Cestování do zahraničí s léky na předpis


3. dubna 2018 v Travel Health • Susan Walker

Pokud pravidelně užíváte léky na předpis proti bolestem zad, ADHD, nespavosti, úzkosti a řadě dalších stavů, pravděpodobně se nerozmýšlíte nad jejich zabalením do zavazadla na cesty. V USA je nejčastějším problémem, kterému lidé čelí, když cestují s léky na předpis, ztracené nebo zapomenuté léky. A i když se s tímto problémem setkávají i lidé cestující do zahraničí, při cestování s léky mohou čelit i dalším rizikům.

I když máte předpis, vaše léky jsou v USA legální a cestujete pouze s dostatečným množstvím léků pro osobní potřebu, možná nebudete moci své léky přivézt do některých cizích zemí. Například:

  • V Japonsku je nezákonné dovážet do země léky na ADHD Adderall a Ritalin. Také vám není dovoleno přivézt do země volně prodejný dekongestant Sudafed, který obsahuje pseudoefedrin.
  • Ve Spojených arabských emirátech je povolena pouze tříměsíční dodávka jakéhokoli narkotika, léky musí být v původním obalu a musíte mít dopis od svého lékaře nebo papírovou kopii aktuálního předpisu.
  • V některých zemích jsou léky proti úzkosti Xanax, Ativan a Buspar nezákonné.
  • Některé země omezují dovoz zdravotnických prostředků, jako jsou injekční stříkačky a stroje CPAP.
  • Některé katolické země omezují dovoz antikoncepčních pilulek a zařízení.

Před cestou proveďte tyto kroky

Váš lékař primární péče a dokonce i specialista na cestovní medicínu nemusí znát všechny současné zákony a omezení týkající se léků v zámoří, ačkoli mohou být schopni zjistit více o tom, zda můžete cestovat se svými léky. Zdravotní poradce může také problém prozkoumat a pomoci vám naplánovat, jak bezpečně cestovat s léky, které potřebujete, nebo jak se spojit s lékařem ve vaší destinaci, aby vám předepsal na místě.

Před cestou proveďte tyto kroky:

  • Kontaktujte ambasádu: Může být užitečné kontaktovat ambasády v USA zemí, které plánujete navštívit, a požádat je o radu, jak si s sebou vzít léky a lékařské vybavení.
  • Vše uchovávejte v původním obalu: Léky na předpis, volně prodejné léky, vitamíny a doplňky stravy a lékařské vybavení, jako jsou jehly a stříkačky, by měly být v původním balení. Jméno na obalech s předpisy se musí shodovat se jménem ve vašem pasu, takže pokud jste se například nedávno oženili nebo rozvedli, nechte si před cestou do zahraničí vyplnit předpis pod svým novým jménem.
  • Noste podpůrné papíry: V příruční tašce mějte kopii původního předpisu a pokud možno i dopis od lékaře na hlavičkovém papíře ordinace s popisem, jaké léky užíváte a za jakých podmínek jsou. Je užitečné nechat si dopis přeložit do jazyků zemí, které navštívíte, aby si je celníci mohli přečíst. Dokumentace by měla obsahovat generické a chemické názvy všech léků, protože názvy značek se v jednotlivých zemích liší.
  • Zvažte změnu léků: Pokud je lék, který užíváte, v zemi, do které cestujete, nezákonný, promluvte si se svým lékařem o nalezení náhrady, která je v dané zemi povolena. Pokud se zdržíte déle než 90 dní (obvyklá nabídka léků, kterou většina zemí povoluje), může být moudré najít v cílové destinaci kvalifikovaného lékaře, který vám poradí s léky a doplní recepty. To může být zvláště důležité pro studenty, kteří studují v zahraničí a budou léky potřebovat šest měsíců až rok.
  • Mějte záložní plán pro případ zabavení léků: Mít svůj původní předpis a dopis od lékaře vysvětlující váš stav a léky, které k jeho léčbě užíváte, může pomoci místnímu lékaři ve vaší cílové destinaci předepsat náhradní léky, pokud jsou vaše zabaveny celnicí nebo ztraceny při přepravě.

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *