Časté mýty a co byste měli jíst během těhotenství

Výživa je důležitá v každé fázi života, ale je zvláště důležitá pro vývoj miminek v děloze. Dietoložka UC Davis Health Jaime Dawn Tucker odpovídá na některé otázky týkající se výživy těhotných matek, aby zůstaly zdravé a poskytly svému dítěti ten nejlepší start do života. (Tucker je také uveden na SELF.com: Kterým z pravidel pro jídlo v těhotenství stojí za to věnovat pozornost?)

Proč je výživa během těhotenství tak důležitá?

Jídlo a výživa jsou stavebními kameny života, a proto jsou během těhotenství obzvláště důležité! Mateřská strava přímo ovlivňuje růst a vývoj kojence. Víme, že diety postrádající klíčové živiny mohou mít za následek vážné porodní komplikace a dokonce předčasný porod nebo potrat. Správná výživa během těhotenství je zásadní pro přípravu matky i dítěte na úspěch po porodu. Návyky vytvořené během těhotenství mohou také pomoci matkám zlepšit jejich zdraví a pohodu dlouho po porodu.

Jaké jsou běžné mylné představy lidí o těhotenství a jídle?

Nejčastější mylnou představou o těhotenství je dojem, že těhotné ženy „jí za dva“. Nemám toto rčení ze své podstaty rád, ale myslím si, že jeho význam je často špatně interpretován.

I když je pravda, že očekáváme, že maminky potřebují nějaké kalorie navíc, není nutné, aby matky „jedly za dva“. Ve skutečnosti ženy v prvním trimestru nepotřebují žádné extra kalorie. Potřeba kalorií se ve druhém trimestru zvyšuje o 340 kalorií denně. Ve třetím trimestru se příjem opět zvyšuje o 450 kalorií denně. Tyto zvýšené nutriční potřeby lze obecně uspokojit přidáním několika zdravých svačin, jako je 1 šálek nízkotučného řeckého jogurtu, ¼ šálku vlašských ořechů a kousek ovoce.

Místo toho vyzývám ženy, aby se zamyslely nad frází „jíst pro dva“ z hlediska živin. Existuje mnoho klíčových potřeb živin, které se během těhotenství výrazně zvyšují a je třeba je uspokojit dietou a/nebo suplementací.

Jaká jsou rizika nadměrného přibírání na váze během těhotenství? Jak se mohou ženy ujistit, že přijímají dostatek kalorií a uspokojují zvýšený hlad, aniž by jedly příliš mnoho?

Přílišné přibírání na váze během těhotenství může vystavit matky riziku komplikací, jako je těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak a preeklampsie a mít velké dítě (makrosomie). Mohou mít také komplikace při porodu, jako je předčasný porod nebo zvýšené riziko potřeby císařského řezu.

Chci zdůraznit, že ačkoli existují rizika spojená s nadměrným přírůstkem hmotnosti v těhotenství, zvýšený přírůstek hmotnosti nebo nadváha nebo obezita v těhotenství automaticky neznamená, že tato rizika zažijete. I když je důležité dbát na přírůstek hmotnosti a komunikovat se svým poskytovatelem OB, je také důležité, abyste se příliš nesoustředili na čísla. Místo toho se zaměřte na podporu pozitivního chování.

Jeden tip, který doporučuji matkám pomoci podpořit zdravé přibírání na váze, je pohlížet na svačiny jako na nástroj k vyplnění „mezer“ ve výživě. Tímto způsobem se zaměřujeme na přidávání potravin bohatých na živiny, které budou přínosem pro dítě i matku. Například je důležité, aby matky dostávaly dostatek vápníku, aby se vyhnuly tahu z vlastních zásob kostí.

Přidání svačiny řeckého jogurtu nebo tvarohu s ovocem může být skvělý způsob, jak tuto zvýšenou potřebu uspokojit. Ořechy jsou také bohaté na hořčík, vlákninu a zdravé tuky. Je to skvělá svačina, kterou můžete zařadit během těhotenství a může pomoci v boji proti zácpě a svalovým křečím a zároveň přispívá k rozvoji mozku dítěte.

Je bezpečné zhubnout během těhotenství? Nebo by se na to měly těhotné zaměřit až po narození miminka?

Těhotenství rozhodně není čas na to, abyste začali s nouzovou dietou nebo se aktivně věnovali hubnutí. Mnoho žen však zjišťuje, že těhotenství může být motivujícím obdobím k přijetí změn ve stravování a životním stylu, které mohou podpořit mírný úbytek hmotnosti nebo minimalizovat přírůstek hmotnosti. Dokud nevyloučíte žádné velké skupiny potravin a konzumujete správnou výživu na podporu vývoje plodu, není žádný zásadní problém.

Při každé návštěvě lékaře se sleduje přírůstek hmotnosti matky a růst dítěte. Pokud maminky nepřibírají na doporučenou váhu, ale jejich miminko dobře roste, není nutné přibírat na váze.

Jak mohou těhotné ženy konzumovat doporučené živiny prostřednictvím své stravy?

American College of Obstetricians and Gynecologists doporučuje prenatální vitamínový doplněk pro většinu těhotných žen. To zajišťuje, že dostanou dostatečné množství kyseliny listové a dalších živin. Je důležité si pamatovat, že prenatální doplňky jsou právě to – doplněk – a nejsou určeny k tomu, aby nahradily zdravé stravování. Zde jsou některé důležité zdroje potravin, které je třeba si uvědomit:

 • Folát: Tmavá listová zelenina, jako je kapusta a špenát, růžičková kapusta, brokolice, fazole, arašídy, pomeranče, banány a obohacená zrna
  • Poznámka: Folát je forma živiny, která se přirozeně vyskytuje v potravinách. Kyselina listová je syntetická látka, která se nachází v doplňcích a obohacených potravinách. Obojí může přispět k dosažení zvýšeného požadavku matek v těhotenství na prevenci defektů neurální trubice.
 • Cholin: Vejce, hovězí maso, kuřecí maso, sója/tofu, ryby, quinoa, brokolice, brambory, fazole, houby, arašídy a mléčné výrobky
  • Poznámka: Tato živina není vždy ve standardních prenatálních vitamínech. Proto je důležité zaměřit se na každodenní zahrnutí zdrojů potravy, pokud tomu tak není váš prenatální vitamín.
 • Vápník: Mléko nebo obohacené rostlinné mléčné výrobky, jogurt, tofu, konzervované sardinky nebo losos, obohacené snídaňové cereálie, brokolice, mandle, tmavá listová zelenina, jako je kapusta, tuřín a špenát
 • Žehlička: Maso, mořské plody/korýši, čočka, bílé fazole, fazole a garbanzo fazole, špenát, brokolice, rozinky, tofu a obohacené snídaňové cereálie
  • Tip: Podávejte potraviny bohaté na železo se zdrojem vitamínu C, jako jsou citrusy, brambory, jahody nebo malý šálek pomerančového džusu, který pomůže zvýšit vstřebávání.
 • Omega 3: Ženy by měly dostat 8-12 oz. různých mořských plodů týdně k dosažení doporučeného příjmu DHA (kyselina dokosahexaenová). To může zahrnovat 2-3 porce ryb, jako je losos, pstruh nebo sardinky, týdně. Rostlinné zdroje Omega 3 zahrnují lněný olej nebo semena, chia semínka a sójové boby.
  • Pokud se vyhýbáte nebo nemáte rádi ryby, zeptejte se svého poskytovatele OB nebo dietologa, zda je potřeba suplementace.
  • Pokud máte otázky ohledně bezpečného příjmu ryb během těhotenství, FDA má nějakou radu.
 • B12: Tento vitamín podporuje vývoj mozku a nervového systému a je potřebný pro vstřebávání folátu a cholinu. Nastávající maminky mohou jíst maso, ryby, drůbež, mléko, výživné droždí a tempeh, aby získaly více B12.
  • Pokud nejíte živočišné produkty, zeptejte se svého OB nebo dietologa, zda je potřeba suplementace.

Související blog Dobré jídlo je dobrá medicína: 10 potravin, které byste měli jíst a vyvarovat se během těhotenství

Přečtěte si také: Kterým z pravidel pro jídlo v těhotenství stojí za to věnovat pozornost? (Ze stránky SELF.com)

About admin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *