skvělé.
  5. Dejte jídlu zábavný název: Připojit přezdívku k novému jídlu je skvělý způsob, jak rozptýlit děti. Uveďte do jídla jméno svého dítěte, například „Petrovy brambory“. Nebo se z bramborové kaše stanou „sněhové hory super spuds“.
  6. Zapojte své dítě do plánování jídla a vaření: Vezměte je do obchodu s potravinami a nechte je vybrat si své oblíbené ovoce nebo zeleninu. Kuchařky vhodné pro děti jsou skvělé a nabízejí dětem zábavné možnosti, ze kterých si mohou vybrat. Děti, které pomáhají v kuchyni, budou spíše chtít ochutnat, co dělají.

Vybíravé stravování je normální součástí vývoje batolete – stačí mít trpělivost. Děti by měly jíst nějaké jídlo z každé skupiny potravin. Rodičům, kteří se domnívají, že jejich dítě by mělo vyrůst ze stádia vybíravého stravování, mohou logopedi a další zdravotníci pomoci vašemu dítěti objevit jídla, která jim chutná.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *